Ahşap Mobilya Bakımı

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ahşap Mobilya Bakımı

Kaliteli ahşap mobilyalar ömür boyu kullanılabilir. Ahşap mobilyalar genellikle nesiller boyunca kullanılan değerli bir yadigarlar olarak nesilden nesile geçebilir. Yine de, en kalitelisi bile ahşap mobilya bakımı düzgün yapılmadığı zaman çizilir ve aşınır. Mobilya satın alırken, belirli temizlik ve bakım talimatlarını öğrenmek her zaman iyi fikirdir. Evinizde bulunan mobilyaların daha uzun süre kullanımı için bakımının iyi yapılması gerekir. Gelecek nesillere de rahatça bırakabilmek için işte ahşap mobilya bakımı ile ilgili ipuçları;

ahşap mobilya bakımı
1. Ahşap mobilyalarınızın yüzeyini temizlemek için sadece ılık su ve hafif bulaşık sabunu kullanın. Mobilyaları su ile temizlemek zarar vermez – sadece ıslak bırakmamaya özen gösterin. Toz alması zor alanlar için eski bir diş fırçası kullanın. Kiri yüzeyden arındırmak için yumuşak bezle veya kağıt havluyla silin. Sonra kalan nemi yumuşak bir bezle kurulayın.

  1. İyi bir temizlemeden sonra, kaplamayı korumanın en iyi yolu iyi kalitede yumuşak hamur mumu kullanmaktır. Etikete yöneltilen şekilde ince bir tabaka uygulayın. Beş dakika bekleyin ve yumuşak (ayakkabı) fırça veya bezle hafifçe tutun. 30 ila 60 dakika daha bekleyin ve biraz daha kuvvetle tekrar fırçalayın. Birkaç ay boyunca sürecek olan güzel bir parıltı göreceksiniz.
  2. Güneş ışığı, ısı ve diğer çevresel faktörler ince ahşaplara zarar verebilir. Açılan pencerelerin, havalandırma kanallarının veya sobaların önüne değerli mobilyalar yerleştirmeyin; çünkü ışık ve ısı ahşaba zarar verebilir, çatlamasına ve renginin solmasına neden olabilir.
  3. Ahşap mobilyada, özellikle de mobilyanın ayaklarında oluşan çizikleri hızlı bir şekilde düzeltmek için, çizik üzerinde rengi mobilyaya uygun bir ayakkabı cilasını kullanabilirsiniz. Hatta aynı işlemi rengi uygun bir keçeli kalem ile çiziklerin üzerinden giderek mobilyanızın çizilmiş yerleriniz gizleyebilirsiniz.
  4. Mobilyanın metal kısımlarını parlatırken önce mobilyalarından çıkarın. Bunun için zaman ayırın ve hangi parçanın nerede olduğunu hatırlamak için not alın. Tekrar parlamasını sağlamak için kaliteli bir metal parlatıcı kullanın. Parlatma işlemi bittikten sonra, ahşap yüzeyleri çizmemeye dikkat ederek tekrar takın. Bunu bir defada yapmaya çalışmamanızı öneririm. Uzun sürebilir. Bu yüzden yorulmak ve sinir bozmak yerine bir seferde birkaç parça yapın.
 6. Ne derse desinler, ahşap, cilalar veya yağlar ile beslenemez veya zenginleştirilemez. Güzellik ve koruma için üzerine koruyucu bir kaplama yapıldıktan sonra, ahşap kapanır. Parlatıcılar ve yağlar ahşaba nüfuz etmemelidir.
7. Halkalar ve ısı hasarından kaçınmak için ahşap masalar üzerine bardak veya kupalar koyarken daima bardak altlığı kullanın ve mobilyanızı korumadan onlara sıcak yiyecek koymayın. Yemek odası masanızı yiyecek ve içecek dökülmelerinden korumak için mutlaka masa örtüsünü serin. Ahşap üzerinde oluşan beyaz puslu halkayı çıkarmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, kabartma tozu ile karıştırılan jel olmayan diş macunu veya küller ile karıştırılmış pişirme yağı gibi hafif bir aşındırıcı madde ile ovmaktır.  Mükemmel sonuçlara sahip olan bir diğer yöntem, yumuşak bir bez veya havlu yerleştirdikten sonra ütüyle orta bir ayarda 10 ila 20 saniye boyunca dikkatlice ütülemektir. Ütüyü daima hareket ettirin ve ütü tuttuğunuz yeri sık sık kontrol edin.
8. Hiç kimse gerçekten tozdan hoşlanmaz. Havadaki partiküller, ahşabın yüzeyi çizen film tabakası oluşturabilir. Sık yapılan tozlanma bu oluşumun devam etmesini sağlar. Hasar görmesini önlemek için daima pamuklu tişörtler, bez bezleri veya mikrofiber gibi yumuşak bir bez kullanın.
  1. Yeni veya antika mobilyalar için alışveriş yaparken, mobilyaların ve çekmecelerin arka, iç ve alt kısımlarına bakın. Çünkü çoğu zaman, gösterilen taraf size kaliteyi anlatır. Diğer kısımlarında aynı kalite olup olmadığını kontrol edin.
  2. Eski ya da antika mobilya parçalarını orijinal şöhretine geri getirmek ya da onarmak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak, düşünmekte olduğunuz öge hakkında bilgili olan birinden tavsiyeler almak önemlidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)