Cilt Bakımı Güzellik

Silikon ve Dolgu Öncesinde Alerji Testi Yaptırın

alerji testi

Alerji Testi Silikon ve Dolgu Öncesinde Mutlaka Yaptırılmalı

Silikon ve dolgu gibi malzemelerden alerjik reaksiyonlar kaynaklanıyor. Silikon ve dolgu operasyonları sonunda oluşan bu alerjik reaksiyonlar geçmeyen yaralar, şişlik ve ödem şeklinde kendini gösteriyor. Alerjik reaksiyona neden olan kimyasal maddelere karşı alerjik hastaların, silikon ve dolgu operasyonu öncesinden mutlaka “Yama Testi”  yani alerji testi yaptırmaları gerekir.

alerji testi

Yetişkin Alerji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ramazan Ersoy, bir sağlık çalışanı olan hemşirenin dudak dolgusu sonrası yaşadığı alerjik reaksiyon sonucu alerji testinin önemine dikkat çekiyor. Güzelleşmek uğruna merdiven altı uygulamalardan uzak durmak gerekir. Bu uygulamaları Plastik Cerrahların yapması sağlığınız açısından önemlidir. Sadece silikon, dolgu gibi genellikle güzelleşmek için kullanılan malzemeler değil; stent, protez gibi tüm kimyasal maddeler vücutta geç tip reaksiyon dediğimiz temas alerjisine sebep olabilir. Alerjide erken tip reaksiyonu ve geç tip reaksiyonu olmak üzere iki tip reaksiyon vardır. Erken tip reaksiyon oluşursa anında alerjik tepki oluşur. Geç tip alerjik reaksiyonlar ise erken tip reaksiyonun aksine kaşıntı, kızarıklık ve yaralar şeklinde ortaya çıkar. Bazen diş protezlerinde ve silikonlarda geç tip reaksiyonları görülür. Bu konudaki alerjik tepkiler kapanmayan yaralar, uzun süre devam eden iltihaplı lezyonlar olarak hastada görülür. Genellikle küpelerden, kolyelerden kaynaklanan nikel alerjisine bağlı kontakt dermatit sıklıkla karşılaşılır. Bu noktadan yola çıkarak özellikle alerjik hastalıkları bulanan hastalarda bu tür kimyasal maddelere bağlı geç tip alerjik reaksiyonların görülme ihtimali daha yüksektir.

Alerjik Reaksiyonlar Geçmeyen Yaralar Olarak Kendini Gösteriyor

alerji testiGeç tip reaksiyon denilen alerjiler anında tepki vermezler, geçmeyen yaralar olarak kendilerini gösterirler. Yapılan operasyon sonrası geçmeyen yara ile karşılaşılırsa bunun mutlak alerjik nedeninin araştırılması gerekir. Özellikle silikon gibi uygulamalardan sonra bazı vakalarda geçmeyen yara ile karşılaşılmıştır. Bu durumda uygulanan o silikonun çıkarılması gerektiği durumlar olur. Bu nedenle bu gibi alerjik sonuçlarla karşılaşmamak için mutlaka uygulama öncesi, kimyasal maddelere karşı gelişen alerjiyi gösteren “yama testi” yani alerji testi yapılmalıdır. Bu alerji test, vücudun sırt bölgesine uygulanır. 48 saat ile 72 saat arasında sonuçlar alınılarak uygulama yapılıp yapılmayacağı konusunda karar verilir.

 

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir