Bebeğinde Reflü Olan Annelere Tavsiyeler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bebeğinde Reflü Olan Annelere Tavsiyeler

Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna hatta ağza kadar geri gelmesi durumudur. Çocuklarda çok sık rastlanan bir hastalıktır. Bebeklerde doğumdan sonraki 1’inci aydan itibaren görülmeye başlar. Reflü bebeklerde kusmalara neden olur. Hemen hemen her anne bebeğinin beslenmesini desteklemek ve bebeğin sabaha kadar uyumasını sağlamak amacıyla yatmadan önce ya da bebek uyurken onları beslerler. Ancak bu şekilde besleme bebeklerde reflü artışına neden olur. Bu nedenle bebekler bu şekilde beslenmemelidir. Özellikle reflüsü olan bebekler ve çocuklar beslendikten iki saat sonra uyutulmalıdır. Doç. Dr. Nermin Tansuğ bebeklerle reflü konusunda annelere önerilerde bulundu.

bebeklerde reflü

  • Öncelikle bebeğin beslenme şekli ve içinde bulunduğu çevre koşulları düzeltilmelidir. Reflü tanısı konulmuşsa bebek yatırılırken yatak başı 30 derece kadar yükseltilmelidir. Sol yan tarafa yatırmak reflüyü azaltır.
  • Reflüsü olduğundan şüphe edilen bebeklerin beslenmesinde dikkat edilmeli ve çok yakından takip edilmelidir. Düzenli olarak bebeğin kilo artışı kontrol edilmelidir. Bu durumda bebek kusmalar nedeniyle beslenmesini sürdüremez.
  • Bebek sık sık ve az miktarda beslendikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.
  • Bebeklerin emzik kullanmaları da reflü tedavisine faydalı olur. Emzik bebekte tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırır. Bu da reflü olasılığını azaltır.
  • Anne sütü bebeklerde reflü görülme olasılığını düşürür. Anne sütü dışındaki besinler koyulaştırılarak verilmelidir. Keçi boynuzu tozu katılmış özel mamalar da kullanılabilir.
  • Bebeğin inek sütüne karşı alerjisi varsa diyetten inek sütü çıkartılmalıdır.
  • Pasif sigara içimi de reflüyü arttıran bir faktör olduğu için bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmemelidir.
  • Çikolata, aşırı yağlı baharatlı, acılı-ekşili cips, soğan, sarımsak, ketçap, mayonez, hardal gibi gıdalar, asitli gazlı içecekler büyük çocuklarda reflünün armasında neden olduğu için çocuklar bu yiyecek ve içeceklerden uzak tutulmalıdır.
  • Öğün miktarları küçük tutulmalıdır. İdeal vücut ağırlığı korunması gerekir. Akşam yemekleri yatmadan en az 2 saat önce yedirilmelidir. Yemeklerden sonra bebek en az 1 saat yatar pozisyonda tutulmalıdır.
  • Bebeği çok sıkan elbiseler karın içi basıncını artırır. Bu nedenle bebeğe çok sıkan giysiler giydirilmemelidir.

Bebeklerde Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar yemek borusu kapakçığının basıncını artırır. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını önler. Mide boşalmasını kolaylaştırır. Mide asidini nötralize eder veya azaltır. Bazen ilaçla tedaviye yanıt alınamaz ve geçici solunum durması, ani bebek ölümü tehdidi gibi ciddi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler dışında bebekte darlık gelişmişse, doğuştan gelen kalp hastalığı olan veya zeka özürlü çocuklarda ender olarak cerrahi tedaviye başvurulabilir.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir