Bebek Aknesi ve Tedavisi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bebek Aknesi ve Tedavisi

Bebek Aknesinin Sebebi Nedir?

Bebek aknesinin nedenleri yaygın bir cilt sorunu olsa da tanımlanamamıştır. Bebek sivilcesi, bebeğinizin yüzü veya vücudu üzerinde oluşan küçük kırmızı noktalar veya sivilceler olarak tanımlanır. Tipik olarak, akne tedavisi olmadan dahi olsa kendiliğinden çözülür. Bu durum, milia, bebeğinizin yüzünde minik beyaz çarpmalar olan milia ile karıştırılmamalıdır, çünkü milia bebek aknesi ile ilgili değildir.

bebek aknesi
Bebek Aknesi Nasıl Görünüyor?

Ergenlerde ve yetişkinlerde görülen sivilceler gibi bebek aknesi genellikle kızarıklık veya sivilce gibi görülür. Beyaz püstüller veya beyaz kafa oluşabilir ve kırmızımsı deri darbeleri görülebilir. Bebeklerin yüzlerinin herhangi bir yerinde sivilce gelişebilir, ancak yanaklarda daha sık görülür. Bazı bebeklerin sırtında da sivilce olabilir. Bebeğiniz telaşlı veya ağlıyorsa sivilce daha belirgin hale gelebilir. Kaba kumaşlar akneyi tahriş edebilir. Bebek sivilcesi doğumda mevcut olabilir. Çoğu zaman, doğumdan sonra iki ila dört hafta içinde gelişecektir. Bazı durumlarda birkaç ay boyunca, bazen birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir.

Bebek Sivilcesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek sivilcesi genellikle tedavisiz ortadan kaybolur. Bazı bebeklerdeki akne birkaç hafta bazılarında ise birkaç ay kalırlar. Bu inatçı bebek sivilcesini tedavi etmek için, çocuk doktorunuz akne temizlemeye yardımcı olabilecek ilaçlı bir krem ​​veya merhem reçete edebilir. Reçetesiz sivilce tedavileri, yüz yıkamaları veya losyonları kullanmayın. Bebeklerin cildi çok hassastır. Sivilceyi daha kötü hale getirebilir veya çok güçlü bir şey kullanarak ek cilt tahrişine neden olabilirsiniz.

Evde Yapılan Bakımlar Bebeğinizin Sivilcesine Yardımcı Olabilir Mi?

Bebeğinizin sivilcelerini temizlemek için beklerken aynı zamanda cildinide olabildiğince sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak şeyler yapabilirsiniz.

1. Bebeğinizin Yüzünü Temiz Tutun

Bebeğinizin yüzünü her gün yıkayın. Sıcak su nazik ve yatıştırıcıdır. Banyo zamanı bunu yapmak için harika bir zamandır. Hafif ve nemlendirici bir sabun kullanın. Şüpheniz olduğunda, çocuk doktorundan bir öneri isteyin.

2. Fırçalayın

Bebeğin cildini bir havluyla ovarak daha da kötüleşmesine neden olabilirisiniz. Bunun yerine, dairesel hareketlerle bebeğinizin yüzüne sabunlu bir bez ile hafifçe silin. Sabunlu bez ile sildikten sonra, bebeğinizin yüzünü kurulamak için havlu kullanın.

3. Losyonları Kullanmayın

Losyonlar ve kremler bebeğinizin cildini ağırlaştırır. Bu sivilcenin daha da kötüleşmesine neden olabilir.

4. Sıkmayın

Akneyi sıkıştırmaktan veya sıkmaktan kaçının. Bu, bebeğinizin derisini tahriş eder ve sorunu daha da kötüleştirebilir.

5. Sabırlı olun

Buna rağmen bebek akne genellikle zararsızdır. Kısa sürede kendi başına çözülmelidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Bebek aknesinin tedavisi yoktur, ancak eğer endişeleniyorsanız çocuk doktoruna danışmalısınız. Genel muayene, bebeğinizin bebek aknesi ile ilgili soruları sormanızın yanı sıra bebeğinizin sağlığı ile ilgili diğer endişeleriniz için de harika bir zamandır.  Bazı bebeklerde akne aslında alerjik reaksiyon veya egzema olabilir. Bir alerjik reaksiyon şüphesi varsa, doktorunuz alerjen belirleme yollarını inceler. Döküntü alerjen buluntu doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)