Adet Sancısı Çözümsüz Değildir

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Adet Sancısı Çözümü Nedir ?

Adet Sancısı biz kadınların genç yaşta başlayıp yıllarca süren kabusumuz.. Halk arasında adet sancısı hakkında dillenmiş ‘evlenince geçer’ söylentisi aslında yanlış bir bilgidir. Sadece doğum sonrasında rahim ağzının daha açık olması nedeniyle ağrıda azalma olur. Fakat ağrısı tamamen kesilmeyen Doğum yapmış olmasına rağmen devam eden kadınlarımız da vardır.

adet sancısı

Peki, Nedir Bu Adet Sancısı?

Adet sancısı var olan kanamanın normal sınırlarda olmasını sağlamak için vajina da  meydana gelen kasılmalardır. İşte bu kasılmalar adet döneminde ağrı olarak yansımaktadır. Yani aslında çektiğimiz ağrılar vücudun kendini dengelemeye çalışmasıdır.

Adet sancısı birincil ve ikincil ağrılar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birincil ağrılar günlük yaşamı çok fazla etkilemeyen, adetten bir iki gün önce başlayıp adet sırasında devam eden normal şiddette var olan, herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmayan ağırlardır. İkincil ağrılar günlük yaşamı fazlasıyla etkileyen, oldukça şiddetli yaşanan sağlık sorununa bağlı ağrılardır. Eğer ağrılarınız ikincil kaynaklı yani bir sağlık sorununa bağlı ağrılarsa bir kadın doğum uzmanına başvurarak uygun tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

Adet Sancısı Çözümsüz Değildir!

Bazı pratik bilgileri kullanarak ağrılarınızı hafifletebilir hatta o an için geçemesin sağlayabilirsiniz. Şimdi bu yöntemler nelermiş bir bakalım..

– Alt karın bölgesine ayaklarınıza sıcak uygulaması:  Sıcaklık rahimdeki kan dolaşımını hızlandıracağı için adet ağrısını hafifletecektir. Eskiden beri kullanılagelmiş bir yöntemdir bu. Eski zamanlarda ninelerimiz kömür sobasının üzerinde ısıttıkları tuğlaları havluya sararak karınlarına koyarlarmış. Sancılarını bu şekilde azaltırlarmış. Bizlerde şimdi bunun için sıcak su torbalarını kullanıyoruz. Sıcak su torbası yoksa bir pet şişe de kullanabilirsiniz ya da bir havluyu ısıtarak da alt karın bölgenize uygulama yapabilirsiniz.

NOT : Çalışan kadınlar ya da okuyan genç kızlarımız; okulda ya da iş yerinde adet sancısı yaşadığınızda sıcak su torbaları dikkat çekebilir. Küçük bir pet şişesinin için koyduğunuz sıcak su ile uygulama yapmanız hem sizi rahatlatacak hem de etrafınızdaki diğer insanların dikkatini çekmeyecektir.

– Spor yapmak: Bilindiği üzere spor yapmak vücutta ki kan dolaşımını hızlandırarak yükseltir. Adet sancınızın olduğu zaman yürüyüş yapmanız sancınızın hafifletmesine yardımcı olur.

Bunların yanında ılık bir duş almak, bitki çayları tüketmek, alt karın bölgesine parmak uçlarıyla masaj yapmak, adet döneminde az az ama sık sık yemek, koltuğa oturduğunuzda ayaklarınızın altına yastık koyarak oturmak da adet sancılarınıza iyi gelecektir.

Adet döneminde karın ağrısı yanında baş ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı, bacaklarda halsizlik, bulantı gibi durumlarda ortaya çıkar. Yukarıda saydığımız yöntemler şiddetli ağrılarda işe yaratmayabilir. Böyle durumlarda adet ağrısı için uygun bir ağrı kesici hap kullanmalısınız. Eğer ağrılarınız şiddetli ve yoğun oluyorsa ağrıyı hissettiğiniz ilk an ağrınız daha fazla yoğunlaşmadan ağrı kesici almanız daha çabuk rahatlamanızı sağlayacaktır.

Fakat her ağrı da ağrı kesici içmeyin.. Çünkü zamanla göz altları ve göz çevresi koyu renkte olmaya başlar ve hapçılar gibi gözlerinizin etrafı siyah siyah mor mor gezersiniz.. bizden söylemesi..

Adet Sancısına iyi Gelen Bitki Çayları konusun için Tıklayın.. 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)