Akupunktur ve Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Akupunktur ve Faydaları

Akupunktur, Geleneksel Çin Tıbbı uygulamalarına dayanan eğitimli uygulayıcıların cilde ince iğneler sokarak vücudun belirli noktalarını uyardığı bütünsel bir sağlık tekniğidir.

Çoğu kişinin sorduğu ilk soru “Akupunktur acıtıyor mu?” Şaşırtıcı bir şekilde, iğneler akupunkturda kullanılıyor olmasına rağmen, tedaviler nispeten ağrısızdır . Aslında, akupunkturun en popüler kullanımlarından biri, istenmeyen yan etkilere neden olabilecek ilaçlara gerek kalmaksızın, vücuttaki kronik ağrıyı doğal bir şekilde azaltmaktır. Bugüne kadar yapılan çalışmaların çoğu, akupunkturun ağrıyı güvenli bir şekilde azaltabileceğini ortaya koymuştur.

akupunktur
Akupunktur Güvenli Mi?

Ulusal Sağlık Enstitüsü, akupunkturun “genellikle steril iğneler kullanılarak deneyimli, iyi eğitilmiş bir uygulayıcı tarafından gerçekleştirildiğinde güvenli olduğunu” düşünmektedir. Bununla birlikte, her zaman akupunkturda iyi eğitilmiş bir uygulayıcıya gitmek önemlidir. Temiz iğneler kullanmaya çok dikkat eden bir tesis tercih edilmelidir. Yanlış uygulama ve / veya kirlenmiş iğneler büyük bir risk oluşturabilir.  Bugüne kadar akupunktur kullanımı ile ilgili çok az komplikasyon bildirilmiştir. Bu nedenle riskin çok düşük olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, bu, riskin mevcut olmadığı anlamına gelmez, çünkü steril olmayan iğneler kullanıldığında bazı ciddi yan etkiler meydana gelmiştir.

Akupunkturun Faydaları

1.  Baş Ağrısı ve Migren

Yapılan araştırmalar sonucu, akupunkturun “sık görülen kronik gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda değerli, farmakolojik olmayan bir araç olabileceği” sonucuna varılmıştır.  Bu gözden geçirme, bu oturumların”sahte” (plasebo tipi akupunktur) seanslarının etkilerini karşılaştıran ve migren baş ağrısının hafifletilmesi için hiç tedavi almayan çoklu klinik araştırmalara baktı. Özellikle, hem rastgele yerleştirilen iğne olan grup hem de iğneleri stratejik olarak yerleştiren grup, baş ağrısı semptomlarında bir azalma yaşamıştır. Kontrol grubu herhangi bir değişiklik yaşamadı. Bununla birlikte, takip eden araştırmada, gerçek akupunktur tedavisine sahip olan grubun hem baş ağrısı günlerinde, hem de baş ağrısı yoğunluğunda azalma devam etti.

2.  Sırt, Boyun, Diz Gibi Kronik Ağrılar

Araştırmalarda akupunktur tedavisine göre kronik sırt ağrısının iyileştirilmesi için daha etkili olduğu ispatlanmıştır. Kronik bel ağrısı olan hastalarda, herhangi bir tedavi almayanlara karşı alan hastalar arasında bildirilen ağrıda sekiz haftada önemli bir fark vardı.  Araştırmacılar 17.000’den fazla hastayı kapsayan klinik araştırmaları inceledi ve sonuçlar tedavi alan hastaların sırt ve boyun kas ağrıları, ağrı, osteoartrit ve kronik baş ağrıları için plasebo kontrol grubundaki hastalara göre daha az ağrı yaşadığını gösterdi. Akupunkturun kronik ağrının tedavisinde etkili olduğu ve “sadece bir plasebo etkisi olmaktan daha fazla olduğu, bu nedenle hekimler için makul bir tavsiye seçeneği olduğu” sonucuna varılmıştır.

3. Uykusuzluğun Tedavisi

Araştırmalar, akupunkturun uykusuzluk semptomlarını azaltmaya yönelik yararlı bir etki gösterdiğini, hiçbir tedaviye kıyasla büyük bir meta-analizler gerçekleştirdi.  Analiz, uykuya yardımcı ilaçlar veya bitkisel tedaviler alan hastalarda, akupunktur terapisi eklemenin, ilaçları veya şifalı otları tek başına almaktan daha iyi etkileri olduğunu buldu. Bir başka yararı, birçok uyku ilacının aksine, akupunktur oturumlarının hiçbir yan etkisi yoktur.

4. Kanser ve Kemoterapi 

Yapılan birkaç çalışma akupunkturun bağışıklığın artırılmasına ve kanser  tedavilerinin ardından iyileşmeyi hızlandıracağına işaret ediyor . Örneğin, bir randomize çalışma, akupunktur tedavisinin bağışıklık, trombosit sayımını arttırdığını ve radyoterapi veya kemoterapiden sonra akupunktur almayla karşılaştırıldığında sağlıklı hücrelerde bir azalmayı önlediğini bulmuştur.  Araştırmacılar, her iki akupunktur tedavi grubundaki hastaların da tedavilerden daha az ağrı, yaşam kalitesinde iyileşme ve bulantı gibi kemoterapinin çeşitli olumsuz yan etkilerinde azalma olduğunu belirtti.

5. Bilişsel Düşüşü Önlemek

Bazı araştırmalar, akupunkturun Parkinson üzerindeki etkinliği hakkında yeni bilgiler ortaya koymaktadır. Çalışmalar, özellikle Parkinson hastalığından etkilenen beynin – putamen ve talamus gibi – alanlarında sinirsel bir tepki oluşturduğunda, yaşla ilgili bilişsel gerileme semptomlarını hafifletebildiğini gösteriyor.

6. Gebelik, Doğum ve Doğum Sonrası Sağlık

Birçok doktor akupunkturu stres azaltmak, hormonları dengelemek, gebelik ve doğum ağrısını hafifletmek için bir tedavi olarak öneriyor. Gebelikte yaygın olarak görülen belirtilerin birçoğu için – vücuttaki fiziksel ve duygusal gerginliği hafifletmek için – hem de annenin yaşadığı herhangi bir ruh hali, depresyon, zihinsel ya da fiziksel belirtilere yardımcı olması için doğumdan sonra güvenli bir tedavi olduğu düşünülmektedir.

NOT: Eğitimli bir uzman gebelik sırasında kaçınılması gereken birkaç akupunktur noktası konusunda bilgi sahibidir. Dolayısıyla, akupunktur yaptırmadan önce araştırmalı  ve iyi bir uygulama için uzman bir kişiyi tercih etmelisiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)