Ağız Kuruluğu için Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ağız Kuruluğu için Çözümler

ağız kuruluğu için

1. Zencefil

Zencefilin birçok tıbbi yararı vardır. Bunun nedeni, gingerol adı verilen bir biyoaktif bileşik olmasıdır. Bunun dışında, zencefilin tükürüğü uyardığı da biliniyor. Bu, ağzınızın uzun süre taze kalmasına yardımcı olabilir. Bir parça taze zencefili küçük küçük kesin. Bunu bir bardak suya ilave edin ve kaynatın. Süzdükten sonra biraz bal ekleyin ve bekletmeden tüketin. Alternatif olarak, gün boyunca bir parça zencefil çiğnemek de mümkündür. En iyi sonuçlar için zencefil çayı günde 2-3 defa içilmelidir.

2. Yeşil Çay

Zencefil çayı gibi yeşil çay da ağız kuruluğu için kullanılan en iyi otlardan biridir. Antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür ve ağzınızda boşluk oluşumunu önleyebilir. Buna ek olarak, yeşil çayın tükürük akışını teşvik ettiği bilinmektedir. 1 tatlı kaşığı yeşil çay yaprağını 1 su bardağı suda kaynatın. İsteğe bağlı olarak bal ekleyin ve bekletmeden için. En iyi fayda sağlamak için günde 2-3 bardak yeşil çay içmelisiniz.

3. Ananas

Ananas bromelain açısından zengindir. Tükürüğün inceltilmesinde ve ağzındaki akışının artmasında yardımcı olur. Ağzınızı temiz tutmak için ağzınıza taze bir ananas koyun ve çiğneyin. Alternatif olarak, şekersiz ve konserve ananas kullanabilirsiniz. Bunu günde birkaç kez yapın. Bununla birlikte, ananası sık sık çiğnemeyin, çünkü asidik özelliklerinden dolayı dişlerinizi aşındırabilir.

4. Limon Suyu

Limonlar da sağlığınızı ve güzelliklerinizi arttırmak için oldukça faydalıdır. Limonlarda bulunan sitrik asit içeriği ağzınızı temiz ve taze tutmaya yardımcı olurken ağız kuruluğu ile savaşmak için tükürük üretimini uyarır. Bir bardak suya yarım limonu sıkın. Tatlandırmak için biraz bal ekleyin ve tüketin. Fazla limon tüketimi veya diğer asitli meyveler, emaye ve dişlerin erimesine neden olabilir. Bu nedenle, günde bir kez kullanın.

5. Portakal Suyu

Limon gibi portakal da sitrik asit bakımından zengindir ve birçok yararı vardır. Bu, ağzınızı temiz tutmanıza ve nefesinizi tazelemenize yardımcı olur. Sitrik asit ayrıca tükürük bezlerini uyarmada yardımcı olur. Bu nedenle ağız kuruluğu için faydalıdır. Bir portakalın kabuğunu soyduktan sonra bir bardak su ile karıştırın. Bir şişede saklayın ve ağzınızı nemli tutmak için gün boyunca tüketin. Durumu dahada kötüleştirebileceği için hazır portakal suyu içmekten kaçının.

6. Rezene

Rezene tohumları, flavonoid adı verilen bitki metabolitleri grubunda zengindir. Flavonoidler, tükürük üretimini teşvik etmede ve ağzınızı temiz tutmada yardımcı olurlar. Rezene tohumlarının aromatik yapısı ağzınızı uzunca bir süre taze tutar. Her yemekten sonra 1 çay kaşığı rezene tohumu çiğneyin.

7. Biberiye

Biberiye, rezene tohumları gibi harika bir aromaya sahiptir. Ağız kuruluğunu ve semptomlarını tedavi etmede yararlı olabilecek antiseptik ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Yaklaşık 10-12 biberiye yaprağını bir bardak su içinde bir gece bekletin. Sabahları ağzınızı durulamak için bu suyu kullanın. Her sabah bu uygulamayı yapın.

8. Kereviz

Kereviz sayısız sağlık faydası olan bir sebzedir. C vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda pek çok yararlı enzimler ve flavonoidler içerir. Kerevizin su tutma kapasitesi, ağzınızı nemli tutmanın yanı sıra tükürük üretimini artırmada özellikle yararlıdır. Kereviz saplarını kesin ve gün boyunca onları çiğneyin. En iyi sonuçlar için bunu her gün yapın.

9. Maydanoz

Maydanoz, A ve C vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengin olduğu bilinen yenilebilir bir bitkidir. Doğal bir ağız temizleyicisi olup ağız kokusunu da tutabilir. Ağız kuruluğu ve buna bağlı semptomları tedavi edebilir. Ayrıca ağzınızı temiz tutmak için kullanılabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Her yemekten sonra bunu günlük olarak bir avuç maydanoz yaprağı çiğneyin.

10. Yoğurt

Yoğurt, çeşitli besin maddeler ve minerallerden zengindir. Ağız kuruluğu semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilecek nemlendirici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ağızdaki mukoza üzerinde ince bir tabaka oluşturmak için günlük yoğurt sürün. Bunu günde 2-3 defa uygulayın.

Ağız Kuruluğunu Önleyici ipuçları

 • Kafein alımınızı sınırlayın.
 • Alkol içeren gargaralar kullanmayın.
 • Sigarayı bırakın.
 • Tezgahlarda satılan nemlendirici sprey ve jelleri deneyin. Bunlar tükrük ikame maddeleri olarak görev yapabilirler.
 • Özellikle kuru ağızla mücadele için formüle edilen ağız gargaralarını kullanın.
 • Ağız kuruluğu için potansiyel bir neden olabilecek ilaçlardan kaçınınız.
 • Ağzınızdan nefes almaktan kaçının. Bunun yerine özellikle de geceleri burnunuzdan nefes almaya çalışın.
 • Gece oda nemlendiricisi kullanın.
 • Şekerli ve gazlı içeceklerden kaçının.
 • Florür içeren diş macunu kullanmaya başlayın.
 • Protein açısından zengin bir beslenme tercih edin. Ayrıca, beslenmenize daha fazla çorba ve su çorbası ekleyin.
 • Ekmek, hamur işleri ve krakerler gibi kuru gıdaları tüketmekten kaçının.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)