Antioksidan içeren Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Antioksidan Nedir?

Antioksidan, oksidasyon sürecini durduran bir moleküldür. Oksidasyon, bir hücrenin sonunda hücrenin zarar görmesine veya ölümüne yol açan bir zincir reaksiyonudur. Antioksidan içeren besinler tüketmek oksidasyon sürecini sonlandırmaya yardımcı olur, böylece hücreleri sağlıklı tutar. Sonuçta, vücudunuz hücrelerden oluşur. Herhangi bir hücrenin zarar görmesi, genel sağlığınız üzerinde kademeli bir etki yaratabilir. Bu nedenle beslenmenize antioksidan açısından zengin besinleri eklemeniz gerekir.

antioksidan içeren besinler
Antioksidan içeren Besinler

Sık sık uyuşuk hissediyor musunuz? Vücudunun bir şeyden yoksun olduğunu düşünüyor muydun ve bu bütün gün boyunca cansız ve halsiz hissetmenize mi neden oluyor? Vücudunuzda gerekli miktarda antioksidan olabilir. O halde antioksidan içeren besinler tüketmeniz gerekir. Son derece zengin antioksidan kaynakları olan bazı gıdalar vardır. En iyi kısım, çok yaygın ve kolayca bulunabilmeleridir, bunları hemen beslenmenize dahil edebilirsiniz.

1. Limon

Limon narenciye ailesine ait bir besindir. Sarı meyve, güçlü bir antioksidan kaynağı olan C vitamini içerir.

2. Çilek

Parlak görünümlü çilek, C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Vücudunuz daha sonra kullanmak için C vitamini depolayamaz. Bu nedenle, C vitaminini neredeyse düzenli olarak tüketmelisiniz.

3. Kuruyemiş

Kuruyemişler vücudunuza antioksidan sağlamak için zengin bir besin kaynağı olan E vitamini kaynaklarıdır. C vitaminin aksine, E vitamini vücutta karaciğerde yağ ile birlikte depolanabilir. Fındıkla birlikte badem, ceviz, antep fıstığı, ceviz vb. de olabilir.

4. Brokoli

Yeşil bitki olan brokoli, yüksek miktarda C vitamini içerir ve bu da antioksidan miktarına göre zengin bir besin kaynağıdır. C vitamini ile birlikte brokoli de selenyum içerir. Selenyum insan vücudundaki hücrelere zarar vermeye yardımcı olur. Bu sebzeyi ya kavurup, sote ederek ya da buharda pişirerek yiyebilirsiniz.

5. Yumurta

Yumurta dünya çapında en yaygın yiyecektir. Oksidasyon işlemini sonlandırmak için gerekli olan E vitamini içerir.

6. Balık

Balık, yüksek orandan selenyum içerir. Selenyum, insan vücudunun hücrelerini koparmaya veya herhangi bir biçimde hasar görmesine yardımcı olan bir kimyasaldır. Balıklar arasında, vücutta akan yeterli miktarda antioksidan bulundurmak için kabuklu deniz ürünleri gibi çeşitli türleri tüketebilirsiniz.

7. Kahverengi Pirinç

Kahverengi pirincin çok sayıda besinsel özelliği vardır. Kalorileri düşüktür ve aynı zamanda glutensizdir. Kahverengi pirinç de oksidasyon sürecini durdurmaya yardımcı olan güçlü bileşikler olan polifenolleri içerir.

8. Kızılcık

Kızılcık, yüksek antioksidan özelliği ile bilinen küçük çalılardır. Meyve genellikle piyasada meyve suyu tedarik etmek için işlenir. Kızılcık ayrıca vücuttaki antioksidan aktiviteyi arttıran flavonoidlere de sahiptir.

9. Fasulye

Fasulye, bitki tohumlarından başka bir şey değildir. Vücudun serbest radikallerini temizlemeye yardımcı olan bir antioksidan olan sistein içerir.

10. Karpuz

Karpuz, en popüler yiyeceklerden biridir. Önemli bir antioksidan kaynağıdır. Karpuz, hücreleri toksinlerden koruyan zengin bir glutatyon kaynağıdır. Ayrıca antioksidan besin kaynağı olma özelliğini ekleyerek C vitamini açısından da zengindir.

11. Kırmızı Şarap

Koyu renkli üzümlerden hazırlanan kırmızı şarap, polifenoller içerir. Bunlar insan vücudundaki oksidasyon süreciyle mücadele eder.

12. Muz

Sıklıkla çok olgunlaşmış muzları çöp kutusuna atıyoruz. İlginç bir şekilde, olgunlaşan muzun içerdiği antioksidan özellik daha yüksektir. Olgun bir muz vücuttaki oksidasyon sürecini kontrol etmede büyük rol oynar.

13. Kahve

Kahve, zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ama burada bir uyarı yapmak gerekir – kahve çekirdekleri dikkatlice seçilmelidir, çünkü normal olanlar üzerlerine spreylenmiş pestisit içeriğine sahiptir. Organik kahve içmeyi tercih edin.

14. Yulaf

Yulaf sağlığa olan faydalarıyla bilinir. Kolesterolü düşürme özelliği ile birlikte yulaf ayrıca bir antioksidan kaynağıdır. Kahve çekirdeklerinde olduğu gibi, organik olarak üretilen yulafların seçilmesi tavsiye edilir.

15. Siyah Çay

Yeşil çay, çoğunlukla sağlık yararları ile ilişkilidir. Ama siyah çay da antioksidan özelliklere sahiptir. Kahvaltıda siyah çay içebilirsiniz. Sabahları sade bir şekilde içebilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)