Antioksidan Bakımından Zengin Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Antioksidan Bakımından Zengin Besinler

Birçok meyve ve sebzede antioksidanlar bulunur ve bu bileşikler, metabolik reaksiyonun bir yan ürünü olarak üretilen serbest radikallerle savaşır. Serbest radikaller vücudunuz tarafından kullanılır. Örneğin, serbest radikaller hasar görmüş hücre ve bakterileri yok etmek için beyaz kan hücreleri tarafından gönderilir. Serbest radikaller çok sayıdayken vücudun hücrelerine zarar verir. Kanser ve kalp gibi birçok hastalığa neden olabilir. Yaşlanma sürecini hızlandırabilir, dokuyu parçalayabilir, hücreleri mutasyona uğratabilir veya zarar verebilir ve bazı genleri aktive edebilir. Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize eder ve kandan uzaklaştırırlar. Beta-karoten, likopen, resveratol ve flavanoller gibi farklı antioksidan türleri vardır. Çok sayıda kirletici madde ve kimyasala, strese ve işlenmiş gıdaya maruz kaldığınız için antioksidanlar bakımından zengin yiyecekleri tüketmeniz gerekir. İşte antioksidan bakımından zengin gıdaların bir listesi;

antioksidan
1. Böbrek Fasulyesi

Protein bakımından zengin olan böbrek fasulyeleri de antioksidanlarla yüklüdür. Az miktarda yağ ve sıfır kolestrol vardır. Haşlanmış böcek fasulye ile köri veya sandviç yapabilirsiniz. Sindirim konusunda zorluk çekiyorsanız bol bol su için.

2. Domates

Kırmızı, sulu domates, antioksidanların başka büyük bir kaynağıdır. A vitamini, C vitamini ve likopen olan üç antioksidan içerir. Likopen pişirildiğinde daha güçlü olur. Yemek listesine domates çorbası eklemeyi unutmayın.

3. Bitter Çikolata

Çikolata sevenlere güzel haberlerimiz var. Çikolata sizin için sağlıklı bir besindir. Bitter çikolata antioksidanlar ile yüklüdür. Polifenoller ve flavcanoller içerir. Bu nedenle, çikolata yemek kalbiniz için iyidir ancak şekersiz olduğundan emin olun.

4. Arpa

Tahıl, antioksidan özellikleri açısından popülerdir. Arpa içerisindeki antioksidanların seviyesini, ıslatıp filizlenmesini sağlayarak artırabilirsiniz. Arpa sindirimi kolaydır ve vücudunuz tarafından kolaylıkla emilir.

5. Çilek

Ahududanı, çilek ve diğer meyveler de antioksidan bakımından zengindir. Çileklerde bulunan antioksidanlar C vitamini, quercetin ve antosiyanindir.

6. Ispanak

Yeşil yapraklı sebzelerin sağlığınız için iyi olduğunu yüzlerce kez duymuşsunuzdur. Ispanak antioksidan özellikleri ile bilinir. Gözlerinizi sağlıklı tutan antioksidan lutein içerir.

7. Brokoli

Zengin beta-karoten, zeaksantin ve karotenoid lutein açısından zengin brokoliyi her gün yemelisiniz. Buharla pişirme, beta-karoteni daha güçlü yapacaktır.

Antioksidanlar birçok hastalık riskini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda yaşlanma sürecini de düşürecektir. Bu nedenle, sağlıklı kalabilmek için bu yiyecekleri her gün tüketin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)