Ayakta Su Toplaması için Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ayakta Su Toplaması için Çözümler

Ayakta su toplaması, ayağın üst deri tabakasında oluşan küçük sıvı dolu bir yumrudur. Genellikle bir alanda tekrarlanan sürtünme nedeniyle oluşur. Bu, uzun mesafe yürüdükten, koşarken, egzersiz sırasında tekrar eden hareketler gerçekleştirdikten sonra veya giydiğinizi ayakkabının rahatsızlığından olabilir. Diğer olası nedenler arasında aşırı sıcaklığa maruz kalmak, kimyasallar, güneş yanığı, tahriş edici maddelere karşı alerjik reaksiyon ve cildin ezilmesi, sıkışması veya agresif olarak sıkılması yer alır. Su çiçeği, uçuk ve diyabet gibi bir dizi tıbbi durum da ayakta su toplamasına neden olabilir.

ayakta su toplaması

Nedenine ve yere bağlı olarak, farklı boyutlarda bir su toplaması oluşabilir. Diğer yaygın belirtiler arasında kırmızı ve hassas cilt, ağrı, şişlik ve iltihap vardır. Yürümek zor olabilir. Ayakta su toplaması hem can sıkıcı hem de ağrılıdır. Çoğu kendi başına iyileşir ve tıbbi tedaviye ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, bazı basit doğal tedavi yollarını kullanarak rahatsızlığı azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayakta su toplaması için doğal ilaçlar;

1. Aloe Vera

Aloe vera, doğal bir şifacıdır. Bu nedenle, ayakta su toplaması tedavisinde çok etkilidir. Kızarıklığı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca cildi nemlendirir. Böylece daha hızlı iyileşir. Enfeksiyon riskini de azaltır. Taze aloe vera jelini su toplayan bölgeye uygulayın ve kendi başına kurumaya bırakın. Daha sonra sıcak su ile durulayın. Diğer bir seçenek ise eşit miktarlarda aloe vera jeli ile E vitamini içeren bir karışım hazırlamaktır. Su kabarcıkları üzerine uygulayın ve kendi başına kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra sıcak su ile durulayın. Bu tedavilerden birini 3 veya 4 gün boyunca günde 2 veya 3 kez uygulayın.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde ayak üzerindeki kabarcıklar için çok etkili bir ilaçtır. Enfeksiyonu önlemeye, ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir parça pamuk üzerine elma sirkesi dökün. Yavaşça etkilenen alanın etrafında sürün ve kurumasını bekleyin. Eğer yanma olursa, önce elma sirkesini suyla seyreltin. Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile yarım tatlı kaşığı soğan ezmesini karıştırın. Karışımı su kabarcığının üzerine uygulayın, kurumaya bırakın ve ılık su ile durulayın. Bu iki ilaçtan birini günde birkaç kez uygulayın.

3. Yeşil Çay

Yeşil çay, ayak kabarcıklarıyla ilişkili ağrı ve şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir. Ayrıca, kabarcıkların hızla iyileşmesine yardımcı olacak birkaç vitamin ve antioksidan içerir. Yaklaşık 5 dakika boyunca 1 fincan sıcak suda bir yeşil çay poşetini bekletin. Çay poşetini çıkarın ve soğuması için bekletin. Nemli çay poşetini birkaç dakika boyunca su kabarcıklarının üzerine koyun. Birkaç gün boyunca günde 4 veya 5 kez tekrarlayın. Ayrıca, iyileşme sürecini hızlandırmak için günde 2 veya 3 kez yeşil çay için.

4. Epsom Tuzu

Epsom tuzu, ayakta su toplamasını tedavi etmenin kolay ve güvenli bir yoludur. Patlamamış bir su kabarcığının kurumasına yardımcı olur. Magnezyumda yüksek olması, iltihap, ağrı ve şişmeyi azaltmaya da yardımcı olur. Ayrıca enfeksiyonu önler. Sıcak suyla dolu bir ayak küvetine 1 ila 2 yemek kaşığı Epson tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu suda yaklaşık 15 dakika boyunca ıslatın. Ayaklarınızı çıkarın, kurulayın ve ardından vazelin veya E vitamini yağı kaplaması uygulayın. Bu tedaviyi birkaç gün boyunca günde bir kez uygulayın.

5. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, antibakteriyel özelliğinin yanı sıra ayakta su toplaması tedavisine de yardımcı olan büzücü özellikleri vardır. Enfeksiyon riskini bile azaltabilir. Herhangi bir bitkisel yağ veya suyu çay ağacı yağını üçe bir oranda seyreltin. Bu çözümü etkilenen bölgeye uygulamak için bir parça pamuk kullanın. Yaklaşık 10 dakika bekletin, sonra soğuk su ile durulayın. Bu tedaviyi birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 kez uygulayın. Ayrıca çay ağacı yağıyla yapılmış bir merhem de kullanabilirsiniz.

6. Hint Yağı

Ayakta su toplaması tedavisi için bir başka çok etkili ve basit bir çözüm de hint yağıdır. Hint yağı etkilenen bölgeyi nemlendirir. Bu da kaşınmayı azaltır. İyileşme ürecine yardımcı olur. Su kabarcığını Hint yağı ile temizleyin ve bir gece bekletin. Bunu 2 veya 3 gün boyunca yapın ve kabarcıklar yakında kurur.

7. E Vitamini Yağı

Her türlü su toplamasını E vitamini yağıyla da tedavi edebilirsiniz. Cildi nemlendirir. Bu da kaşıntıyı hafifletir. Ayrıca, iyileşme sürecini kolaylaştırır. Bir E vitamini kapsülü açıp yağı çıkarın. Eşit miktarda zeytinyağı veya kalendula yağı ile karıştırın. Bu karışımı su kabarcığına sürün ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Bir haftaya kadar gerektiğinde tekrar uygulayın.

8. Papatya

Papatya, iyileştirici özelliklerin yanı sıra rahatlatıcı bir etki yapar. Bir ayakkabının ağrısını ve şişmesini kolaylaştırabilir. Bir fincan papatya çayı yapın ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın. İçine temiz bir bez sokun ve fazla nemi sıkın. Nemli bezini 10 dakika boyunca su kabarcığının üzerine koyun. Ağrı ve kaşıntıdan kurtulmak için günde birkaç kez tekrarlayın.

9. Zerdeçal

Zerdeçal, ağrıyı ve iltihabı hafifletecek özelliklere sahiptir. Aynı zamanda antiseptiktir. Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu yeterli su veya saf gül suyu ile karıştırın. Bu macunu su kabarcığı üzerine uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. Bu tedaviyi birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 kez uygulayın. Ayrıca, iyileşme sürecini hızlandırmak için yatmadan önce her gün bir bardak sıcak zerdeçallı süt için.

10. Beyaz Diş Macunu

Ayakta su toplamasından çabucak kurutmak için beyaz diş macunu da kullanabilirsiniz. Diş macunu içeriğindeki kabartma tozu, hidrojen peroksit, alkol ve mentol gibi maddeler sayesinde ayakta su toplaması için faydalıdır. Ayrıca, kaşıntıdan hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilir. Temiz parmağınıza az miktarda diş macunu koyun. Etkilenen bölgeye uygulayın ve en az 2 saat açık bırakın. Nemli bir bez ile temizleyin ve sonra biraz ayak kremi veya vazelin uygulayın.
Not: Beyazlatıcı, jel veya renkli diş macunu kullanmayın.

Ek ipuçları

  • Ayaklarınızdaki kabarcıkları önlemek için, kaygan sandalet veya yeni ayakkabılar giydiğinizde etkilenen bölgeye bir miktar kızartıcı krem ​​veya vazelin sürün.
  • Her zaman yeni ayakkabılarla çorap giyin.
  • Cildi tahriş edebilecek bir alanda tekrar eden hareketlerden kaçının.
  • Su kabarcıklarını temiz bir bandajla örtün ve en az günde bir kez değiştirin.
  • Ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek için, su kabarcığının üzerine soğuk suya batırılmış bir bez koyun.
  • Doğru ayakkabıları giydiğinizden emin olun. Kötü ayakkabılar ayak ve ayak parmaklarındaki sürtünmeyi arttırır.
  • Ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutun ve ıslak ayakkabı, çizme veya çorap giymekten kaçının.
  • Etkilenen bölgeyi bir alkollü mendille veya hidrojen peroksitle temizleyin, bazı antibiyotik merhemleri uygulayın ve bir gazlı bezle örtün.
  • Su kabarcığını kapatan gevşek cildi çıkarmayın, çünkü bu enfeksiyona açılır.
  • Sorunu birkaç gün boyunca şiddetlendirebilecek egzersizlerden kaçının.

Artmış ağrı, şişlik, kızarıklık, irin ve ateş gibi enfeksiyon belirtileri varsa, daha fazla tedavi seçeneği için doktorunuza danışın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)