Anne ve Bebek Dekorasyon

Bebek Odası için Dekorasyon Fikirleri

bebek odası

Bebek Odası için Dekorasyon Fikirleri

Büyük gün geliyor, aylardır sabırsızlıkla beklediğiniz an gelmek üzere. Bebek odası hazırlıkları en az bu bekleyiş kadar heyecanlı bir süreçtir. Bu oda evinizin bir anda en özel alanı oluverir. Kusursuz olması için büyük çaba sarf edersiniz. Biz de evinizin minik üyesi için hazırlayacağınız bebek odası fikirlerini sizinle paylaşarak bu sevincinize ortak olmak istiyoruz.

bebek odasıOdanın Yerine Karar Verin

İlk olarak bebeğinizin odasının yerine karar vermelisiniz. Bebeğin odasının güneş alan, iyi hava alabilmesi için en az bir tane açılır penceresi bulunan bir oda olması gerekir. Ayrıca bebek odası bebekten hemen haberdar olmak ve anında müdahale edebilmek adına yatak odasına yakın bir oda olmalıdır. Seçtiğiniz odanın zemininin laminat veya ahşap parke olmasına özen gösteriniz. Bu şekilde bebeğinizi olası toz ve mikroplardan korumuş olursunuz.

Odanın Rengini Seçin

Odanın büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre duvarların rengine karar vermelisiniz. Eğer oda büyükse koyu renkler, küçük bir odaysa açık renkler tercih etmelisiniz. Açık renk odanın daha geniş ve ferah görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

Duvardan Duvara Halıdan Uzak Durun

Bebek odanızın zeminin laminat ya da ahşap parke olmasına dikkat edin demiştik. Parkelerin üzerine parça halı serin. Sert zemini temizlemek her zaman daha kolay olduğundan duvardan duvara halı kaplandığında temizlemekte zorlanırsınız. Hem sert zemini hem de parça halıyı temizlemek daha kolay olacağı için bebeğinizde alerji oluşturabilecek tozlardan daha kolay kurtulmuş olursunuz.

Mobilya Seçimi

Bebeğiniz için mobilya seçerken bebek odasının büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Seçtiğiniz mobilyaların ne odanın kalabalık görünmesine sebep olmalı ne de oda da boş bir görüntü oluşturmalıdır.

Beşiğin Yerini Belirleyin

Bebeğiniz için uygun bir beşik seçiminden sonra sıra geldi beşiği odada uygun bir yere yerleştirmeye. Beşiği cam kenarına ya da sabah güneşinin direk vurduğu yere koymamalısınız. Ayrıca geceleri sokak lambalarının ışığı da bebeğinizi rahatsız edebilir. Bunları dikkate alarak uygun bir duvar kenarına ya da odanın orta kısmın beşiği yerleştirebilirsiniz.

Aksesuar Seçimi

Bebeğinizin ışıktan rahatsız olmaması için avize seçerken ışık sistemi ayarlanabilir olanları tercih etmelisiniz. Bebeğinizin odasını dekore ederken odanın genel havasına uygun duvar süsleri seçebilirsiniz. Bebeğinizin isminin baş harfinden ya da komple isminin yazılı olduğu duvar süsleri tercih edebilirsiniz. Bunların dışında hem yerden tasarruf etmek hem de güzel bir görüntü oluşturmak için duvara raflar monte edebilirsiniz.

Kendinizi Unutmayın

Bebeğiniz kadar en az siz de vaktinizin çocuğunu artık bebek odasında geçireceksiniz. Bu nedenle bebek odasına kendiniz için bir koltuk koyabilirsiniz. Bebeğinizi emzirirken oturmak, sallarken ya da ona masal okurken bu koltuk çok işinize yarayacaktır.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir