Bağışıklığı Artırmak için Tüketilecek Gıdalar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bağışıklığı Artırmak için Tüketilecek Gıdalar

Sağlıklı kalabilmek için iyi ve güçlü bir bağışıklık sisteminin olması hayati önem taşır. Bağışıklık sistemi, hastalıkların ve enfeksiyonların üstesinden gelmek için vücudun savunma mekanizmasıdırBeslenme eksiklikleri ve fiziksel egzersiz eksikliği ve çok fazla stres, bağışıklık fonksiyonlarını bozabilir ve bağışıklıktan ödün verebilir. Enfeksiyon riskini ve ciddiyetini artırabilir.  Yediğiniz gıdalar bağışıklık sisteminiz üzerinde çok etkilidir. Vücudunuzun besin maddeleri ve hastalık mücadele özellikleri ile dolu belirli gıdaları beslemek, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olacaktır. Bağışıklığı artırmak için tüketilmesi gereken gıdalar;

bağışıklığı artırmak
1. Portakal

Portakal, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. C vitamini, enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Portakal aynı zamanda bağışıklık fonksiyonları için önemli olan vitamin A, vitamin B9 veya folat ve bakırın iyi bir kaynağıdır. Ayrıca hem kolestrolü hem de kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar. Bağışıklık sisteminizi geliştirmek için sabahları bir bardak taze portakal suyu tüketebili

2. Sarımsak

Sarımsak, en iyi bağışıklık güçlendirici gıdalardan biridir. Vücudun korunmasına ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olan güçlü antibiyotik, antiviral ve antifungal özellikleri içerir. Düzenli olarak sarımsak tüketimi, vücudunuzun, soğuk algınlığı, romatizmal artrit, inflamatuvar bağırsak hastalığı ve multipl skleroz gibi inflamatuar hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Artı, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşmesine ve çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. Sağlıklı kalabilmek için günlük olarak bir veya iki çiğ sarımsak yiyin.

3. Bal

Günlük bal tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bulunmuştur. Antioksidan, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri virüslerden, bakterilerden ve funguslardan kaynaklanan enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı olur. Bal da sindirim sisteminizi iyileştirebilir, asit reflüsünü tedavi edebilir, boğaz ağrısı yaşarsınız, kötü bir öksürük tedavi edersiniz, kan şekeri kontrolünü ve insülin hassasiyetini ve yaraları iyileştirebilirsiniz. Her gün, çok sayıda sağlık avantajından faydalanmak için bir bardak ılık suyla bir çay kaşığı balı karıştırıp içerek başlayın.

Not: Bal asla 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

4. Zencefil

Bağışıklığı artırmak ve birçok sağlık sorununu tedavi etmek için çağlar boyunca kullanılmıştır. Güçlü bir antioksidan olmaktan zencefilin antimikrobiyal, antiseptik, antibiyotik ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. Bu bitki tıkanıklığı gidermek, boğaz ağrısını azaltmak, soğuk virüsleri öldürmek, ateşle mücadele etmek, pankreas kanseri hücresi büyümesini inhibe etmek, peptik ülser hastalığının büyümesini inhibe etmek, mide hareketliliğini teşvik etmek, kronik ağrıları azaltmak ve yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için günde 1-2 bardak zencefil çayı için.

5. Yeşil Çay

Yeşil çay, bağışıklığı artırmak için bilinen en iyi içecektir. Epigallocatechin gallate (EGCG) olarak adlandırılan ve bakterilerle mücadeleye yardımcı olan ve virüslerin çoğalmasını önleyen bir çeşit flavonoid tanıtır. Aynı zamanda sağlık problemlerine neden olabilecek virüslere, bakterilere ve diğer mikroorganizmalara karşı koruma sağlayan çok güçlü antioksidanlara sahiptir. Düzenli olarak yeşil çay tüketimi, kardiyovasküler hastalıkları, kanseri, inmeyi, periodontal hastalığı ve osteoporozu önlemeye yardımcı olacaktır. Günde birkaç kez yatıştırıcı bir yeşil çay tüketin.

6. Yoğurt

Bağışıklık sisteminizi artırmak için, beslenmenize yoğurt ekleyin. Yoğurttaki Bifidobacterium lactis gibi ‘iyi’ bakteri soyları, bağışıklık sistemi hücrelerinin virüsleri ve ‘kötü’ bakterileri yok etme aktivitesini artırır. Dost bakteriler ayrıca vücudun birçok temel besleyici maddeyi emmesine yardımcı olur. Yogurdu günlük olarak tüketmek, bağırsak enfeksiyonlarının görülme sıklığını azaltabilir, farklı viral enfeksiyon türleri ile mücadele edebilir, sindirimi iyileştirebilir ve dizanteri ve çeşitli diyare türlerini tedavi edebilir. .

7.Patates

Patates mükemmel bir bağışıklık besleyici gıdadır. Bunlar antioksidan beta-karoten ile doludur, bu zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlar ve bağışıklık hücresi fonksiyonunu geliştirir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin normal çalışması için gerekli olan ve enfeksiyona karşı direnç gelişmesine yardımcı olan yüksek miktarda A vitamini vardır. Patates aynı zamanda kan şekerini düzenler ve insülin direncini düşürmeye yardımcı olur; astım, artrit ve gut gibi iltihaplı problemlerle mücadele eder; kabızlığı hafifletir ve kolon kanserini önler.

8. Tavuk Çorbası

Bir ev yapımı tavuk çorbası, bağışıklık sisteminizi artırabilir ve viral enfeksiyonu hızlı bir şekilde atabilir. Tavuk çorbası, bağışıklık sisteminin bakımı için önemli bir besin maddesi olan güçlü bir protein sağlar. Ayrıca, hepsi bağışıklık sisteminizi güçlendiren B vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve çinko içerir. Tavuk çorbası, hastalığa yakalanırsanız iyileşme sürecini hızlandırır. Soğuk algınlığı belirtileri, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtilerle uğraşırken günde birkaç kez tavuk çorbası tüketin.

9. Kırmızı Biber

Kırmızı biberde bulunan bileşik kapsaisin, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Kırmızı biber ayrıca yüksek beta-karoten veya pro-vitamin A içeriğine sahiptir ve bu da sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Hastalığı önlemek için işgalci patojenlere karşı vücudun savunmasına yardımcı olur. Kırmızı biber, toksinleri atmak, sindirimi teşvik etmek, tıkanıklığı gidermek, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, büyük bir ağrı kesici olarak , kan dolaşımına yardımcı olur, kalp hastalığını, sedef hastalığını, mide ülserini, prostat kanserini, diyabeti, migreni ve baş ağrılarını önler. .

10. Mantarlar

Mantarlar yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Bağışıklık sistemi için önemli olan mineraller ve selenyum bakımından zengindir. Araştırmalar, selenyum alımı artışının bağışıklık fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Mantarlar aynı zamanda kalbi ve karaciğeri besler ve korurlar. Göğüs ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olurlar. Ayrıca, yüksek tansiyon, diyabet ve inme riskini azalttığı biliniyor.

Bağışıklığı artırmak için bu gıdaları beslenmenize eklemeniz, sağlıklı olmanıza ve hastalıktan uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)