Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Belirtileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ağız Kuruluğu Nedenleri ve Belirtileri

Ağız kuruluğu, aynı zamanda kserostomi olarak da bilinir. Ağzınız ıslanmaya devam etmek için yeterli tükürük üretmediği zaman ortaya çıkan bir durumdur. Bu, ağızda kronik kuruluk hissi ile sonuçlanır. Ağız kuruluğu, yaşlanan bireylerde çok yaygındır. Bununla birlikte, bu durumun gelişmesinin ardında çeşitli başka temel nedenler de olabilir.

ağız kuruluğu
Ağız Kuruluğu Nedenleri

Bu durum tükürük bezi işlev bozukluğunun bir sonucudur. Bu bezlerin işleyişine müdahale edebilecek birçok faktör vardır ve bunların bazıları şöyledir.
– İlaç Tedavisi: İlaç kullanımı, ağız kuruması ihtimalini arttırır. Depresyon ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılanlar gibi tezgah üstü ilaçların birçoğu, yan etki olarak ağız kuruluğuna neden olduğu bilinmektedir.
– Yaşlanma: Vücudun normal işlevini yerine getirme özelliği yaşla değişir. Bu, çeşitli ilaçların tüketimi ile birlikte, yaşlı insanlarda ağız kuruluğuna neden olur.
– Sinir Hasarı: Başınızdan veya boynunuzdan yaralanmanız durumunda sinir hasarının olasılığı artar. Başınızın yakınında herhangi bir ameliyat geçirdiyseniz bu da geçerlidir. Sinir hasarı, tükürük bezlerinin işlerliğinde kayıplara yol açarak ağız kuruluğuna neden olabilir.
– Sigara: Sigara içmek tetiklemez, ancak mevcut durumu kötüleştirebilir.
– Stres: Kaygı sıklıkla stresle sonuçlanır ve bu ağız kuruluğunun sebeplerinden biridir. Gerginlik ve tahriş ile sonuçlanan durumlar da ağız kuruluğuna neden olur.
– Diğer Sağlık Koşulları: Kuru ağız, ateş veya şeker hastalığı gibi diğer sağlık durumlarının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. HIV / AIDS ve Alzheimer hastalığı gibi birçok hastalığın bir yan etkisi olarak da ortaya çıkar. Tiroid hastalığının da en yaygın semptomlarından biridir.
– Hamilelik: Vücut hamilelik süresince birçok hormonal değişikliğe uğrar. Bazı vakalarda hamile kadınların gebelik diyabeti de vardır. Bu faktörler çoğunlukla kuru bir ağza neden olur.
– Ağız Soluması: Ağız yoluyla nefes alma, özellikle de uyurken, ağız kuruluğunun bir diğer nedenidir. Bu çoğunlukla gece olur ve birey sabahları boğaz ağrısı ve kuru dudaklarla uyandırır.

Ağız Kuruluğu Belirtileri 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)