Bağışıklık Sistemine Zarar Veren Alışkanlıklar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bağışıklık Sistemi’ne Zarar Veren Alışkanlıklar

Bağışıklık sistemi vücudunuzun bir numaralı savunma mekanizmasıdır. Aslında bağışıklık sistemi sağlığınızla doğrudan ilişkilidir. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlü ise, vücudunuza zarar verebilecek soğuk algınlığı, virüs ve diğer hastalıklara karşı o kadar çok koruma olacaktır. Beslenme ve düzenli egzersiz bağışıklık sisteminin iyi çalışmasında önemli bir rol oynar. Ancak birçok yaygın günlük alışkanlığınızın aslında bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Aslında, günlük alışkanlıklarınızın çoğu, özellikle yaşlandıkça bağışıklık sisteminizi doğrudan etkiler. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve kötü alışkanlıklardan ayrılmak önemlidir. İşte bağışıklık sisteminize zarar veren günlük alışkanlıklar. 

bağışıklık sistemi
1. Gece Uyumamak

Zayıf uyku alışkanlıkları bağışıklık sisteminin işlevini düşürür ve mikroplarla savaşan hücrelerinizin seviyesini düşürür. Uyku yoksunluğu da koruyucu sitokinlerin üretimini azaltır. Siz uyurken, bağışıklık sistemi vücudunuzu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruyan farklı sitokin türlerini serbest bırakır. Günde 7-8 saat kaliteli uyku uymaya dikkat edin.

2. Kişisel Hijyen 

İyi bir bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda, uygun hijyen şarttır. Kişisel hijyeninizi ihmal ederseniz, bağışıklık sistemi zayıflar. Hijyenik olmayan alışkanlıklar, zararlı mikroplara maruz kalma riskini arttırır; bu da vücudu daha fazla enfeksiyona ve hastalığa duyarlı hale getirir. Dişlerinizi günde iki kez fırçalayıp, yemek yemeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın, tırnaklarınız temiz tutun, günlük olarak duş alın, yiyecekleri hijyenik bir şekilde pişirin, temiz giysiler giymek gibi kişisel bakımınıza özen gösterin. Diğer kişilerin eşyalarını kullanmaktan kaçının.

3. Genel Nesneleri Kullanma

Evinizi temiz ve hijyenik tutmak için elinizden gelenin en iyisini deneyebilirsiniz. Ama dışarı çıktığında ne olacak? En kirli halka açık yerlerin hepsi virüsleri ve bakterileri kişiden kişiye ileten aracılar olabilir. Kolayca yayılabilen mikroplardan kendinizi korumak için herkesin kullandığı nesnelere dokunmaktan kaçının. Dışarıdayken kendi kalem, kağıt, su şişesi ve diğer önemli şeyleri yanınızda taşıyın. Dokunmak zorunda olmanız halinde ellerinizi mutlaka yıkayın.

4. Fazla Şeker Tüketimi

Sık sık tatlı bir şeyler yemek ya da içmek bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olabilir. Şeker, beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürme kabiliyetini düşürebilir. Şeker, C vitamininin beyaz kan hücrelerine girmesini engeller ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.  İlginçtir, şekerin bağışıklık bastırıcı etkisi yutmadan 30 dakika sonra başlar ve saatlerce sürebilir. Tatlı bir şeyler yeme arzunuzu bastırmak için; portakal, elma, kivi, karpuz, çilek gibi doğal şeker içeren meyveleri tercih edin. Bu meyvelerdeki C vitamini, bağışıklık sisteminizin düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur.

5. Su içmemek

Çalışmakla meşgul olduğunda, su içmeyi unutan birçok insan vardır. İnsan vücudu çoğunlukla sudan yapılır ve eğer vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeyleri yenilemek için yeterli miktarda içmiyorsanız, bağışıklık sisteminizi kesinlikle etkiler. Güçlü bir bağışıklık için uygun hidrasyon şarttır. Sağlıklı bir kişi günde yaklaşık 8-10 bardak su içmelidir. Bununla birlikte, içmeniz gereken su miktarı yaşadığınız iklime, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuza ve genel sağlığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir.

6. Alkol Tüketmek

Çok fazla alkol içmek, virüs bulaşmış hücreleri yok etmek için gerekli olan bazı antikor hücrelerini zayıflatır veya öldürür. Aşırı alkol tüketimi, zamanla bağışıklık sisteminizi zayıflatan beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini de engeller. Alkollü içeceklerin olumsuz sağlık etkileri vardır. Çünkü alkol, vücudunuzun gerekli besin maddelerini emme yeteneğini engellediğinden eksikliklere neden olabilir.

7. Sigara Dumanına Maruz Kalma

Herkes, sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilir; ancak sigara dumanına maruz kalma, sağlığınız ve bağışıklık sisteminiz için de kötüdür. Sigara dumanı oldukça toksiktir ve bağışıklık sistemini baskı altına alarak bağışıklığa zarar verebilir. Sigara dumanına maruz kaldığınızda soluduğunuz toksinler çeşitli bağışıklık hücrelerin sayısını değiştirir ve işlevini bozar. Sigara dumanına maruz kalmak, solunum yolu enfeksiyonlarına, astıma, alerjilere ve hatta akciğer kanserine daha yatkın hale getirebilir. Sigara içen insanlarla vakit geçirmekten kaçının. Sigaraya izin veren halka açık yerlerden uzak durun ve önceki müşterilerin dumanına maruz kalmamak için seyahat ederken sigara içilmeyen otellerde kalın. Günlük yaşamınızdaki herkesi sigarayı bırakmaya teşvik edin.

8. Abur Cubur Yemek

Abartılı abur cubur yemek bağışıklık sistemi için kötüdür. Bu gıdaların yağ oranı yüksektir ve aşırı yağ tüketimi, obezitenin ana nedenlerinden biridir. Doymuş yağ bakımından yüksek bir beslenme, kilo vermeye başlamadan bile bağışıklık sistemine zarar verebilir. Üstelik, obezite, beyaz kan hücrelerinin antikorları çarpma ve üretme kabiliyetini etkileyebilir ve böylece vücudu enfeksiyonlara daha yatkın hale getirebilir.

9. Çok Fazla Kafein Tüketmek

Çok fazla kahve ve diğer kafeinli içeceklerin içilmesi iyi değildir. Aşırı kafein vücudunuzdaki stres seviyesini arttırarak sinir sisteminizi uyarır. Yüksek stres seviyesi, kortizol gibi stres hormonlarının salınmasına neden olur. Kortizol bağışıklık sistemini bastırır. Vücudu enfeksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına daha yatkın hale getirir. Yüksek kortizol aynı zamanda kalp, kan şekeri ve yüksek kolesterol ile ilgili sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır. Orta derecede alınca, kahve birçok fayda sağlar. Bu nedenle, günde sadece 1-2 fincan kahve tüketimi yeterli olacaktır.

10. Güneş Kremi Kullanmamak

Biraz güneşe maruz kalma, vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur ve bu da bağışıklığınızı güçlendirir. Ancak, güneş koruyucu olmadan güneşte uzun süre dışarıda kalırsanız, bağışıklık sisteminize zarar verirsiniz. Aslında, korunmasız güneşe maruz kalma herpes veya maya enfeksiyonları gibi rahatsız edici sorunları şiddetlendirebilir. Bunun nedeni ultraviyole ışığı vücutta immünolojik değişikliklere neden olmasıdır. Güneşte dışarı çıkmanız gerektiğinde, daima 15 veya daha yüksek SPF’li bir güneş kremi sürün. Yağmurlu veya kış aylarında bile güneş kremi kullanmayı unutmayın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)