Anne Olmak İsteyenlerin Yaptırması Gereken 10 Test

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Anne Olmak İsteyenlerin Yaptırması Gereken 10 Test

Hamlelik sürecinizin sorunsuz geçmesi ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için düzenli olarak yaptırmalı ve testlerinizi ihmal etmemelisiniz. Bu sayede düşük, gebelik problemleri, erken doğum gibi istenmeyen durumların önüne geçilerek anne ve bebek sağlığı korunabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Serap Mollaoğlu, hamile kalmadan önce yaptırılması gereken 10 test hakkında bilgi verdi.

test

Kan sayımı testi:

Kan hücre sayısını ve konsantrasyonu gösterir. Yapılan bu tahlil anemi olup olmadığını, beyaz kan hücreleri ve trombosit sayısını değerlendirerek ortaya konulmasını sağlar.

Tiroit hormon testleri:

Tiroit bezi ile ilgili hastalıklar yumurtlama fonksiyonunu etkiler. Bu nedenle bu bezin fonksiyonlarını gösteren tiroit hormon testleri tsh serbest t3, serbest t4 yapılmalıdır.

Açlık kan şekeri testi:

Şeker hastalığı hamilelik öncesinde belirlenmesi gerekir ve takip edilmelidir. Şeker hastalığı olan hamilelik risklidir. Hamile kalmadan önce kan şekeri seviyeleri düzenlenmesi ve riskin mümkün olduğunca azaltılması gerekir.

Üre kreatinin böbrek fonksiyon testleri:

Hamile kalmadan önce böbrek fonksiyonlarınızın normal olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

Ast alt karaciğer enzim testleri:

Hamilelik öncesinde karaciğer ile ilgili genel bir kontrolden geçmelidir. Anne adayının gerekli testleri yaptırarak bir hastalık durumu olup olmadığı saptanmalıdır.

Bulaşıcı hastalık testleri:

Elisa, hepatit B-C, hiv ve vdrl testlerinin yaptırılarak anne adayının bulaşıcı bir hastalığının olup olmadığı belirlenmelidir. Test sonucuna göre eğer bulaşıcı bir hastalık varsa önlem alınmalıdır.

Vitamin değer testleri:

Vitamin eksiklikleri üreme sitemi sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bunun için anne adayının dvit 3, b12, ferritin, demir ve folat değerlerinin belirlenmelidir. Eksiklik durumunda supplementler ile vitamin takviyesi yapılmalıdır.
[irp posts=”3160″ name=”Bebeklerde ve Çocuklarda Besin Alerjisi”]

Pap-smear testi:

Kadınlarda meme ve akciğer kanserinden sonra en sık  rahim ağzı kanseri görülmektedir. Pap-smear testi ile bu durumun önüne geçirilerek erken teşhis konulabilmektedir. Pap-smear testi yapılırken rahim ağzından bir fırça ile sürüntü örneği alınır. Alınan bu örnek patolojik olarak hücresel düzeyde incelenerek hücresel değişiklik hakkında bilgi verir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda eğer rahim ağzında oluşan lezyonlar varsa gebelik öncesinde tanı konulmasını ve erken müdahale edilmesini sağlar. Bu test hamilelikten 3 ay önce yapılmalıdır.

Kapsamlı jinekolojik muayene:

Hamilelik süreci öncesinde siğil gibi dış genital lezyonlar  gibi genital cinsel yolla bulaşan lezyon yapan hastalıklar varsa lezyonlar mutlaka incelenmeli ve tedavi edilmelidir. Vajinal akıntı oluşumu değerlendirmelidir. Gerekirse vajina dan kültür alınmalı ve bunun sebebine yönelik tedavi sağlanmalıdır.

Rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi:

Transvajinal ultrason, karın bölgesinden yapılan ultrasonlar rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesi amacıyla yapılır ve bu konuda bilgi sağlar. Herhangi bir kist ya da kitle ye karşı rahim ve yumurtalıkların durumu incelenmeli eğer varsa uygun tedavi yapılmalıdır. Tüm bunların yanında en önemlisi yumurtalık rezervi değerlendirilme ve az görülmesi halinde gerekli laboratuvar testleri yaptırılmalı ve takip edilmelidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)