Ayak Masajının Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ayak Masajı ve Refleksolojinin Faydaları

Ayaklarınızı şımartmak, onları güçlü ve esnek tutmak için, günlük ayak masajı yapmak faydalı olur. Aslında, ayak masajı sağlık ve esenliği teşvik etmek için yıllardır farklı kültürlerde uygulanmaktadır. Ayrıca tamamlayıcı ve alternatif tıbbın değerli bir parçası olmuştur. Psikolojik ve fiziksel sağlığı geliştirmek için düzenli bir ayak masajı ile refleksolojiyi birleştirin.

ayak masajı
Refleksoloji, ayaklarda vücudun farklı organlarına ve bezlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ilkesine dayanan eski bir şifa uygulamasıdır. Bu noktalar tabanlar, ayak bilekleri, ayak parmakları ve ayağın üst kısmı üzerindedir. Refleksolojide, başparmak, parmak veya el teknikleri ile ayaklardaki özel bölgelere basınç uygulanır. Ayakta bu refleksleri uyarmak ve uygulamak kesinlikle keyif verici olmakla birlikte, aynı zamanda sağlığın geliştirilmesine yardımcı olur. İşte ayak masajı ve refleksolojinin en iyi 10 sağlık yararı.

1. Daha iyi Uyumayı Sağlar

Yatmadan önce ayak masajı yapmak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir ayak masajı vücudun rahatlamasına, kan dolaşımını geliştirmesine ve sinirleri rahatlatmaya yardımcı olur. Bunlar sırf dinlendirici uykuyu teşvik edecektir. Uykunuzu düzenlemek için ayaklarda masaj yaptırmanız gereken bazı akupunktur noktaları bulunmaktadır. Ayağınızı kucağınıza alarak dik bir şekilde oturun. Baş parmağınızı kullanarak, parmaklarınızın büyük plantar pedinin içine ve çevresine basın. Bunu ayak parmaklarının her birinde en az 1 dakika yapın. Daha sonra, sıcak hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya hardal yağı ile ayak tabanlarınıza 10 dakika masaj yapın.

2. Kan Dolaşımını iyileştirir

Yerleşik yaşam tarzı nedeniyle çoğumuz ayak kaslarını doğru bir şekilde kullanmayız. Ayrıca, sıkı ayakkabılar gibi yanlış ayakkabı ayaklarda kan dolaşımını engellemektedir. Günlük 10 dakikalık ayak masajıyla kan dolaşımını artırabilirsiniz. Bu da sağlık için gerekli olan vücut hücrelerine oksijen taşınmasına yardımcı olacaktır. Ayak masajı ayrıca lenfatik sistemi uyarır ve varikoz damarları önlemeye yardımcı olur. Bir miktar masaj yağını avucunuza koyun ve birkaç dakika boyunca ayağınızı ovun. Ardından, ayağı nazikçe ama sıkıca parmaklarından ayak bileğine kadar masaj yapın. Aynı zamanda alt bacağınıza da nazik bir masaj yapın.

3. Rahatlatır

Uzun yorucu bir günün ardından dinlenmenin en iyi yolu, özellikle şişmeye meyilli olan ayaklar için en iyi çözüm dinlendirici ve rahatlatıcı bir ayak masajıdır. Ayak masajı, enerjiyi geri çeken, stres ve yorgunluk semptomlarını gidermek için enerjiyi verir. Yatmadan önce 5-10 dakika ayaklarınıza düzenli masaj yapmak genel iyilik halinin duygularını artırabilir. Ayak masajı için daima sıcak yağ kullanın, böylece derinin derinliklerine kolayca nüfuz etmesini sağlamış olursunuz.

4. Depresyonla Savaşır

Ayak masajı ve refleksoloji, depresyonla mücadelede bile yardımcı olabilir. İnsanların üzülme ve yaşamdaki değişikliklere uyum gereksinimini dengelemesine yardımcı olur. Ayakta bazı noktalar depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Örneğin, ayak başparmağının ortasındaki nokta, ayağınızın ortasındaki nokta veya ayak parmağının altında bulunan ayak topu, duygusal istikrar ve zihinsel sağlık ile ilişkilendirilir. Bu noktalara masaj yaparak veya günde 2 veya 3 defa birkaç dakika basınç uygulayarak depresyon semptomlarını giderebilirsiniz.

5. Ağrılara iyi Gelir

Refleksoloji, baş ağrısı, migren, boyun ağrısı, alt ve üst bel ağrıları gibi farklı ağrıların tedavisinde yardımcı olabilir. Sırt ağrısı için parmaklarınızla omurga refleksi boyunca parmak ucundan başlayıp bileğe küçük dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Ayrıca ayak tabanlarına ve ayakların üstlerine masaj yapın. Boyun ağrınız varsa, ayak parmaklarınıza masaj yapın ve ayak parmaklarını ayağa sıkıca bağlayan eklemleri 5 dakika boyunca ovun. Baş ağrısı ve migrenden kurtulmak için ayak bileğinize masaj yapabilirsiniz.

6. Ayakları Daha Sağlıklı Yapar

Ayaklarınızı sağlıklı ve her türlü ayak sorunundan uzak tutmanın kolay bir yolu düzenli ayak masajı yapmaktır. Ayaklarınızın etrafındaki kasları uyarmaya yardımcı olur. Sertliği azaltır. Hatta ayak bileklerinde veya topuklardaki ağrıyı azaltır. Günde 5 dakikalık kısa ayak masajı, ayak bileğinizi güçlü ve esnek hale getirir. Böylece hoş olmayan ayak bileği ve ayak yaralanmalarını önler. Ayaklarınızı sıcak zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile masaj yapmanın ayak tendonu iltihabından kaynaklanan ağrı ve iltihaplanmayı azalttığı bulunmuştur. Ayrıca, topuk çatlakalrı için mükemmel çözümdür.

7. Ödemi Azaltır

Hamilelik sırasında düzenli ayak masajı, sıvı tutma nedeniyle ayakları ve ayak bileklerinde şişen ödem etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu özellikle gebelik sırasında, son üç ayda çok yaygındır. Hamilelik sırasında kendi ayak masajının nitelikli bir refleksoloji uzmanı tarafından yapılması en iyisidir. Parmaklarınızın uçlarından başlayarak ayak bileklerinize kadar ayağınızı hafifçe masaj yapın. Ayak masajı, ayaklarda biriken sıvının böbreklere geri döndüğünü ve vücudun dışına atılmasını teşvik eder. Günlük ayak masajı ile birlikte ayaklarınızı mümkün olduğunca rahatlatmaya çalışın, bol bol dinlendirin, rahat ayakkabılar giyin, bol su için ve sağlıklı beslenin.

8. PMS ve Menopoz Belirtilerini Kolaylaştırır

Birçok kadın, adet öncesi sendromu (PMS) sırasında keder, sinirlilik, uykusuzluk, şişme, yorgunluk, baş ağrısı ve ruh hali değişiklikleri gibi belirtilerden mustariptir. Bunlar günlük ayak masajıyla tedavi edilebilir. Sıcak basması ve depresyon gibi menopoz semptomları bile düzenli ayak masajı ile tedavi edilebilir. PMS ve menopoz semptomlarını tedavi etmek için ayak başparmağına masaj yapın.Düzenli ayak masajı, sıcak basmalarında bir azalma, uyku bozukluklarında ve ruh hali değişikliklerinde düzelmeye yardımcı olur.

9. Huzursuz Bacak Sendromu

Ayak masajı , bir çeşit nörolojik bozukluk olan huzursuz bacak sendromunun tedavisinde de yardımcıdır. Huzursuz bacak sendromu, zonklama, çekme ve bacak hareket etme isteği gibi rahatsız edici duyumlara bağlı olarak uyku güçlüğüne neden olabilir. Kan dolaşımını iyileştirmek, sinirleri rahatlatmak ve gece uyumanız için ayaklarınızı sıcak hindistancevizi yağı ile masaj yapın. Topuklarınıza ve ayak bileklerinize iki elinizin etli kısmıyla masaj yaparak başlayın. Ardından, bileklerden yukarıya doğru hareket eden hafif ama sağlam vuruşlarla dairesel hareketlerle masaj yapın. Bunu yatmadan önce 10 dakika boyunca yapın.

10. Kan Basıncını Düşürür

HBP veya hipertansiyon olarak da adlandırılan yüksek tansiyon, düzenli ayak masajı ile kontrol edilebilir. Çalışmalar aynı zamanda ayak refleksininin sistolik kan basıncını ve trigliserid düzeyini düşürmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur. HBP’yi tedavi etmek için güneş plexus refleksini masaj yapmak önemlidir. Bu refleks noktası, ayağınızın her iki yanını sıkarak kolayca bulunabilir. Oluşan çukur güneş sinir ağı noktasının olduğu yerdir. Başparmağınızla bu refleks noktasına birkaç saniye basın ve derin bir nefes alın. Baş parmağınızı çekin ve nefes alın. Birkaç hafta boyunca haftada iki kez yapın. Ayrıca, geliştirilmiş duygudurum, daha az kaygı ve daha düşük kan basıncı için haftada 2 veya 3 defa 10 dakika boyunca tüm ayağınızı masaj yapın.

Uyarı: Çoğu kişi düzenli ayak masajından yararlanabilir. Ancak, ayaklarda yanıklar, açık veya iyileşen yaralar, kırıklar ve şiddetli osteoporoz varsa ayak masajından kaçının.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)