Adet Dönemi Düzensizliği Nedenleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Adet Dönemi Düzensizliği Nedenleri

Adet dönemi düzensizliği yaşadığınız zaman dikkate alınması gereken ilk nokta hamileliktir. Eğer bu ihtimal yoksa, diğer olası nedenler belirli doğum kontrol haplarının kullanımı veya menopoza girme ile ilgili olabilir. Düşük doz doğum kontrol hapının yan etkilerinden biri hafif veya var olmayan bir dönemdir. Bu nedenle, doğum kontrol haplarınızı değiştirmek konusunda doktorunuza danışmanız gerekebilir. Ayrıca, menopozdan geçmek tamamen bitmeden düzensiz dönemlere neden olabilir.

adet dönemi düzensizliği
Bu üç olasılık dışında, adet dönemlerinizi etkileyebilecek yaşam tarzı ve çevresel faktörler gibi birçok sağlık sorunu da adet dönemi düzensizliği nedeni olabilir.  Eğer adet dönemleriniz düzenliyse ve aniden düzensiz olursa, sorunu ciddiye alın. İşte gözden kaçırılan ve dikkat edilmeyen adet dönemi düzensizliği nedenleri;

1. Aşırı Stres

Stres düzeyiniz menstrüel siklusunuzu etkileyebilir. Aşırı stres yaşıyorsanız, cevapsız veya düzensiz dönemlere neden olabilir. Vücudunuz aşırı stresle meşgulken, beyniniz yumurtlama için gerekli olan östrojen ve diğer üreme hormonlarının üretimini durdurur. Bu, tehdit edici bir ortamda çoğalmayı ve enerjiyi korumayı önlemek için yapılır. Sonuç olarak düzensiz adet dönemleri yaşanır. Zihninizi ve vücudunuzu stresten uzaklaştırmak için zaman ayırın. Yoga, sıcak banyo ya da kitap okuyarak rahatlayabilirsiniz.

2. Aşırı Egzersiz

Her ne kadar düzenli egzersiz genel sağlığınız için iyi olsa da, özellikle sporcular için fazla egzersiz kadınlar açısından kötü olabilir. Aslında, aşırı egzersiz menstürasyon döngüsünün bozulmasının arkasındaki temel nedenlerden biridir. Aşırı fiziksel stres ile birlikte, diğer bazı faktörler sporcularda adet dönemlerinin düzensizliğine katkıda bulunur. Bu faktörler düşük vücut yağ ve yüksek enerji harcamasına bağlıdır. Cevapsız veya düzensiz dönemlerin aşırı egzersizin bir sonucu olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Sağlıklı bir egzersiz rutini planlamanıza yardımcı olacak bir uzmanla çalışmanız gerekebilir.

3. Düşük Vücut Yağı

Vücut kitle indeksiniz (BMI) 18 veya 19’un altına düştüğünde, çok az vücut yağınız olur. Düşük vücut yağları vücudunuzdaki pek çok hormonal işlevi durdurabilir, potansiyel olarak yumurtlamayı durdurabilir ve adet döngüsünü etkileyebilir. Vücut yağı, düşük olduğunda düzensiz periyotlara ve kemik kaybına katkıda bulunabilen hormon östrojeni oluşturmak için önemlidir. Aslında, düşük vücut yağlarına sahip olanlar, anoreksiya ve bulimia gibi ciddi rahatsızlıklardan muzdarip olma riski taşırlar. Anoreksiya ve bulimiadan muzdarip insanlar genellikle eksik veya cevapsız dönemler yaşarlar. Yumurtlamak için belirli miktarda vücut yağına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Uzmanlar, normal adet işlevini sürdürmek için vücut yağ yüzdesini yüzde 17 ila 22 arasında tutmanın önemli olduğuna inanıyorlar. Aslında, kilo verme diyetine başlamadan veya yeni bir antrenman rejimine başlamadan önce daima doktorunuza danışın.

4. Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu (PCOS), kadınlarda yumurtlamayı etkileyen ve düzensiz dönemlere neden olabilen hormon dengesizliğidir. PCOS’un diğer belirtileri arasında akne, aşırı saç büyümesi ve kilo alımı bulunur. PCOS hastalığından muzdarip olduğunda, normal menstrüel siklusta görülen dalgalanan seviyelere kıyasla östrojen, progesteron ve testosteron dahil olmak üzere yüksek ve kalıcı seks hormonları seviyeleri olabilir. Düzensiz dönemlere ve infertiliteye neden olmasının yanı sıra, PCOS diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

5. Tiroid Bozukluğu

İster aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) isterse az aktif tiroid (hipotiroidizm) olsun, tiroid bezi bozukluğunun herhangi bir türü, adet dönemi düzensizliği sebebidir. Tiroid bezi vücudun metabolizmasını koruyan ve birçok seks hormonunu etkileyen hormonlar üretir. Östrojen ve kortizol hormonlarındaki değişiklikler ovülasyonu durdurabilir ve bu da adet döngüsünü etkiler.

6. Alkol

Alkoldeki toksinler, kalıcı doku hasarına neden olabilir ve menstrüel siklusları korumak için kritik olan hassas hormonal dengeyi bozabilir. Aslında, alkol alımı östrojen ve testosteron seks hormonlarının artan seviyesine bağlıdır. Bu hormonlardaki değişiklikler ovulasyonu etkiler ve böylelikle düzensiz dönemlere neden olur. Sadece düzensiz dönemler değil, alkol toksinleri bir kadının gebe kalmasını ve hatta sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını zorlaştırabilir.

7. Sigara içmek

Aktif veya pasif sigara içen erkek veya kadın olsun, sigara içmek sağlık için kötüdür. Aslında, sigara içen kadınlar düzensiz dönemlerden muzdarip olma riski taşır. Sigara, adet döngüsünün düzeninde yer alan östrojen, progesteron, testosteron ve diğer hormon düzeylerini değiştirebilir. Aynı zamanda, sigara içen kadınlar daha şiddetli adet öncesi belirtileri ve iki veya daha fazla gün süren kramplar yaşarlar. .

8. Sağlıksız Beslenme

Sağlığınız için uygun bir beslenme önemlidir ve sağlıklı bir adet döngüsünün sürdürülmesinde önemli bir rol oynayabilir. Besinler, antioksidanlar ve probiyotik gıdalar açısından düşük beslenme, adrenal bezleri ve tiroidi etkileyebilir, bu da vücutta eksik veya düzensiz dönemlerde önemli hormonal değişikliklere neden olabilir.

9. Pestisitlere Maruz Kalma

Pestisitler hormonları taklit eder ve onlara maruz kaldıklarında, vücudunuzdaki hormonları bloke ederek endokrin sisteminizin düzgün çalışmasını zorlaştırır.

10. Vardiyalı Çalışmak

Vardiyalı bir işte çalışıyorsanız, menstruasyon problemleri yaşayabileceğiniz ihtimaliniz yüksektir. Çalışma programınız ne kadar çok dalgalanırsa, bu tür problemleri yaşamanız daha olasıdır. Vardiya çalışması, vücudunuzun ritmini bozar ve bu da menstruasyon döngüsü dahil çeşitli biyolojik fonksiyonları kontrol eder.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)