Ayaklar ile ilgili Püf Noktalar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ayaklar ile ilgili Püf Noktalar

Ayaklar çok etkileyici vücut parçalarıdır. Kemiklerin, yumuşak dokuların, kasların ve eklemlerin birleşimi hayatınız ve günlük deneyimleriniz için çok önemlidir. Aslında düşünürseniz, ayaklarınıza çok şey borçlusunuz demektir. Ayaklar yürümek, koşmak, koşuşturmak, koşu ve çok daha fazlası için yardım ediyorlar. Bununla birlikte, tıpkı diğer herhangi bir vücut bölümünde olduğu gibi ayakların da kendi rutin problemleri vardır. İşte  ayaklar ile ilgili herkesin öğrenmesi gereken püf noktalar;ayaklar
1. Ayaklarınızı Soğuk Tutmak Uyumanızı Sağlar

Gece vücudunuzun sıcaklığı düşer ve uyumanıza katkıda bulunur. Derin uykudan saptığınızda, sıcaklık daha da düşer. Çalışmalar, yüksek vücut ısısının uykunun engellenmesi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Önce veya uyku esnasında serinlemenize yardımcı olan herhangi bir şey daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Burada ayaklarınız önemli bir rol oynayabilir. Ayaklarınız ısı kaybını iki ana yolla teşvik eder. Ayak tabanları tüysüzdür. Tüy ısı birikimini arttırır. Ayaklarınıza, arteryovenöz anastomoz adı verilen sayısız özel kan damarı vardır. Bu kan, damar yüzeyinin hemen altındaki damarlara ulaşır. Ayaklarınızı, battaniyenin dışındaki daha serin havaya maruz bıraktığınızda, cildinizin hemen altındaki cildi soğutur. Ardından bu soğutucu kan arteriovenöz anastomozlarla vücudunuzun geri kalanına verilir, böylece vücudunuzun tamamı soğutulur ve uyumanıza yardımcı olur. Gece uyumakta zorlandığınız zaman, ayaklarınızı yorganın dışına çıkarın.

2. Ayağınızı Sıkan Ayakkabıları Genişletme

Son zamanlarda mükemmel bir çift ayakkabı satın aldınız ve bunları denemek için sabırsızlanıyorsunuz. Bununla birlikte, ayağınıza giydiğiniz anda, yeni ayakkabıların gazabıyla karşılanırsınız. Yeni bir ayakkabı ayaklarınızın aşırı derecede sızlamasına ve kötü şekilde incinmesine neden olur. Çoğu kişi ayakkabılar genişleyene kadar bu acıyı çekmeye razı olurlar. Bununla birlikte, etkili bir püf noktası ayakkabılarınızın daha hızlı genişlemesine ve çok daha az acı çekmenize yardımcı olabilir. Kalın bir çorap giyin, sonra sıkı ayakkabılarınızı giyin. Saç kurutma makinenizi orta ısıya ayarlayın ve parmağınızı 5-10 dakika arasında kıpırdanırken ayakkabılarınızın önlerini ısıtın. Ayakkabılarınızın gerisini ekstra gerginlik için topuklardan ısıtabilirsiniz. Isıyı kapatın ve ayakkabılarınızın soğuması için bir dakika bekleyin. Ayakkabılarınızı çıkarın, çoraplarınızı çıkarın ve ayakkabılarınız giymeye hazırdır.

3. Ayakkabı Sürtmesini Önlemek İçin Vazelin veya Deodorant Kullanın

Genellikle, ayakkabılarınızın iç tabanının, özellikle topukların, ayağınıza sürtünen aşındırıcı etki bırakabilir. Vazelin ve deodorant ayakkabının iç tabanındaki sürtünmeyi en aza indirgeyen ve ayaklarda kabarcık oluşmasını engeller Ayakkabının topuk kısmına vazelin sürmek, geri kalanına deodorant sıkmak en iyisidir. Ayakkabılarınızın iç tabanları ile temas ettiğinde derinizi tahriş edebilecek ve sertleştirebilecek sert kenarları pul pul dökmek için hafifçe törpüyle ayak tabanlarınızı fırçalayın.

4. Ayak Masajı için Tenis Topu Kullanın

Bir spa gününde veya rahatlatıcı bir ayak masajı yaptırmak için zamanınız ya da paranız yoksa, deneyebileceğiniz uygun bir numaradır. Ayak tabanlarınızın altına bir tenis topu alarak ayaklarınızı ileri geri hareket ettirin. Ayaklarınızın rahatladığını hissedeceksiniz.

5. Ağrıyı Azaltmak için Parnaklarınızı Bantlayın

Topuklu ayakkabı ayak parmaklarınızı zorlayabilir ve aşırı derecede ağrıya neden olabilir. Bu, özellikle parmaklarınızı küçük bir alana sıkıştıran sitilettolarda genellikle sorun oluşturur. Sıklıkla ağrı ve kabarcıklar ile sonuçlanır. Bununla birlikte, balerinelrin hayatta kalma rehberinden küçük bir numara uygulayabilir ve yaralanmalara karşı ayaklarınızı korumak için ayak parmaklarınızı sarabilirsiniz. Tıbbi bandajdan bir şerit (tercih edilebilir) veya ayak parmaklarınızı iki kez dolaşacak kadar uzun normal bandı kesin. Üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarına sarın ve normalde yaptığınız gibi ayakkabılarınızı giyin. Bu, tüm acıyı engelleyecek bir mucize tedavisi değildir, ancak bu hüner, hareket etmenizi ve çok daha kolay yürümenizi sağlayacağından emin olabilirsiniz.

6. Ayak Kokusu için  Çay Poşetleri

Ayak kokusu, birçok insanın üstesinden gelmek istediği tamamen iğrenç ve aşırı utanç verici sorunlardan biridir. Çok uzun süre ayakkabı giydiğinizde, ter ile bakteri hareketi birlikte kötü bir kokuya neden olur. Ancak, çoğu kez ayaklarınızın kokmasına neden olan ayakkabılardır. Ayakkabılarınızın yapıldığı malzeme ve ayakkabı iç astarının dokusu sıklıkla ayaklarınızdan çıkan kokunun miktarını ve yoğunluğunu belirler. Bu tür ayakkabılar önlem alınmadığında, her giydiğinizde ayaklarınızı kokmasına neden olurlar. Kokan ayakkabıların kokmasını önlemek için kullanılmış 4 çay poşetini musluk suyu altında 5 saniye durulayın. Bir kağıt havluyla kurutun. Her ayakkabıya, 2 çay torbası yerleştirin. Çay poşetlerini gece boyunca ayakkabıların içinde bırakın.

7. Soğuk Algınlığından Kaçınma

Saçlarını gece veya akşam geç vakitte soğukken yıkamak isteyenler için fantastik, denenmiş ve test edilmiş bir yöntemdir. Ancak soğuk havada yıkanmak soğuk algınlığına yakalanma riski oluşturur. Soğuk algınlığı oluşumunu önlemeye yardımcı olması için neler yapabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz. Saçlarınızı yarı sıcak suyla yıkayın. Saçınızı iyice kurutun. Daha sonra, uykuya geçmeden önce ayaklarınızın tabanlarını bir buhar ovuşturarak bol miktarda köpürtün. Terapötik etkisini mühürlemek için biraz kalın çorap giyin ve uyun. Ertesi sabah kendinizi soğuk hissetmeden uyanacaksınız! Ayrıca göğsünün enfekte olmasına yardımcı olur.

8. Adet Ağrısını Azaltmak İçin Ayak Refleksolojisini Kullanın

Ayak refleksolojisi, menstrüel kramplar da dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar için ilaca yönelik invaziv olmayan, kullanışlı ve ucuz bir alternatiftir. Refleksolojide, ayağın belli noktaları belirli vücut organlarına karşılık gelir. Bu noktalara masaj yapıldığında, vücut bölümlerinde rahatlama olur. Ayakta yumurtalık ve uterus refleksleri vardır. Baş parmak yürüme tekniği ile uyarıldığında kramplardan rahatlama sağlar. Bazı kadınlar menstrüasyon sırasında bel ağrısı çekerler. Alt sırt reflekslerini ayak üzerinde masaj yapmak da faydalı olabilir.

9. Ayakkabı Alışverişini Öğleden Sonra veya Akşam Yapın

Ayakkabılarınızı sabah erken almanız, uyum problemlerinize neden olabilir; çünkü ayaklarınız doğal olarak ısı üreten ve ayakları genişleten fazla zorlanma ile karşı karşıya değildir. Bu nedenle, sabahları ayakkabı alırsanız, daha sonra biraz sıkı hissetmeye başlayabilirler. Ayakkabı alışverişinde ne zaman dışarı çıkarsanız hatırlamanız gereken basit bir püf noktası vardır: Yürüyerek veya egzersiz yaparak ayaklarınızı iyi çalıştığınızdan emin olun. Genişlemeye maruz bırakıldıktan sonraki gün ayakkabı almaya gitmeye dikkat edin.

10. Doğru Çorap Satın Alın

İster inanın ister inanmayın, belirli amaçlara hizmet etmek için tasarlanmış çok sayıda çorap var. Bazıları sizin ayaklardaki sıkıntılarınızı azaltmada önemli ölçüde yardımcı olabilir. Yaşadığınız yere bağlı olarak onları elde etmek için bir uzmanlığa veya üst düzey mağazaya gitmeniz gerekebilir. Bazı antibakteriyel çoraplar ayak kokusunu ortadan kaldırır. Bazı sürtünme önleyici çoraplar, kabarcıklara karşı mücadele eder ve yara oluşmasına engel olur. Bazı çoraplar, parmak ve topuk alanları gibi belirli bölgelerde özel dolguya sahiptir. Bazı çoraplarda ayağın kemerli ayaklar için destek sağlamak ve yükseltmek için ilave gerdirme malzemesi bulunur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)