Bebekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bebekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şüphesiz ki bir ailenin en heyecan verici zamanı bir bebeğe sahip oldukları andır. Özellik de ilk bebeğinize sahip olacaksanız hem heyecanlı hem de ilk zamanlar acemi olursunuz. İşte bebekler hakkında bilmeniz gereken bazı gerçekler;

bebekler
ilk Başta Kokmuyorlar

Mekonyum olarak adlandırılan siyah, katran benzeri şeyler mukustan, rahimdeki sıvıdan ve annenin içindeyken sindirdikleri başka şeylerden oluşur. Ancak henüz koku yapan bağırsak bakterileri yok. Bir bebeğe beslemeye başlar başlamaz, bakteri bağırsaklarını kolonileştirmeye başlayacaktır. Birkaç gün sonra bağırsak hareketleri yeşil, sarı veya kahverengi olur; bu tanıdık koku oluşur.

Bazen Bebekler Nefes Almayı Bırakırlar

Muhtemelen bebekler uyurken 5 ila 10 saniye nefes almadan durabilirler –  Bu süre bir anne veya baba paniği yapmak için yeterli zamandır. Düzensiz solunum normaldir. (Bebeğiniz uzun süre nefes almayı bırakırsa veya rengi maviye dönüşürse tıbbi bir durum söz konusudur.) Bebekler heyecanlı olduğunda veya ağladıktan sonra dakikada 60 nefes fazla alabilirler.

Bademciklerinde Tat Tomurcukları Bulunur

Bebekler, çocuklarla ve daha genç yetişkinlerle aynı sayıda tat algılayıcısına sahiptir. Ancak bunlar bademcikler ve boğazın arka kısmı da dahil olmak üzere daha fazla alanı kaplar. Bir yenidoğan tatlı, acı ve ekşi tat alabilir. Ancak yaklaşık 5 aya kadar tuzlu yiyecek verilmemelidir. Hayatta kalma meselesidir: Anne sütü tatlıdır, acı ve ekşi zararlı olabilir. Katı yiyecekler üzerine başladıklarında, annenin hamile ve emzirirken yediği şeyleri sevmeye eğilimli olurlar.

Önce Gözyaşı Dökmeden Ağlarlar

Bebekler 2-3 hafta civarında ağlamaya başlar, ancak gözyaşları yaklaşık bir aylık olana kadar ortaya çıkmaz. Ağlamak için öğleden sonra ve akşamın erken saatleri birinci sırada geliyor. Çoğu zaman, bunun sebebi yoktur ve yapacak hiçbir şey bulunmaz. 3 ay sonra fırtına genellikle geçer. (Preemiler, erken doğduklarından daha yaşlı olma eğilimindedir.)

Yenidoğanların Göğüsleri Vardır

İlk doğduğunda, hem erkek hem de kızlar küçük göğüsleri varmış gibi görünebilirler. Bunlar sütü bile sızdırıyor olabilir! Bebekler anneden östrojen emerler ve genellikle birkaç hafta içinde giderler. Kız bebekler de birkaç gün sürecek mini bir dönem yaşayabilir.

Yüz Yüze Gelmeyi Severler

Yenidoğanların yalnızca% 15’i sırtüstü yatarken diğerleri başlarını sola çevirmeyi tercih etmektedir. Bu durumun nedeni çukurlar gibi bir genle alakalı olduğu düşünülüyor. Bu önyargı birkaç ay sürer ve daha fazla kişinin neden sağ elinin kullandığını açıklamaya yardımcı olabilir.

Daha Fazla Beyin Hücresine Sahipler

Bir bebeğin beyni büyüse de – ilk yılda iki katına çıkarsa bile – elektrik mesajları taşıyan sinir hücrelerinin çoğu zaten vardır. Bu nöronların birçoğu ölürken yenilenmeyecektir, bu nedenle yetişkinlerin beyin hücresi sayısı daha azdır. Bebekler büyüdükçe hücreler arasındaki bağlantılar “kesilir”; böylece odaklanmalarına yardımcı olur.

Kendilerini Korkutabilirler

Bir yenidoğanı şaşırtmak çok fazla zaman almaz: yüksek ses, güçlü koku, parlak ışık, ani hareket, hatta kendi çığlıkları. Kollarını iki tarafa doğru attığında, elleri açıkken, ardından çabucak kapanır ve vücuduna doğru geri çekildiğinde korktuklarını anlayabilirsiniz. Bu Moro refleksidir.

Bazı Doğum Lekeleri Kaybolur

“Stork ısırıkları” veya “melek öpücükleri” (alnında, göz kapaklarında, burun köprüsünde veya boynun arkasında genellikle pembe veya kırmızı bir alan) ve Moğol lekeleri (düz, mavimsi lekeler arka tarafta mürekkep lekeleri gibi görünür) genellikle birkaç yıl içinde kaybolur. Onlara neyin sebep olduğunu bilinmiyor. Parlak kırmızı “çilek” hemanjiyomu hızlı büyüyen kan damarlarından gelir. Bazı doğum lekeleri ise birkaç hafta içinde görünür ve yıllarca sürebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)