Ağız Kokusu için 10 Doğal Çözüm

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ağız Kokusu için 10 Doğal Çözüm

Günümüzde gerek sosyal hayat gerekse iş hayatı içerisinde yaşanan en önemli sorunların başında gelen ağız kokusu geliyor. Eğer ağız kokusunun altında yatan ciddi bir hastalık durumu yaksa genellikle bu durum sigara kullanımı, yemek artıkları, uzun süre aç kalma ve doğru ağız bakımı yapılmamasından kaynaklanıyor. Ağız kokusu yaşayan kişiler bırakın gülümsemeyi, konuşmaktan bile kaçarlar. Ağız kokusu için çözüm aslında çok basit. Aslında mutfağınızda bulunan besinlerle ağız kokusundan kurtulmanız oldukça kolay.

ağız kokusu
Diyelim ki, dışarıdasınız ve dişlerinizi fırçalayamıyorsunuz ya da dişlerinizi fırçalamanıza rağmen ağzınızdaki kokudan bir türlü kurtulamıyorsunuz… İşte size basit ve etkili doğal çözümler… Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ağız kokusuna çare olabilecek besinler hakkında bilgi verdi:

Peynir: Yapılan araştırmalar yemekten hemen sonra peynir yendiği zaman, ağız ortamındaki asit düzeyinin azaltığını gösteriyor. Peynirin bu özelliği sayesinde dişlerdeki çürük oluşumu. engellenmiş oluyor Yemek sonrası peynir yemek, çürük oluşumuna engel olduğu gibi koku oluşumunun da önüne geçiyor.

Elma, Armut, Havuç: Bu besinler, lif içerdikleri için tükürüğü temizler, nefesi tazeler. Bu sayede ağzı kokusunu engellerler.

Limon: Sade sodanın içine limon dilimleri atıp sodayı içerken aynı zamanda bu limon dilimlerini yiyebilirsiniz. Ayrıca mentollü veya limon aromalı şekerlerden tüketerek de ağzı kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Nane-Maydanoz: Birkaç yaprak naneyi veya birkaç dal maydanozu çiğ olarak tükettiğiniz zaman nefesinizi doğal olarak temizlemiş olursunuz.

Kahve: Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler ağzınızın kötü kokmasına sebep olur. Kahve çekirdeği çiğneyerek oluşan sülfür bileşenlerini ortadan kaldırarak bu kokuyu yok edebilirsiniz. Ayrıca yemeklerden sonra içilen Türk Kahvesi de kokuya karşı etkili olur.

Karanfil: Karanfil çiğnemek.. Herkesin bildiği ve sıklıkla kullandığı en etkili ve en ucuz ağız kokusu giderme yöntemidir.

Yoğurt: Probiyotik açısından zengin her türlü yiyecek ve içecek düzenli tüketildiğinde ağız kokusunu azaltır. Bu yiyeceklerin başından gelen yoğurtta da ağız kokusunu engellemeye yardımcı olur.

Çinkolu Sakız: Çinko içeren ürünler ağız kokusunu yok eder. Bunun için, çinkolu diş macunu, çinkolu sakız kullanarak ağız kokusunu kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalayamadığınız zamanlarda çinkolu sakız sayesinden ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Tarçın: Tarçın çiğnemek veya tarçınlı içecekler tüketmek de ağızdaki bakterilerle mücadelede işe yarayan uygulamalar arasında yer alıyor.

Bol su içmek: Ağız kokusunu azaltmada etkili olan son önerimiz sık ve bol su içmek. Su içmek, özellikle tükürükten kaynaklı ağız kokusunu önleme de etkili bir yöntemdir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)