Ayrılık Acısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ayrılık Acısı ile Başa Çıkmanın Yolları

Ayrılık sonrası kırılmış bir kalbin onarılması çok da kolay değildir.  Derler ki ”İnsan yaşadıklarını unutabilir ama hissettiklerini unutamaz.” Bir ilişkiye başlamak kolay fakat ilişkiyi bitirmek ve sonrasında ayrılık acısı çekmek aynı şekilde kolay olmuyor. Hele ki ilişkinin sürmesini isteyen taraf sizseniz. Kalbinin acı çekmesini engellemek kolay değildir. Fakat imkansız da değildir. Eğer gerçekten isterseniz acının ötesine geçebilirsiniz. Cinsellik ve İlişkiler Uzmanları, duygusal acıyı silerek ayrılık acısı ile başa çıkmanın yöntemlerini sizler için anlattı:

ayrılık acısı

Acıyı Kabul Edin

Öncelikle bu durumun getirdiği acıyı kabul edin. Kalbiniz kırılacak kadar sevdiyseniz, acı çekmeniz kaçınılmazdır. Üzülmek, acı çekmek, kırılmak da diğer her duygu gibi yaşanılabilir ve içten gelir. Böyle bir durumda  da üzülmek doğaldır ve önemlidir. Bunu kabullenmiş olmanız iyileşme süreci için bir başlangıçtır. Aksi halde acı dolu anıların içinden çıkamaz acıyı zihinsel bir alışkanlık haline getirmiş olursunuz.

Acının Üzerine Gidin, Etrafında Dolaşmayın

Genel olarak insanlar için kalp kırıklıklarından sonra en zor şey acıyı hissetmek ve bu acıya katlanmaktır. Hayata devam edebilmek için diğer her duygu gibi acı ve üzüntüyü de yaşamak gerekir. Acınızı ertelemek bastırmak yerine yoğun olarak yaşayıp üzerine giderek acınızla mücadele etmelisiniz. Bu sizi sorunlarla mücadele edebilen daha güçlü bir kişiye dönüştürür. Bu şekilde acı üzerinizdeki etkisini yavaş yavaş kaybederek yok olacaktır.

Gülün Ve Ağlayın

Gülmek nasıl ki insana kendini iyi hissettiriyorsa aslında ağlamak da insanı iyileştirir. Ağladıktan sonra kendinizi iyi hissetmenizin tesadüf olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü ağladığınız zaman toksik maddeler kalkar ve duygusal stres azalmış olur.

Kalbinizden Sökün Ve Bağımsızlığınızdan Tekrar Zevk Alın

Kalpten sökmek, biten ilişki sonrası ortaya çıkan boşluğu kendi kendinize doldurmaya çalışmak demektir. Bunu yaparken yeni bir ilişki için acele etmeden ya da sevgilinizi geri kazanmak için uğraşmadan yapmalısınız. Acıdan kurtulmanın kırık kalbinizi yeniden tedavi edip mutluluğa gitmenizin en kısa yolu kalpten söküp atmaktır. Çünkü mutlu olmak için başkasına değil kendinize ihtiyacınız var. Aşk acısı çekerken hayatınızda o kişi olmadan devam edemeyeceğinizi düşünürsünüz. Fakat; kabul edin ki o olmasa da siz varsınız.

Alışkanlıklarını Değiştir

Eski sevgilinize dair ne varsa yok edin. Bu evinizin görüntüsü, onu hatırlatan müzik, eski sevgilinizin cep telefonu numarası, parfüm gibi her şey olabilir. Ayrılık sonrası ona dair tüm bağlantıları kırmalısınız. Buradaki amaç eski birlikteliğinizi silmek ve kendinize yeni bir yaşam için olanak sağlamaktır. Özellikle eski sevgilinize dinlediğiniz şarkı yerine size kendinizi iyi hissettirecek şarkılar dinleyin. Sizi iyi hissettiren şarkılar vücudunuzun endorfin salgılamasını sağlar ve size enerji vererek stresle baş edebilmenizi kolaylaştırır.

Antreman Yapın

Depresyon için en etkili terapi egzersizdir. Yüzme, koşma, egzersiz yapma, yürüme, kick boks gibi antremanlar hüzün üzerinde ani rahatlama etkisi vardır. Hem fizyolojik bir düzeyde hem de duygusal düzeyde rahatlamış olursunuz. Böylece vücudunuzun sorumluluğunu alarak zihninizin ve bedeninizin efendisi olur ve siz hükmedersiniz.

ayrılık acısı

İlişkinizin Hikayesin Yazın

Üç farklı şekilde üçüncü kişi bakış açısı ile yazın. Birincisi, bu ikilinin nasıl tanıştığını ve nasıl aşık olduklarını anlatın. İkincisi, aşkın hikayesini ve ilişkinin nasıl o noktaya geldiğini yazın. Üçüncüsü ise bunu söyledi, bunu yaptı gibi ayrılmanın öyküsünü anlatın. Bu size çok farklı ve değerli bakış açısı kazandırır.

Kişisel Gelişim Kitaplarından Uzak Durun

Kitapçı raflarında yer alan hatayı kendinizde aramanız gerektiğini söyleyen kitaplardan uzak durun. Çünkü bunlar doğru değildir. Neden böyle oldu diye sorgulayıp sebepler üretmek yerine sonuca odaklanın. Aşk acısı çektiğinizi ve kalbinizin kırıldığını kabul edin. Acınızı dindirecek olan ve üzüntünüze son vermenizi sağlayacak şey budur.

Eski Sevgilinize Karşı Biraz Nezaket Hissedin

Eski sevgilinize kinlenmek, öfkelenmek yerine ona karşı şefkatinizi sürdürün. Bu size mantıksız ve imkansız gibi görünebilir. Fakat; bunu yapmanız zihninize istikrar ve huzur verir. Ayrıca onun her hareketinden saplantı duymamak için onunla olan iletişiminize son verin ve tüm sosyal ağlardan arkadaşlığınızı bitirin.

Yeni Bir Dünya Yaratın

Eski sevgilinizi gören ortak arkadaşlarınız size bunu anlatıyorsa ya da başka bir şekilde onunla hayatlarınız bir şekilde çakışıyorsa yeni bir dünya yaratmanın zamanıdır demektir. Kendi güvenli dünyanızı yaratın yani onu tanımayan ve adını bile bilmeyen arkadaşlarınızın olduğu bir dünya. Bu size yeni bir şeyler denemek için de fırsat verir.  Tüplü dalış dersleri, sanat sınıfı, yüzme dersi, kitap kulübü, blog yazarlığı gibi uğraşlar edinebilirsiniz. Yeni bir başlangıç için zihninizi hazırlayın. Aslında o olmadan da yaşayabileceğinizi göreceksiniz.

ayrılık acısıAşkı Tekrar Bulacağına İnan 

Altı milyar insanın bulunduğu bu gezegende onun sevebileceğiniz tek insan olduğunu düşünmemelisiniz. Eğer böyle bir düşünceye kapılmışsanız ilişkinizin bittiğini kabul etmemişsiniz demektir. Ya da çektiğiniz ayrılık acısı ile var olan kötü duyguların bitmemesinden korkuyorsunuz. Öyle mi? Fakat; bu korku sizi endişelendirir ve daha kötü hissetmenize neden olabilir.

Tekrar Sevmeyi Unutmayın 

Yaşanan ayrılık acısı sonucu iki seçeneğimiz var: Birincisi, kalbimizin kapılarını kapatıp hiç kimsenin bir daha içeri girmesine izin vermemek; ikincisi, yeniden sevmek.. Siz sevmeyi seçin.

Yeniden sevin çünkü kalp sevmeye odaklıdır ve sadece aşkla genişler. Aşık oldukça ve kalbinizin ayılık acısı çekmesine izin verdikçe, kalbinizin genişlemesine ve derinleşmesine fırsat vermiş olursunuz. Bu şekilde reddedilme, ayrılık ve ölüm acısı verimli bir hale gelebilir. Gerçek şu ki; ne kadar derinden severseniz kalbiniz o kadar kırılacaktır. Fakat aşkın size getireceği meyvelerin bolluğundan sizi her zaman memnun edecektir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)