Adet Sancısı için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Adet Sancısı için Doğal Çözümler

Adet dönemler o kadar da kötü ya da acı verici değildir. Biz kadınlar, hayatımızın farklı evrelerinde ağrı ile uğraştığımız oluyor. Çoğu zaman adet dönemlerimizin sancıyla geçmemesi dileriz. Adet sancılarını ve semptomlarını doğal olarak gidermenize yardımcı olabilecek bazı şaşırtıcı ve adet sancısı için etkili doğal çözümler bulunmaktadır.adet sancısı için
Adet sancısı sırasında alt karında zonklama veya kramp şeklinde ağrı ile sırt ağrısı görülmektedir. Bazı kadınlarda bas ağrısı, mide bulantısı, hafif ishal, yorgunluk ve baş dönmesi gibi daha az yaygın semptomlar yaşayabilir. Yalnız bunlar yeterli değil gibi bunlara eşlik eden kramplar işleri daha da kötüleştirir. Hormonlarınızın ve ruh haliniz bozulmadan, adet sancısı için en iyi ve en doğal yolla rahatlatmaya yardımcı olan çözümler vardır.

1. Sıcak Su Torbaları 

Isı uygulamak, etkilenen kaslar üzerindeki rahatlatıcı ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle ağrı ve krampları hafifletmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Gerçekten de, çalışmalar, menstruel krampları azaltmak için ağrı kesiciler (ibuprofen) almak kadar etkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, adet sancınız olduğunda, karnınıza bir sıcak su torbası yerleştirin veya sıcak bir duş alın. Sıcak su ile dolu sıcak su torbasını alt karnınıza koyun ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Sıcak su torbanız yoksa bu işlemi bir şişe ile de yapabilirsiniz. Sancı geçene kadar bunu günde bir kez yapabilirsiniz.

2. Lavanta Yağı

Lavanta esansiyel yağı, anti-inflamatuvar ve ağrı giderme özellikleri nedeniyle dönem kramplarının tedavisinde oldukça etkilidir. Yağı teneffüs etmek sizi rahatlatır ve uyumanıza yardımcı olur. 3-4 damla lavanta yağı ile 1-2 çay kaşığı hindistancevizi yağını veya jojoba yağını karıştırın. Karışımı alt karnınıza ve sırtınıza sürün. Ayrıca difüzör içine birkaç damla lavanta yağı koyabilir ve buharını teneffüs edebilirsiniz. Bunu günde 1-2 kez yapın.

3. Nane Yağı

Nane yağı popüler bir dekonjestan olan mentol içerir. Ağrı ve kaygı hafifletici özellikleri vardır. Nane kokusu aynı zamanda dönem krampları semptomları olan mide bulantısı ve baş ağrısının üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. 3-4 damla nane yağı ile 2 çay kaşığı hindistancevizi yağını veya jojoba yağını karıştırın. Bu karışımı doğrudan alt karnınıza masaj yaparak sürün. Sancınız geçene kadar günde bir kez uygulayabilirsiniz.

4. Papatya Çayı

Papatya, dönem kramplarının hafifletilmesi için oldukça popüler olan çiçekli bir bitkidir. Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Papatya da doğal bir antispazmodiktir ve uterus kaslarını rahatlatmada yardımcı olabilir. 1 papatya çayı poşetini 1 fincan sıcak suda bekletin. Biraz soğumasını bekleyin ve sonra biraz bal ekleyin. Bu çayı günlük olarak için. Papatya çayınızı, günde en az iki kez ve adet dönemi başlamadan bir hafta önce içmelisiniz.

 5. Zencefil

Zencefil, dönem kramplarını hafifletmenin en iyi ve en kolay yollarından biridir. Zencefilin anti-inflamatuar özellikleri, durumla bağlantılı ağrıyı azaltmada yardımcı olur. Aynı zamanda mide bulantısının iyileşmesine yardımcı olur ve sancıyı yatıştırır. Yaklaşık 10 dakika boyunca bir bardak sıcak suya zencefilden bir inç (2.5 cm kadar ) koyarak bekletin. Soğumasını bekledikten sonra bal ekleyin. Adet sancısı geçene kadar günde üç kez zencefil çayı içmelisiniz.

6. D vitamini

D vitamininin tek bir büyük dozu adet sancısı için belirgin bir rahatlama sağlamıştır. D vitamini, dönem kramplarına neden olan prostaglandin üretimini azaltabilir. Bununla birlikte, çalışmalar sınırlı olduğundan, bu amaçla D vitamini takviyelerinin dozajını sınırlamak daha iyidir. Ancak balık, peynir, yumurta sarısı, portakal suyu ve tahıl gıdaları tüketerek diyet vasıtasıyla D vitamini alımını artırabilirsiniz.

7. Yeşil Çay

Yeşil çay, tıbbi özelliklerini veren kateşinler adı verilen flavonoidleri içerir. Yeşil çay doğal bir antioksidandır ve aynı zamanda analjezik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu da periodik kramplarla ilişkili ağrı ve iltihaplanmayı hafifletir. 1 tatlı kaşığı yeşil çay yaprağını 1 su bardağı suya ekledikten sonra kaynatın. 3-5 dakika karıştırdıktan sonra süzün. Biraz soğumasını bekleyin ve lezzet için biraz bal ilave ettikten sonra için. Her gün 3-4 defa yeşil çay içmelisiniz.

8. Turşu Suyu

Yüksek sodyum içeriği ile turşu suyu, sadece sizi rehidrate değil, aynı zamanda dönem kramplarını hafifleten muhteşem bir çaredir. Egzersiz sonrası kas kramplarını çabucak rahatlattığı bilinmektedir ve bu nedenle menstrüel kramplarda da etkilidir. Yarım su bardağı turşu suyu için. Bunu, tercihen adet sancısı yaşadıktan hemen sonra, günde bir kez yapmanız gerekir.

9. Yoğurt

Yoğurt zengin bir kalsiyum kaynağıdır ve D vitamini içerir. Hem kalsiyum hem de D vitamini alımı, PMS semptomlarını azaltmaya yardımcı olur ve adet sancısını hafifletir. Adet sancısı için günde 3-4 kez bir kase yoğurt tüketin.

10. Ayak Masajı

Ayaklar, adet sancısını derhal rahatlama sağlamaya yardımcı olabilecek bir basınç noktasına sahiptir. Bu nokta genellikle ayak bileği kemiğinin yaklaşık üç parmak genişliğinde bulunur. Bu noktayı başparmak ve parmaklarınızla ​​nazikçe masaj yaparak adet sancısını ve semptomlarını şişkinlik, uykusuzluk ve baş dönmesi gibi durumlardan kurtarmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu masaj refleksoloji veya bölge terapisi olarak bilinir.

11. Aloe Vera Suyu

Aloe veranın iyileştirici ve antienflamatuar özellikleri, ağrılı dönem kramplarının hafifletilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, sancı yoğunluğunu azaltan kan akışını iyileştirmede yardımcı olabilir. Her gün 1/4 su bardağı aloe vera suyu için. Aloe vera suyunu, dönemin başlamasından birkaç gün önce günde bir kez almaya başlayın.

12. Limon Suyu

Limonun anti-inflamatuar özellikleri, dönem kramplarından kurtarmaya yardımcı olur. Demir emilimine yardımcı olan (genellikle menstruasyon sırasında kaybedilen) C vitamini bakımından zengindir ve üreme sisteminiz için faydalıdır. Yarım limonu bir bardak ılık suya sıkın. Biraz bal ekleyip karıştırdıktan sonra için. Her sabah aç karnına limon için.

Bu ilaçları kullanmaktan başka, semptomları gidermek için aşağıda bahsedilen ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Önleyici ipuçları

  • Taze meyve ve sebzelerden oluşan sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenin.
  • Kafein ve alkol alımını sınırlayın.
  • Tatlı ve tuzlu gıdalardan daha az tüketin.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Stresten uzak durun.
  • Sigara içmeyin.
  • Bol bol su ve taze meyve suları için.
  • Gerekirse, dönem kramplarından kurtulmak için akupunktur tedavisinden de faydalanabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)