ilişkiler Psikoloji

Aşk Acısı Nasıl Diner? Dindirmek için Ne Yapmalıyız?

ayrılık acısı

Aşk Acısı Nasıl Diner?

Aşk Acısı’nı Dindirmek için Ne Yapmalıyız?

Aşk Acısı – Aşk Acısını Dindirmek için Ne Yapmalıyız? Aşk acısı çekenlerin en çok sorduğu soru bu olsa gerek.. Aşık olduğumuz insandan ayrılmak ve yaşadığımız derin ayrılık acısı çok canımızı sıkar. Aslında bu acıyı yönetebiliriz ve çektiğimiz bu acıyı en aza indirebiliriz. Bu yazımızı sonuna kadar okuyup uygularsanız,bir kaç hafta sonra yine eski mutlu halinize dönebilirsiniz.

Aşk Acısı

Aşağıda okuyacağınız basit yöntemler ile, eğer siz de aşk acısı çekiyorsanız kısa sürede kendinizi toparlayabilirsiniz..

1. Kendinize Topraklama Yapın :

Sevdiğinize kızgın, öfkeliyseniz veya yaşadıklarınızdan dolayı üzgünseniz, beyaz bir kağıda, kırmızı kalemle o an içinde bulunduğunuz duygu ve düşüncelerinizi hızlı bir şekilde yazarak kendinizi topraklaya bilirsiniz. Duygu ve düşünceleriniz canınızı acıtmayana kadar, yazmaya devam edin. O’na söylemek istediğiniz ne varsa, içinizde kalan ne varsa, hızlı bir şekilde yazın. Yazmanız bittikten sonra yazdığınız sayfaları yakın veya minik parçalara bölüp yırtın.. Size zarar veren duygulardan böylelikle kurtulacaksınız. Burada önemli olan sizi üzen, sinirlendirip öfkelendiren duygularınızı yazmanızdır. Lütfen buna çok dikkat edin. Ertesi gün üzüntü ve kızgınlığınızı kontrol edin, ve iyice geçene kadar devam edin.. Zamanla geçtiğini göreceksiniz..

2. Yaşadıklarınıza olumlu yönden bakın :

Zihnimiz yapısı gereği öncelikle olumsuzu görmeye odaklıdır. Her durumda bardağın boş tarafını görür. Özellikle konu aşk acısı olunca, olayı abartıp büyütür hep. Siz şimdi bilinçli bir çabayla tam tersini yapacaksınız. Kendinize ” Evet biz onunla bir aşk yaşadık ve şu kadar süre birlikte olduk. Peki bu ilişki bana hiç bir şey katmadı mı? Bu ilişkinin bana kattığı olumlu duygular ve öğrettiği şeyler nelerdir ?” sorularını sorun.. Bunları da yazarak çalışabilirsiniz aslında. Çalışma bittiğinde size acı veren duygularınızın yerini sakinlik ve hatta olumlu bir bakış açısına yönlendirdiğini göreceksiniz.

3. Suçlu Aramayın :

Ayrılma aşamasına gelene kadar, muhtemelen her ikiniz de hatalar yaptınız ve bu hatalar sonucu ilişkiniz inceldiği yerden koptu. Bu bitişin sorumluluğunu siz de üzerinize almalısınız. Tek suçlu karşınızdaki değil, her insan gibi sizin de ilişkide hatalarınız olmuştur mutlaka.Fakat kendinizi de suçlamayın. Siz bu yaşadığınız ilişkiden sonra daha da büyüdünüz,tecrübe sahibi oldunuz ve kendinizi çok daha iyi tanıdınız. Bu yüzden hemen suçlu aramayın. Eğer kendinizi suçladığınızı fark ederseniz. Kendinizi birinci madde de söylediğimiz gibi yazarak  topraklayın..

4. Affedin :

İlk üç adımı harfi harfine yaptığınıza emin olun.. Şimdi duygularınızı kontrol edip bakın. Onu affede bildiniz mi ? Affetmek derken, karşımızdaki kişinin bize yaptığı her şeyi unutup, onla tekrar beraber olmak değildir burada söylemek istediğimiz. Affetmeniz o kişinin sizi artık eskisi gibi incitip, üzemeyeceğini, duygusal ya da fiziksel bir etkisi olamayacağı anlayışını kendinize kabul ettirmektir.

5. Ona Ait Ne Varsa Yok Edin :

Bu en önemli adımlardan biridir. Sevdiğinize ait evinizde ne varsa en kısa sürede elinizden çıkartın. Özellikle size aldığı hediyeler en başta geliyor tabi ki. Bunu yapmazsanız eğer, ona ait enerjileri evinizde, ruhunuzda ve kalbinizde barındırmaya devam edersiniz demektir; Ki Bu da onu unutmanızı iyice zorlaştıracaktır.

6. Sosyal Medyada Onu Takip Etmeyi Bırakın Artık:

Acınızı hafifletmek için başka bir sağlam yol ise sosyal medya da onu takip etmekten en kısa zamanda vazgeçmelisiniz. Sürekli takip ederseniz egonuzu da güçlendirir ve sonucunda ayrılık acısı daha da şiddetle güçlenecek canınız daha çok yanacaktır.

[irp posts=”2949″ name=”Ayrılık Acısı ile Başa Çıkmanın Yolları”]

7. Kendinize Yeni Aktiviteler Yaratın :

Hayatınıza yeni aktiviteler,uğraşlar katmak hayatınızın enerjisini değiştirir. Odaklandığınız şeyler bambaşka olacaktır. Kafanızı meşgul edecek planlar yapın ve mutlaka bu kararları titizlikle uygulayın. Ayrılığın siz de bıraktığı izler kısa süre sonra silinecektir.

8. Seyahate Çıkın :

Gezmek, yeni yerler görmek ve eğlenmek duygusal enerjinizi çok hızlı şekilde değiştirir. Bu seyahatleri,gezmeleri  Sevdiğiniz arkadaşlarınızla, ailenizle ya da tek başınıza bunu gerçekleştirebilirsiniz.

9. Spor Yapın ve Dengeli Beslenin :

Spor yapmanın bir çok faydası olduğu gibi, aşk acısını hafifletmede de faydası var. Nasıl yani demeyin; Spor yaptığımız zaman stresten, mutsuzluktan ve umutsuzluktan bir anda kurtulursunuz. Spor yaptığınızda Vücudunuzda endorfin hormonu salgılanır. Bu hormon sayesinde kendinizi bir anda çok daha iyi hissedersiniz.

Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederek, gerekli vitaminleri almalısınız.. Düzenli beslenmek hormonal açıdan size destek olacaktır.

10. Bir Psikologa Başvurun :

Tüm bu adımları yaptıysanız ama hala aşk acınız dinmiyorsa, mutlaka bir psikologdan destek almalısınız.

1
Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir