24 Kasım Öğretmenler Günü

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü için bir öğretmen ile yaptığımız röportajda Superkadin.NET sitemiz için şunları söyledi.

Öğretmenler Günü için sözlerine şöyle başladı. Her anne baba iyi öğretmen arayışında. Peki, nasıl olur iyi öğretmen? Hiç düşündünüz mü? Bir araştırma yapsak ve 100 kişiye sorsak 100 farklı cevap alırız. Ya anne ve babalık? Hiç kendinizi sorguladınız mı? Öğretmenin öğretmenliğini sorgulamadan önce kendi anne ve babalığınıza baktınız mı? ‘’ Ben iyi bir anne miyim? Ben iyi bir baba mıyım? ‘’diye sordunuz mu kendinize?

Öğretmenler Günü
Mesela öyle babalar tanıyorum ki, daha çocuğunun yaşını kaçıncı sınıfa gittiğini bilmiyor !! Mesela öyle anneler var ki, soğuk kış gününde çocuğu okula giderken mont giymiş mi giymemiş mi haberi olmayan !! Sabah kahvaltı hazırlamanın zor geldiğini söyleyip çocuğunun yatılı okulda kalmasına razı olan ! Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.. Burada asıl sorgulamamız gereken, çocuğuna karşı bu kadar ilgisiz kalmış bir anne ve babanın kalkıp öğretmeni sorgulaması ???

Aileler sanıyor ki, öğretmeni sorgulamak, öğretmenin işine karışmak, eğitimden anlıyorum masallarına inanıp öğretmene akıl vermek kendisinin ilgili veli olduğunu gösteriyor.

Peki, gerçekten öyle mi?

Bir Maarif Müdürünün ( İl Milli Eğitim Müdürü ) dediği gibi;

 “Anne babalar bir aydır iyi öğretmen soruyor; en iyi öğretmen annedir ! Onun eğitemediğini hiçbir öğretmen eğitemez. Biz de iyi anne arıyoruz. “

Sizce de haklı değil mi !!

Çocuklar anne ve babalarının yansımalarıdır aslında. Dikkat ederseniz bir çocukta annesinin ve babasının sergilemiş olduğu her davranışı rahatlıkla görebilirsiniz. Anneler çocuklarının ilk öğretmenleridir aslında. Yürümeyi, konuşmayı, sergilemiş olduğu iyi ya da kötü her davranışı ailesinden öğrenir her çocuk. Aileler kendilerinde olmayan her şeyi öğretmende arıyor. Sadece öğretmende olması gereken özellikler dışında aslında kendilerinde olması gereken her davranışı davranışında öğretmen de olması beklentisine giriyorlar. ‘ Ben yapamıyorum ya da yapmıyorum, yapacak birini de buldum, çocuğumla koşulsuz sevgiyle ilgilenen, sahiplenen öğretmeni bizim yapmadıklarımızı da yapar nasıl olsa’’ diye düşünerek öğretmene gereğinden fazla yükleniyorlar.  Anne babalar öğretmeni sorgulamak yerine çocuklarını inceleyip kendi davranışlarını düzeltirlerse hiçbir ailenin iyi öğretmen arayışına girmesine gerek yoktur.

Unutulmamalıdır ki, eğitim aile de başlar. Bu nedenledir ki, öncelikle çocukların ilk öğretmenlerinin ‘’ anne ve babalarının ‘’ öğretmenler günü, sonra da tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun..

#24Kasım #ÖğretmenlerGünü #24KasımÖğretmenlerGünü #KutluOlsun

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)