Akne için Ev ilaçları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Akne için Ev ilaçları

Akne olmadan geçen gençlik yıllarını düşünemezsiniz. Akne, cildinizdeki gözenekler bloke edildiğinde ve bulaştığında ortaya çıkar. Ergenlik çağınız süresince, vücut daha fazla androjen üretir. Bu, cildinizin yağ bezlerinin daha fazla yağ veya sebum üretmesine neden olur. Sebum, ciltteki gözenekleri bloke eder ve bakteriler olan Propionibacterium acnes’in aşırı büyümesine neden olur.

En yaygın sivilce tetikleyicilerinden biri hormonal değişikliklerdir. Sivilceyi tetikleyen nedenler arasında yüz veya saç için yağlı merhem, saç boyası, kozmetik ve kremler yer alır. Bu ürünler gözeneklerin tıkanma ihtimalinin artırabilir. Sivilce göğüste ve sırtta büyüyebilir ve üzerinde sürtünen kıyafetler ile daha da kötüleşir. Durum ayrıca nemli, sıcak iklimin yanı sıra stresle daha da kötüye gidebilir. Önemli randevunuzdan önce yeni bir sivilce elde etmenizin nedeni stres.

Akne‘yi nasıl tedavi edebilirsiniz? İlk adım ‘cildinizi sevmek’. Cildinize arkadaşlarınız gibi davranın ve herhangi bir zarar türüne karşı koruyun. Sert kimyasallar cildinizi nemlendirecek, donuk ve yamalı hale getirecektir. Rahatsız edici cildi tahriş edecek kimyasallar kullanmak yerine ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. İşte akne için en etkili bazı ev ilaçlarının bir listesi.

akne
1. Papaya

Akne için doğal bir çare olduğu için birçok güzellik ürünlerinde papaya görürsünüz. Papaya fazla lipid ve ölü cildi cildin yüzeyinden çıkararak cildi temizler ve pürüzsüz bırakır. Papaya’daki enzim papain, pus oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve iltihaplanmayı azaltır. Tek ihtiyacınız taze bir papaya.

Nasıl kullanılır?: Yüzünüzü yıkayın ve kurutun. Bir papayayı alın, kabuğunu soyun ve yarı sıvı bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Şimdi yüzünüze uygulayın ve 15-20 dakika boyunca açık bırakın. Ilık su kullanarak durulayın. Şimdi papaya tedavisi cildinizi kurutmaya eğilimli olduğu için nemlendiriciyi cildinizin türüne göre uygulayın.

2. Çay Ağacı Yağı 

Çay ağacı yağı akne ve sivilcelerin tedavisi için mükemmeldir. Cildinizi rahatlatır, iltihaplanmayı ve kızarıklığı azaltır. Çay ağacı yağı antibakteriyel özellikleri, akneye neden olan bakterilerle mücadeleye yardımcı olur. Beyaz kafa ve siyah uçların kurumasına da yardımcı olacaktır.

Nasıl kullanılır?: Bir pamuk yardımıyla etkilenen bölgeye Çay Ağacı yağı uygulayabilirsiniz. Sadece yağa batırın ve cildinizdeki akneli bölgeye sürün. 15-20 dakika sonra tamamen durulayın. Çay Ağacı yağı kullanmak için başka bir yöntem de aloe vera jel ile karıştırılmasıdır. Bir çorba kaşığı Aloe vera jeline birkaç damla Çay Ağacı yağı ekleyin. Etkilenen bölgeye uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Ilık su kullanarak durulayın. Hassas cildiniz varsa Çay ağacı yağından uzak durmalısınız.

3. Nane

Nane, akne tedavisinde kullanabileceğiniz başka bir şeydir. Nane içindeki mentol, doğal ağrı kesicidir. Gözenekleri tıkayan yağın temizlenmesine yardımcı olabilir. Nane, ağrılı akneden kaynaklanan yanma, kızarıklık ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Nasıl kullanılır?: Nane yapraklarınızdan az miktarda alın ve ezin. Şimdi akne üzerine ezilmiş yaprakları ve suyu uygulayın. Etkilenen bölgede 5-10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile yıkayın. Naneyi akne tedavisi için kullanmanın bir başka yolu, yulaf ezmesi ve yoğurt ile karıştırmaktır. İki çorba kaşığı kıyılmış nane yaprağı alın. İki çorba kaşığı toz yulaf ezmesi ve iki çorba kaşığı düz yoğurt ile karıştırın. Bu karışımı etkilenen alanlara uygulayın ve yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra durulayın.

4. Sarımsak

Sarımsak, antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için akne için iyi bir çözümdür. Aknenin şiddetini azaltmak için sivilceye uygulayabilirsiniz. Kokulu olacağını biliyoruz, ancak etkili.

Nasıl kullanılır?: Birkaç diş sarımsak alıp ezin ve meyvesini çıkarın. Pamuk kullanarak etkilenen bölgelere uygulayın. Meyve özünü çıkartamıyorsanız endişelenmeyin, sarımsakları ezin ve yaklaşık 10 dakika suda bekletin. Şimdi, bir pamuklu bez veya bir parça pamuk alın ve sarımsaklı suya batırın. Bu ıslanmış pamuğu etkilenen parçalara koyun. İsterseniz, suyu aloe vera jel ile değiştirin ve pamuk kullanmadan yüzünüze doğrudan uygulayın.

5. Nazik Temizlik için Ev Yapımı Doğal Yüz Yıkama

Akne tedavisinin en önemli bölümlerinden biri temizliktir. Cildiniz inatçı sivilce nedeniyle zaten kızarıklık ve kırmızı olduğu için mağazadan alınan kimyasal yüz yıkama sadece durumu kötüleştirecektir. Bunun yerine, ev yapımı yüz yıkama kullanın ve düşündüğünüzden daha kolay hale getirin.

Yüz yıkama nasıl yapılır?: Üç çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı, bir çorba kaşığı elma sirkesi, 20 damla lavanta esansiyel yağı ve iki kapsül canlı probiyotik. Tüm malzemeleri karıştırın ve serin yerde kavanozda saklayın. Cildinizi temizlemek için bu ev yapımı yüz yıkamasını her gün günde iki kez kullanın.

6. Yeşil Çay

Bir araştırmaya göre, yeşil çay, topikal uygulama için kullanıldığında akne oluşumunu azaltmada etkilidir. Yeşil çay, sebum, bakteri üremesi ve inflamasyon üretimini azalttığı söylenen antioksidanlar içerir. Akne tedavisi için yeşil çayın nasıl kullanılacağını bilmek için okumaya devam edin.

Nasıl kullanılır?: Çay poşeti içeren bir kaba kaynar su dökerek çay karışımı yapın. 4-5 dakika bekletin. Çay poşetini çıkarın ve sıvının serinlemesine izin verin. Pamuklu kullanarak, yüzünüze ve diğer etkilenen bölgelere uygulayın. Sıvıyı bir sprey şişesine koyabilir ve sıvıyı yüzünüze hafifçe püskürtebilirsiniz. Bir süre sonra durulayın. Sıvı hazırlamak için kullanılan çay poşeti etkilenen bölgeye doğrudan yerleştirilebilir.

 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)