Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Adet Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Adet döneminiz, son döneminizin ilk adet olduğunuz günden sonraki dönemin başlangıcına kadar sayılır. Eğer süreniz 38 günden uzunsa veya adet olduğunuz süre değişirse, düzensiz kabul edilir. Hormonal dengesizliklerden diğer altta yatan koşullara kadar çeşitli adet düzensizliği nedenleri olabilir ve doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. İşte olası det düzensizliği nedenleri ve semptomlarına bir bakış.adet düzensizliği nedenleri

1. Hamilelik

Hamilelik döneminizi gözden kaçırmanıza veya lekelenme deneyiminize neden olabilir. Sabah rahatsızlığı, mide bulantısı, kokuya duyarlılık, memede karıncalanma veya hassasiyet ve yorgunluk erken gebeliğin diğer belirtileri olabilir. Eğer adet döneminiz geciktiyse veya döneminizdeki değişiklikleri fark ederseniz ve seks yaptıysanız, evde hamilelik testi yapabilir veya hamile olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzu görebilirsiniz. Eğer hamileyseniz ve keskin bir şekilde tecrübe ederseniz, pelvis ya da karın bölgesinde birkaç dakikadan uzun süren keskin bir ağrı hissederseniz, ektopik gebelik ya da düşük yapma olasılığını ortadan kaldırmak için hemen doktorunuza başvurun.

2. Hormonal Doğum Kontrolü

Hormonal doğum kontrol hapları ve hormon içeren intrauterin cihazlar (RİA) düzensiz kanamaya neden olabilir. Doğum kontrol hapları, dönemler arasında lekelenmeye ve daha hafif dönemlere neden olabilir. RİA ağır kanamaya neden olabilir.

3. Emzirme

Prolaktin anne sütü üretiminden sorumlu bir hormondur. Prolaktin, üreme hormonlarınızı baskılayarak çok hafif periyotlarla ya da emzirirken hiç bir zaman kaybetmez. Emzirmeyi bıraktıktan sonra dönemleriniz kısa bir süre sonra eski düzenine geri dönmelidir.

4. Perimenopoz

Perimenopoz, menopoza girmeden önce geçiş aşamasıdır. Genellikle 40’larınızda başlar, ancak daha erken gerçekleşebilir. Adet döngüsündeki değişikliklerden başlayarak 4 ila 8 yıl arasında devam eden belirtiler ve semptomlar yaşayabilirsiniz. Bu süre boyunca dalgalanan östrojen seviyeleri, adet döneminizin daha uzun veya daha kısa sürmesine neden olabilir. Perimenopozun diğer belirtileri ve semptomları sıcak basmaları, gece terlemeleri, ruh hali değişiklikleri, uyumakta zorluk ve vajinal kuruluktur.

5. Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Düzensiz dönemler en yaygın göstergesidir PCOS . Eğer PCOS’unuz varsa, periyodlarınızı kaçırıp dönem geçirdiğinizde ağır kanamalar geçirebilirsiniz. PCOS kısırlığa, aşırı yüz ve vücut kılı oluşumuna, erkek tipi kelliğe, kilo alımına veya obeziteye neden olabilir.

6. Tiroid Problemleri

2015 yılında yapılan bir çalışmada, adet düzensizliği olan katılımcıların yüzde 44’ünün tiroid bozuklukları olduğu bulunmuştur. Hipotiroidizm ya da az aktif tiroid, daha uzun, daha ağır dönemlere ve artan kramplara neden olabilir. Ayrıca, yorgunluk, soğuğa karşı hassasiyet ve kilo alma ile karşılaşabilirsiniz. Hipertiroidizmde görülen yüksek tiroid hormon düzeyleri, daha kısa, daha hafif dönemlere neden olabilir. Ayrıca ani kilo kaybı, kaygı ve sinirlilik, kalp çarpıntısı da görülebilir. Boynunuzun tabanındaki şişlik, tiroid bozukluğunun bir başka ortak belirtisidir.

7. Uterin Fibroidleri

Fibroidler rahmin duvarında gelişen kas tümörleridir. Çoğu fibroid kansersizdir ve bir elma çekirdeği kadar küçük bir boyutta bir greyfurt büyüklüğüne kadar değişebilir. Fibroidler, dönemlerinizin çok acı verici ve anemiye neden olacak kadar ağır olabilir. Ayrıca pelvik ağrı veya basınç, düşük ağrısı, bacaklarda ağrı veseks sırasında ağrı oluşabilir. Çoğu fibroid tedavi gerektirmez ve anemi geliştirirseniz, reçetesiz (OTC) ağrı kesici ilaçlar ve demir takviyesi ile semptomlar yönetilebilir.

8. Endometriozis

Endometriozis, 10 üreme çağındaki kadınlarda 1’i etkilemektedir. Bu, normalde rahminizi çizen dokunun uterusun dışında büyüdüğü bir durumdur. Endometriozis çok ağrılı, hatta zayıflayan menstrual kramplara neden olur. Endometriozis ayrıca ağır kanamaya, uzamış periyotlara ve dönemler arasında kanamaya neden olur. Diğer belirtiler arasında gastrointestinal ağrı, ağrılı bağırsak hareketleri, ilişki sırasında ve sonrasında ağrı ve kısırlık yer alır. Endometriozis tanısı koymanın tek yolu eksplorasyon cerrahisidir. Şu anda durumun tedavisi yoktur, ancak belirtiler ilaç tedavisi veya hormon tedavisi ile yönetilebilir.

9. Fazla Kilolu Olmak

Obezitenin adet düzensizliğine neden olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, aşırı kilolu olmanın, adet döngüsüne müdahale edebilecek hormon ve insülin seviyelerini etkilediğini göstermektedir. Hızlı kilo alımı da adet düzensizliklerine neden olabilir. Kilo artışı ve düzensiz dönemler PCOS ve hipotiroidizmin sık görülen belirtileridir ve doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

10. Aşırı Kilo Kaybı ve Yeme Bozuklukları

Aşırı veya hızlı kilo kaybı, adet düzensizliği nedenleri arasında yer alır. Yeterli kalori tüketmemek, yumurtlama için gerekli olan hormonların üretimini engelleyebilir. 18.5’ten daha düşük bir vücut kitle indeksine sahipseniz, düşük kilolu sayılırsınız. Durdurulan sürelerle birlikte, ayrıca yorgunluk, baş ağrısı ve saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Zayıflık, denemeden çok kilo kaybetmek, yeme bozukluğu ile karşılaştığınız zaman bir doktora başvurun.

11. Aşırı Egzersiz

Yoğun veya aşırı egzersizin menstürasyondan sorumlu hormonlara müdahale ettiği gösterilmiştir. Bale dansçıları gibi yoğun antrenmanlara ve fiziksel aktivitelere katılan kadın sporcular ve kadınlar, sık sık kaçırılan veya durdurulan amenore gelişir. Antrenmanınızı tekrar yapmak ve kalori sayınızı arttırmak, dönemlerinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

12. Stres

Araştırmalar, stresin, döngüsünü düzenleyen hormonları kontrol eden beynin kısmına geçici olarak müdahale ederek menstrüel siklusu etkiler. Stresiniz azaldıktan sonra dönemleriniz normale dönmelidir.

13. ilaçlar

Bazı ilaçlar menstruasyon döngüsünü etkileyebilir. Bu ilaçlar adet düzensizliği nedenleri arasında yer alabilir. Hormon değişim terapisi, kan incelticiler, tiroid ilaçları, epilepsi ilaçları, antidepresanlar, kemoterapi ilaçları, aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar adet düzensizliğine neden olabilir. İlaçlarınızı değiştirmek konusunda doktorunuzla konuşun.

14. Servikal ve Endometrial Kanser

Servikal ve endometriyal kanserler, adet döneminiz veya ağır dönemler arasında kanama ile birlikte adet döngüsünüzde değişikliklere neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama ve olağandışı akıntı bu kanserlerin diğer belirtileri ve semptomlarıdır. Bu belirtilerin daha çok diğer sorunlardan kaynaklandığını unutmayın. Endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Doktora Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Çoğu tıbbi tedavi gerektiren düzensiz dönemlerin birkaç olası sebebi vardır. Adet düzensizliği nedenleri göz önünde bulundurarak aşağıdaki durumlarda doktorunuzu görmek için randevu alın:

 • Dönemleriniz 3 aydan fazla durursa,
 • Dönemleriniz aniden düzensizleşirse,
 • Adet döneminiz 7 günden uzun sürüyorsa,
 • Her saatte bir veya birden fazla ped veya tampon ihtiyacınız oluyorsa,
 • Döneminizde şiddetli ağrı varsa,
 • Adet dönemleri arasındaki süre 21 günden az veya 35 günden fazlaysa,
 • Dönemler arasında lekelenme oluyorsa,
 • Ateş gibi başka belirtilerle karşılaşırsınız.

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi soracaktır. Yaşadığınız stres veya duygusal sorunları, kilonuzda herhangi bir değişiklik olup olmadığını, cinsel tarihi, ne kadar egzersiz yaptığınızı bilmek isteyecektir. Ayrıca, pelvik muayene, kan testleri, karın ultrason, pelvik ve transvajinal ultrason, CT tarama, MRG gibi düzensiz kanamanızın nedenini teşhis etmeye yardımcı olmak için tıbbi testler de kullanılabilir.

Tedaviler

Tedavi, düzensiz dönemlere neyin yol açtığına bağlıdır ve altta yatan bir tıbbi durumun tedavisini gerektirebilir. Doktorunuz oral kontraseptifler, hormonal RİA, tiroid ilacı, metformin, kilo kaybı veya kilo alımı, egzersiz, D vitamini takviyeleri tedavilerinde bir veya daha fazlasını önerebilir. Yoga, meditasyon, derin nefes, iş ve diğer taleplerde kesinti gibi stres azaltma teknikleri de üzere yardımcı olabilir.

Adet Döneminizi Nasıl Takip Edersiniz?

Döneminiz düzenli olduğunda bile döneminizi izlemek iyi bir fikirdir. Sürenizi bir takvim veya bir defterde takip edebilir veya mevcut olan çok sayıda dönem izleme uygulamasından birini kullanabilirsiniz. Bir takvimdeki döneminizin ilk gününü işaretleyerek döneminizi takip etmeye başlayın. Birkaç ay içinde, dönemlerinizin her ay düzenli veya farklı olup olmadığını görmeye başlayacaksınız. Aşağıdakileri takip edin:

 • Baş ağrısı, kramp, şişkinlik, meme hassasiyeti ve ruh halleri gibi PMS belirtilerini
 • Kanamanız başladığında ve daha önce mi, yoksa beklenenden daha sonra mı olduğunı
 • Ne kadar ped veya tampon kullandığınız dahil olmak üzere kanamanız ne kadar ağırdı?
 • Süre boyunca kramp, sırt ağrısı ve diğer semptomlar gibi semptomlar ve ne kadar kötü olduklarını
 • Döneminizin ne kadar sürdüğü ve geçen süreden daha uzun ya da kısa olup olmadığını

Sonuç 

Adet düzensizliği nedenleri, bazen ciddi olmak üzere bazen geçici de bir sebepden de kaynaklanabilir. Doktorunuz, sebebini belirlemenize ve dönemlerinizi tekrar tekrar izlemenize yardımcı olabilir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz yapmak ve stresden kaçınmak da dönemlerinizi düzenlemeye yardımcı olabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)