Bahar Yorgunluğu Depresyona Götürmesin

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bahar Depresyonu Sizde de Olabilir

Bahar Depresyonu – Bahar aylarında havaların değişmesinden metabolizmamız da nasibini alıyor. Bu durum bahar yorgunluğu ‘na neden oluyor ve her yaştan insanı etkiliyor. Sonucunda da bahar depresyonu ortaya çıkıyor. Önlemi alınmaz ise depresyona bile neden olabiliyor. Bahar yorgunluğundan düzenli beslenme ve spor ile kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Doç.Dr.Nihan Karagöz, yapılması gerekenleri anlattı.

bahar depresyonu

Soğuk havaların bitip baharın gelmesiyle artan güneşin etkisi sebebiyle vücudumuz da bir takım değişimler oluyor. Bu durum bahar yorgunluğuna neden olurken özellikle halsizlik ile kendini gösteriyor. Bahar güneşin kendini göstermesiyle enerji veren bir dönem olarak görülür. Aslında vücudumuzdaki elektrik yükünün arttığı bir dönem olduğu için baharda stres artar, ortaya çıkan gerginlik ise damarların büzüşmesine sebep olur. Romatizma, mide ve kalp hastalıklarında artış meydana gelir. Önlem alınmazsa uyku bozuklukları ve halsizliğin kronikleşmeye başlar ve depresyona sebep olabilir.

Düşünce Gücünüzü Kullanın

Bahar aylarının neden olduğu olumsuz etkilerden kurtulmak için yürüyüş yapmak, çok hareket etmek, sağlıklı beslenerek gerekli vitamin ve mineralleri almak, yeterli miktarda su tüketmek, düzenli uyku ve bitki çayları içmek gerekir. Bunların yanı sıra alkol ve kafeinden uzak durmak ve olumlu düşünmek de baharın negatif etkilerinden korunmanıza yardımcı olacaktır.

Haftada 3 Saat Spor Yapın

Düzenli yapılan egzersizler, hücrelere giden kan ve oksijeni arttırır ve damar, kalp, sinir ve solunum gibi tüm sistemlerimizi iyileştirir. Aynı zamanda spor yaparken vücudumuz serotonin hormonu da salgılanır. Bu da mutlu olmamıza ve enerjimizin artmasını sağlar. Haftada en az toplam 3 saat spor yapmak  yararlıdır. Özellikle bahar aylarında gelen bahar depresyonu için yapılabilecek en güzel spor ‘yürüyüş’tür. Açık havada yapılan sporun etkisi daha fazladır. Bunun dışında pilates, yoga ya da koşu da tercih edebilirsiniz. Kendinizi yormadan da eğlenceli bir program oluşturarak gevşeyebilirsiniz.

Bahar Depresyonu için Egzersizler

  • Avuçlarınız birbirine bakacak şekilde ellerinizi kaldırın. Vücudunuzu dikleştirin, yukarıya doğru gerilin. Bu hareket omurganızı açmanızı sağlar.
  • Sırayla sol ve sağ bacağınızı sandalyeye yerleştirin. Vücudunuzu dik tutun ve öne doğru eğilin. Kalçanızı geriye çıkartarak ayaklarınızı gerin. 30 saniye bu pozisyonda bekleyin.
  • Arkanıza yaslanmadan dik bir şekilde oturun. Ellerinizi ensenizde kenetleyerek dirseklerinizi birleştirmeye çalışın. Sonrasında aksi yöne doğru esnetin. Çeneniz gergin ve yukarıda olmalı.
  • Boynunuzu esnetmek için, başınızın üst kısmını tutun, yavaşça sağa-sola doğru çekin ve elinizi çekime karşı ters direnç gösterin. Bu hareketi yaparken boynunuzu incitmemeye dikkat edin.
  • Bel için elinize uzun bir havlu alın, iki ucundan tutun. Kollarınızı yukarıda açıp gerin. Ayaklarınız omuz genişliğinde açık ve dik olmalı. Ayakta sabit dururken vücudunuzun üst kısmını sağa ve sola gerin.
  • Duvara ellerinizi dayayın. Tek bacağınızı öne doğru bükün diğerini ise gergin tutarken topuğunuzu yerde tutarak duvarı itin. Aynı hareketi bacaklarınızı yer değiştirerek tekrarlayın.
  • Dizlerinizi bükerek kalça ve eklemlerinizi gerin.
  • Kolunuzu öne uzatın ve avuç içleri size bakacak şekilde kenetleyin. Ellerinizi ve başınızı ileri, sırtınızı geriye doğru esnetin.
  • Sırt omurlarınızı açmak için omuz başlarınızı yere yapıştırın. Omurlarınızın tek tek açıldığını hissedin.
  • Kollar arkaya bağlı, avuç içleri içe doğru, kolları belden yukarı kaldırın. Bir yandan ise göğsü öne iterek vücudunuzu esnetin.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir