Ağız ve Diş Detoksu için 8 Öneri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ağız ve Diş Detoksu için 8 Öneri

Ağzımızın içerdiği bakteri ve mikroorganizmalar yüzünden sabahın erken saatinde kaçınılmaz bir ağız kokusu yaşarız. Ağzımızda bulunan bu bakterilerin bazıları sağlığımız için faydalı olsa da bazıları zararlıdır. Faydalı bakteriler probiyotikler olarak da bilinirler. Probiyotikler dişlerimizi ve diş etlerimizi korurlar. Kötü bakteriler ise diş eti iltihabına, plak oluşumuna ve en yaygın olarak kötü nefes gibi sorunlara neden olur. Kötü kokan nefes aynı zamanda daha ağır hastalıklar için bir uyarı işareti de olabilir. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, ağzınızı bu bakteri ve toksinlerden arındırmak için detoks yöntemlerinden yararlanabileceğinizi belirtiyor. İşte Kökdemir’in ağız ve diş detoksu için önerdiği 8 yöntem:

ağız ve diş
Çay Ağacı Yağı

Ağzınızı sağlıklı tutmanın en iyi yolu günlük olarak diş ipi kullanmaktan geçer. Bir adım ileri gitmek isteyenler diş ipine biraz çay ağacı yağı sürebilir. Çay ağacı yağının bakterileri azaltan doğal bir dezenfektan etkisi vardır. Günlük olarak çay ağacı yağı sürüldükten sonra diş ipinin kullanılması, diş eti iltihabını ve diş eti kanamasını azaltmanıza yardımcı olur.

Yeşil Çay

Yeşil çay içmenin tüm avantajlarını sıralamak için bir kitap bile yetmez. Düzenli yeşil çay tüketimi diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlar. Yeşil çayın içerisindeki katesin maddesi ağızdaki bakterilerin yok eder. Ağız sağlığında istenilen etkiyi gösterebilmesi için yeşil çayın şekersiz içilmesi gerekir.

Neem Yağı

Neem yağı, insanların kullanmış olduğu eski ilaçlardandır. Ağız enfeksiyonlarını temizlemek amacıyla kullanır. Hoş bir tada sahip olmasa da neem yağının iyileştirme gücü çok fazladır. Neem yağı, antibakteriyel bir ilaçtır. Kötü bakterileri ağzından uzak tutar.

Camu Camu (Kamu Kamu)

Camu Camu meyvesi Amazon’da yetişir. Süper meyve olarak da bilir. C vitamininin en iyi kaynaklarından biri olan Camu camu’nun bir çay kaşığı 200 mg’dan fazla C vitamini içerir. C vitamininin yararlarından biri de diş eti kanamasını ve diş eti iltihabını azaltmasıdır. Camu camu meyvesi, ağız ve diş sağlığını korur ve diş eti problemleri yaşanmasına engel olur.

Oral Probiyotikler

Probiyotikler, ağız sağlığımız için yararlıdır. Günlük olarak da kullanılabilen oral probiyotikler mevcuttur. Probiyotikler, diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının tedavisinde fayda sağlar. Ağızda biriken iyi bakteri ne kadar çoksa, kötü bakterilere karşı savunma o kadar iyi olur.

Dil Fırçalama

Dil fırçalama Ayurvedik tıpta yüzyıllardır bilinen bir tekniktir. Bakteri, gıda maddeleri, ölü hücreler ve mantarların temizlenmesine yardımcı olur. Dil fırçalama yöntemi bakterileri ağzından uzaklaştırmanın en kolay ve en hızlı yoludur. Dil  fırçası ya da dil kazıyıcı yardımıyla dilinizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Doğal Diş Macunu

Günde iki kez, diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır. Ancak bir çoğumuz diş macunu satın alırken üzerini okuyup içerisindeki maddelere bakmayız. Kimyasallarla dolu bir diş macununun yaptığı en kötü şey; probiyotikleri ağızdan uzaklaştırmaktır. Bu da ağız sağlığımıza zarar verir. Nane, okaliptüs, meyan kökü ve karanfil gibi doğal tazeleyici bitkiler içeren diş macunları tercih edilmelidir. Florür, triklosan, sodyum hidroksit, sodyum lauril sülfat ve diğer kimyasalları içeren diş macunları ise diş sağlığına zarar verdiği için bu diş macunlarından uzak durulması gerekir.

Yağ Çekme

Ağza detoks yapmanın en kolay ve basit yolu, yağ çekme yöntemidir. Bu yöntem, en sevdiğiniz yağlardan biriyle taze nefes alabilmek amacıyla uygulanır. Yağlar dişlerin beyazlaşmasına ve toksinin atılmasına yardımcı olur. Yağ çekme yöntemi, aynı zamanda diş eti iltihabını ve boşluklara neden olan zararlı Streptococcus mutans bakterilerinin de azalmasını sağlar. Bu iş için en ideal yağ Hindistan cevizi yağıdır. Bu yağ ile yağ çekmeye başlayarak gargara yapın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)