Anksiyete için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Anksiyete için Doğal Çözümler

Evliliğiniz, yaklaşan bir sınav, hastalık riski veya geleceğe yönelik yeni bir iş için endişeli hissediyor musunuz? Gerilim, endişe ve stres, bugün yaşadığımız yoğun ve rekabetçi hayatlarla neredeyse kaçınılmazdır. Araştırmalar sonucunda bugünün dünyasında anksiyete depresyondan daha büyük bir sorun olduğu sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla kaygı, sağlığımıza oranla çok daha yaygın ve zararlıdır.

anksiyete
Bazı insanlar doğal olarak diğerlerinden daha fazla sinirlilik ve endişeye eğilimlidirler. Kontrol edilemeyen, ezici ve sürekli kaygı çekiyorsanız, anksiyete bozukluğundan muzdarip olabilir ve tıbbi yardım almanız gerekebilir. Daha çok kadınlar anksiyete bozukluklarından muzdariptir. Anksiyetenin bazı yaygın belirtileri; korku, endişe, huzursuzluk, baş ağrısı, sinirlilik, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, düşme veya uykuda kalma zorluğu, mide bulantısı, ağız kuruluğu, mide bulantısı, baş dönmesi, konsantrasyon güçlüğü ve yorgunluktur. Bu soruna katkıda bulunan diğer faktörler arasında depresyon, rahatsız uyku, beslenme yetersizlikleri, ailelerde ruhsal bozukluklar, nikotin, adrenal bozukluklar, tiroid bozuklukları ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Aşırı veya kronik anksiyete ve stres yaşayanlar daha büyük problemlere yönelebilirler. Anksiyete ve stres, bir takım sağlık sorunlarına katkıda bulunan en yaygın iki faktördür. Bu yüzden durumu yönetmek önemlidir ve bazı doğal ilaçlar bu durumu yönetmede çok etkilidir.

1. Papatya

Papatya birçok sağlık yararları ile popüler bir bitkidir ve aynı zamanda anksiyeteyi sakinleştirip rahatlatmak için de kullanılabilir. Hem papatya çayı hem de esansiyel yağ, etki mekanizmasının tam olarak bilinmemesine rağmen, anksiyete için etkili ilaçlardır. Bununla birlikte, araştırma kanıtı, apigenin, kuersetin ve patuletin gibi flavonoidlerin rolünü anksiyetenin hafifletilmesinde rol oynayabileceğine işaret etmektedir.

2. Portakal

Portakal ve portakal kabuklarının canlandırıcı kokusu sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olur. Aromaterapi, masaj tedavisi ile birlikte kullanıldığında, ruhsal bozukluğu olan hastalarda çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Uçucu yağlar hem beyin kimyası hem de sinir sistemini etkiler. Dahası, turunçgil kokularının depresyonla mücadele etmeye ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Anksiyeteyi azaltmak ve ruh halini iyileştirmek için birçok klinik çalışmada portakal aromaterapi gösterilmiştir. Bir portakalın soyulması ve aromasının solunması, ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Daha iyi sonuç almak için, bir bardak suya birkaç portakal kabuğu koyun ve kaynamaya bırakın. Kaygınızı gidermek için ferahlatıcı kokuyu soluyun. Gerektiği kadar tekrarlayın. Portakal esansiyel yağı doğrudan soluyun veya endişeli olduğunuzda bir difüzöre birkaç damla ekleyin.

3. Biberiye

Biberiye sakinleştirici etkisi nedeniyle endişe için başka bir popüler ev ilaçtır. Ayrıca, dolaşımı uyarır, solunum ve sindirim kaslarını rahatlatır. Hafıza ve uyanıklık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bir veya iki çay kaşığı kurutulmuş biberiyeyi bir bardak sıcak suya ekleyin. Yaklaşık 10 dakika boyunca beklettikten sonra süzün. Sonuçlardan memnun olana kadar bu çayı günlük olarak için. Ayrıca biberiye tütsü veya aromaterapi difüzör veya buharlaştırıcıda birkaç damla biberiye esansiyel yağı da kullanabilirsiniz.

4. Lavanta

Lavanta uçucu yağı geleneksel olarak rahatlama sağlamak ve depresyon rahatlatmak için bir ilaç olarak kullanılır. Linalool ve linalil asetat gibi biyoaktif bileşenleri nedeniyle sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Çeşitli esansiyel yağlar üzerinde yapılan çalışmaların bir incelemesi, lavanta esansiyel yağının çalışılan birkaç esansiyel yağ arasında en iyi profile sahip olduğunu gösterdi. Birçok hayvan çalışmasında da anksiyetenin azaltılmasında yardımcı olduğu bulunmuştur. İki bardak su kaynatın, iki-dört damla lavanta esansiyel yağı ekleyin ve anksiyeteyi hafifletmek için buharı soluyun. Gerektiği kadar tekrarlayın. Alternatif olarak, üç veya dört damla lavanta yağını bir çay kaşığı badem yağı, zeytinyağı veya herhangi bir baz yağda karıştırın. Boyun, sırt ve omuzlarınızda masaj yağı olarak kullanın. Durumunuz düzelene kadar günlük olarak veya haftada birkaç kez tekrarlayın.

5. Hindistan Cevizi 

Hindistan cevizi, rahatlama, depresyonla mücadele ve kas gevşetici olarak çalıştığı için sağlık açısından da yararlıdır. Bu nedenle anksiyete, stres ve depresyonun tedavisi harikadır. Myristicin ve safrole, zihin değiştirici özelliklere sahip olan hindistan cevizinin ana bileşenleridir. Sadece ruh halindeki yağın kokusunu soluyun. Ruh halinizi iyileştirin ve beyin yorgunluğunu azaltın. Ayrıca yiyeceklerinize düzenli olarak üç çeyrek çay kaşığı hindistan cevizi tozu da ekleyebilirsiniz.
Dikkat: Özellikle psikiyatrik rahatsızlıkları olanlarda hindistan cevizin aşırı kullanımı önerilmez.
Not : Hindistan cevizi, zehirlenme veya psychedelic etkilere neden olabileceğine dair raporlar olduğu için sadece az miktarda tüketilmelidir.

6. Limon Balsamı

Nane ailesinin bir üyesi olan limon balsamı, hafif bir gevşetici olarak iyi çalışır. Bu nedenle, anksiyeteyi azaltmak, uykuyu ve iştahı artırmak için kullanılmıştır. Eski günlerde, şaraplara ıslatılan limon balsamı ruhları neşelendirmek için kullanılır. Limon balsamı yaprakları, başlıca biyolojik etkilerinden sorumlu olan terpen ve tanen adı verilen fitokimyasalları içerir. Limon melezinin bir bileşeni olan Eugenol, antibakteriyel özellikleri ve kas spazmlarını ve uyuşmuş dokuları yatıştırıcı yeteneği ile bilinir. Limon balsamı yaprakları, kuru halde, çay, takviye veya hatta uçucu yağ, tentür ve özler olarak mevcuttur. Limon balsamı bir aromaterapi ajanı olarak çalışır. Limon balsamı uçucu yağını doğrudan ya da sakinleştirici etkisi için difüzör yoluyla soluyun.
Dikkat: Bu bitkiyi fazla kullanmayın; daha endişeli yapabilir.

7. Keten tohumu

Keten tohumu besinleri, özellikle omega-3 yağ asitleri, lignin ve lif ile ruh halini iyileştirmek ve anksiyeteyi, depresyonu hafifletmek de dahil olmak üzere geniş bir sağlık yararı yelpazesine sahiptir. Omega-3 yağ asidinin anti-enflamatuar özelliği, beyin hücreleri arasındaki sinyallemeyi bozan hücresel inflamasyonla mücadele eder. Tahıl veya yoğurt içine  3-4 yemek kaşığı keten tohumu ekleyebilirsiniz. Günlük olarak 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı içebilirsiniz. Salata veya diğer sıcak öğünlerinize keten tohumu yağı ekleyebilirsiniz. Keten tohumu yağının tadı, yemeğinizin lezzetini artırabilecek bir besindir.

8. Rezene

Bu harika bitki sinirleri yatıştırır ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olur. Rezenenin önemli bileşenleri, esansiyel yağ, yağ asitleri, terpenler, tanenler ve flavonoidlerdir. Anethole, limonen, fenchone, safrol ve myrcene gibi uçucu yağlar içerir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve çinko da bol miktarda bulunur. Rezene, östrojen benzeri anksiyete bozukluklarında eksik olan bozuklukların tedavisinde yardımcı olan fitoöstrojenler açısından zengindir. Ayrıca, sık sık kaygıya eşlik eden gastrointestinal semptomları azaltır. Bir bez parçasına birkaç damla rezene uçucu yağ koyun ve kokuyu, bir saat boyunca soluyun. Gerektiğinde birkaç saatte bir tekrarlayın. Ayrıca yemek öncesi veya sonrası düzenli olarak rezene çayı içebilirsiniz. Rezene suyu da yardımcı olacaktır.

9. Rahatlatıcı Banyo

Sıcak su banyoları, kaygı ve stresin rahatlamasını sağlayan rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Sakin, güven verici bir his verir ve analjezik bir etkiye sahiptir. Ilık suyla dolu bir küvete bir bardak Epsom tuzu (magnezyum tuzu) karıştırın. 10-15 dakika boyunca içinde bekleyin. Alternatif olarak, banyo suyuna 5-7 damla papatya, lavanta, ylang-ylang, sardunya veya bergamot gibi bir aromaterapi esansiyel yağı ve jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağı ilave edebilirsiniz.

10. Masaj

Vücudunuza, özellikle de boynunuza, omuzlarınıza, sırtınıza ve ayağınızın alt kısmına masaj yapmak, vücudunuzu rahatlatmaya ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Masaj, endişeyi azaltmak için çok etkili bir fiziksel tekniktir. Bu amaç için susam, ayçiçeği, hindistancevizi veya mısır yağı gibi herhangi bir masaj yağını kullanabilirsiniz. En iyi sonuç için, hafifçe ısıttıktan sonra seçtiğiniz yağın altı veya yedi gramını kullanın. Sabah banyo yapmadan önce ya da yatmadan önce geceleri masaj yapın. Birkaç hafta boyunca devam edin veya kaygıya eğilimliyseniz, günlük rutininize ekleyin.

Bu doğal tedavilerle birlikte, sigarayı bırakma ve kafein miktarını kısıtlama gibi endişeleri azaltmak ve kontrol etmek için bazı önleyici tedbirlerin alınması yararlı olabilir. Ayrıca, düzenli egzersiz, uyku rutini, dengeli beslenme ve uzun süreli endişenizi daha da azaltmak için derin nefes alma, meditasyon, görselleştirme ve müzik terapisi gibi yoga veya diğer rahatlama teknikleriyle yaşam tarzınızı geliştirin. Şiddetli bir anksiyete yaşıyorsanız veya endişe ile ilişkili bir hastalıktan muzdaripseniz, doğru teşhis ve tedavi için bir uzmana danışın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)