Ağlamanın Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ağlamanın Faydaları

Bir ilişkinin sonu, en sevdiğiniz filmden hüzünlü bir sahne ya da iş yerinde hayal kırıklığı olsun, hepimiz zaman zaman ağlıyoruz. Bebeğinizi ilk kez görmek veya eski bir arkadaşınızla uzun yıllar görüşmek gibi mutlu anlar bile gözyaşlarını ortaya çıkarabilir. Peki ağlamanın faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

ağlamanın faydaları
Ağlama, bazal yırtıklar, refleks gözyaşları, hatta psişik gözyaşları (duygular tarafından üretilen gözyaşları) bırakır. Refleks gözyaşları yüzde 98 su iken, duygusal gözyaşları daha yüksek stres hormonları içerir. Bu gözyaşları vizyonunuzu bulanıklaştırır ve gözlerinizi şişirir, göz yaşatma kasırgasının ruhsallığa ne gibi faydalar sağlayacağını merak edebilirsiniz.

Duygusal gözyaşı döktüğünüzde, aslında stres sırasında biriken vücudunuzdaki toksinleri ve hormonları ortadan kaldırırsınız. Ayrıca, gözyaşları irisi sakinleştirebilir ve gözlerinizi yatıştırır. Ayrıca gözyaşları vücuttaki negatif enerjiyi temizler ve yeni, pozitif enerjinin oluşmasını sağlar. Yani, ağlamak normaldir, utanılacak bir şey değildir. İşte ağlamanın faydaları;

1. Toksinlerin Temizlenmesine Yardımcı Olur

Ağlama, vücudunuzu zararlı toksinler ve kimyasallardan kurtarmaya yardımcı olur. Strese bağlı hormon olan kortizol seviyenizi artırır. İdrar yapma, terleme ve nefes verme gibi diğer ekzokrin sekresyonlarda olduğu gibi, ağlama, aşırı stres kimyasallarının ve duygusal gerginlikten kaynaklanan istenmeyen toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Aslında, toksinleri ortadan kaldırmaya gelince, gözyaşları doğal tedaviye veya masaj seanslarına benzer, ancak çok daha az maliyetlidir. Bununla birlikte, temizlik sadece strese bağlı gözyaşları ile mümkündür.

2. Stresle Baş Etmeye Yardımcı Olur

Ağlamak stresle başa çıkmak için güvenli ve etkili bir yoldur. Duygusal gözyaşları vücuttan fazla kortizol salınımı için önemli bir nedendir. Ağlarken, gözyaşlarınız bu hormonu çıkarır, böylece gerginliği giderir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Sadece bu değil, gözyaşları, kanınızdan 30 kat daha fazla manganez (ruh değiştirici bir mineral) içerir. Böylece, ağlama bunu vücuttan yok eder. Daha hafif ve stressiz hissetmenizi sağlar. Stresli zamanlarda ağlamak önemlidir. Bu kalp krizi ve beyin hasarı riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Stres ayrıca kalp hastalığı, yüksek tansiyon, Tip 2 diyabet ve obezite gibi bir dizi sağlık sorununa da bağlıdır. Ayrıca, ağlama stres sırasında vücutta biriken ACTH gibi kimyasalları da ortadan kaldırır. Bu kimyasalın çıkarılması, kortizolü tetiklediği için önemlidir ve bu da birkaç sağlık sorununa yol açabilir. İyi bir ağlama, stres sırasında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Olumsuz hisler ve hayal kırıklıklarıyla uğraşmaya bile yardımcı olabilir.

3. Ruh Halini iyileştirir

Hüzünlü bir film izlemek ve ağlamak, başlangıçta ruh halinize dalmaya neden olur, ancak daha sonra ruh haliniz, başlangıç ​​seviyelerinden daha yüksek bir değere döner. Ağlama, vücuda “iyi hissettiren hormonlar” olan endorfin salgılar. Üstelik, endorfin, ağlama sonrasında daha iyi uyumanıza yardımcı olan hafif bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Bununla birlikte, endişe veya duygudurum bozukluğu olan kişilerin ağlamadan daha az yararı vardır.

4. Görmeyi Geliştirir

Ağlama eylemi, gözleri tahriş edicilere karşı temizlemeye ve korumasına yardımcı olur ve aynı zamanda görüşü iyileştirir. Gözleriniz bazı yabancı cisimlere veya tahriş edicilere maruz kaldığında göz bezleri gözlere daha fazla sıvı uyandırmak için harekete geçer ve tahriş edici maddeyi yıkar ve uzaklaştırır. Refleks gözyaşları olarak da bilinen bu sıvı, hücreleri yüzeyde ve gözlerin içinde koruyan ve besleyen glikoz ve lizozim, antibakteriyel ve antiviral enzimler içerir. Bakterilerin dış koruyucu çeperini çözer ve parçalara ayırır, böylece onları öldürür ve gözlere zarar gelmesini önler. Göz kürelerinin ve göz kapaklarının yağlanması ve hidrasyonu doğrudan görmeyi temizlemeye yardımcı olur. İyi bir ağlamadan sonra, nispeten daha iyi ve daha açık bir göreceksiniz.

5. Burnu Nemlendirir

Ağlamak, gözyaşı kanallarında gözyaşları bırakarak burundaki bakterileri nemlendirir ve temizler. Göz yaşlarınız nazolacrimal kanallardan içeriye doğru nazal pasajda iç burun mukusu içine uzanıyor. Ağladığınız zaman burun akıntısı olmasının sebebi budur. Yeterince gözyaşları mukusla karıştığında, mukusun burnunu gevşetip sarar, böylece burnu nemlendiren ve herhangi bir kir ve bakteriyi temizleyen sıvı bir çubuk oluşturur.

6. Bakterileri Öldürür ve Bağışıklığı Geliştirir

Ağlarken ortaya çıkan gözyaşı, gün içinde biriken tüm mikroplardan kurtulmaya yardımcı olan güçlü antibakteriyel ve antiviral ajanlardır. Gözyaşları gözlerde bakterileri öldürmeye katkıda bulunan güçlü antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiviral enzimler olan lizozimler içerir. Bakteri hücrelerinin duvarlarını yıkar ve gözlerin iç ve dış yüzeylerine koruyucu bir kaplama sağlar. Gözlerdeki hastalık ve enfeksiyonlarla savaşmada yardımcı olurlar. Bu nedenle, gözyaşlarını dökmek, sizi tüketen strese karşı bağışıklığınızı arttırmanın etkili bir yoludur.

7. Duygularla Yüzleşmek

Ağlamak, acı dolu duygularınızı tam güçle yüzleşmeye teşvik eder. Duyguların duygusal terlemesi, serbest bırakılması, bedeniniz için psikolojik bir tonik görevi görür. Aslında gözyaşlarını dökmek sağlıklı bir katardır ve akılda gerginliği hafifleten doğal bir yoldur. Ağlarken problemlerinizi ortadan kaldırmaz ancak onlarla başa çıkmanıza yardımcı olur.

8. iletişimi Güçlendirir

İletişimi güçlendirmek ağlamanın faydaları arasındadır. Zaman zaman, ağlama, özellikle kelimeleri kullanarak kendinizi ifade edemediğinizde, bir iletişim aracı olarak çalışır. Örneğin, eğer acı çekiyorsanız ve kelimelerle ifade edemiyorsanız, ağlamanız mesajınızı görüntüleyebilir. Ağlama, insanlar arasındaki ilişkilerde, genellikle yanlış anlaşılmalara yol açabilecek argümanlar ve sessizliğe kıyasla büyük bir bağlanma faktörüdür. Bunun nedeni, insanların aniden ağlamaya başladığında, bunun arkasında muhtemelen bir sebep olduğunu bilmeleridir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)