Bebeklerin Ağlama Nedenleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bebeklerin Ağlama Nedenleri

Ağlayan bir bebeği görmezden gelmek neredeyse imkansızdır. Anne veya babanın acil müdahalesi gerekir. Bebeğiniz tamamen size bağımlıdır. Ağlamayı hızlı ve etkili bir şekilde durdurmak için mümkün olan her şeyi yapmak istersiniz. Bebeğiniz neyi olduğunu söyleyemiyor ve özellikle yeni anne ve babalar için çığlıkları yorumlamak zor olabilir. Ayrıca, düzenli olmayan bir şekilde çığlık atan bir bebeğe bakmak çok stresli olabilir. Bu nedenle bebeklerin ağlama nedenleri konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu, durumu daha iyi ele almanıza ve ebeveynlik zevkinizin daha önce hiç olmadığı gibi keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bebeklerin ağlama nedenleri;bebeklerin ağlama nedenleri
1. Açlık

Bebeğinizin bakıma ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçlarından birisi açlıktır. Bu ihtiyaç yerine getirilmediğinde, bebeğiniz ağlar. Açlık, muhtemelen bebeklerin ağlama nedenleri arasında ilk önce düşünülmesi gereken sebep olacaktır. Sorun katı gıdaları yemeğe başlamamış küçük bebeklerde daha sık görülür. Bebeğinizin küçük karnı çok fazla yiyecek almaz. Bebeklerin daha sık aç olmalarının sebebi budur. Bebeğinize yakından bakın. Gerginlik fark ederseniz,  ağzıyla emme hareketi ya da parmaklarını emme hareketi fark ederseniz, onu açlık belirtisi olarak değerlendirin. Bebeğiniz acıktığı için ağlıyorsa, ağlama beslenmeye başlar başlamaz duracaktır.

2. Kirli Bez

Bebekler bezleri kirlendiğinde bunu ağlayarak anlatmaya çalışırlar. Islak bir bebek bezi, bebeğin yumuşak cildini tahriş ederek ağlamasına neden olabilir. Bu durumda ağlama uyku esnasında bile olabilir. Islak bezi değiştirildiğinde, bebek sakinleşecek ve tekrar uyuyacaktır. Bebeğinizin bezini iki üç saatte bir düzenli olarak değiştirmeye çalışın. Bu, bebek bezinden kaynaklı pişik sorununu azaltmaya yardımcı olur.

3. Pişik

Kirli bir bebek bezine benzer şekilde bebek bezi bölgesinde, üst uyluk, kalça ve genital bölge içeren bir döküntü bebeğinizin ağlamasının nedeni olabilir. Bebek bezi bölgesindeki iltihaplı cilt ağrılı olabilir ve kabarcıklara neden olabilir. Bebeğinizde kırmızı veya kızarmış deriyi fark ederseniz, pişik kremi alın ve  sık sık uygulayın. Ayrıca daha fazla öneri almak için doktorunuza danışabilirsiniz.Pişik oluşmasını önlemek için bebek bezi değişikliklerinde daima bir bariyer kremi kullanın. Mümkün olduğunca sık bebeğinizin bezini değiştirin.

4. Diş Çıkarma

Bebeğiniz 6-8 aylıkken ve birden ağlıyorsa, bu diş çıkarmasından kaynaklanabilir. Diş çıkarma, çok fazla rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Temiz parmağınızla bebeğinizin diş etlerini kontrol edin. Şişmiş ve hassas diş etleri, bebeğinizin ısırma eğilimi diş çıkarma belirtileridir. Bebeğinizin rahat etmesini sağlamak için bebeğinize bir havuç verin. Ayrıca rahatsızlığı hafifletmek için ağrıyan diş etlerine hafifçe masaj yapabilirsiniz. Hafif basınç, telaşlı ve ağlayan bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur.

5. Karın Sorunları

Gaz veya kolik sorunu da küçük bebeklerde çok ağlamaya neden olabilir. Kolik sorunu olan bir bebek saatlerce ağlayabilir. Bebeğiniz beslendikten hemen sonra ağlarsa, bir karın sorunu belirtisinin bir işareti olarak düşünün. Kolik asıl nedeni, karın boşluğunda sıkışan, ağrı ve rahatsızlık veren gazı var demektir. Bebeğinizi yatıştırıcı sıcak banyo yapabilirsiniz. Bebeğinizi mide rahatsızlığından uzaklaştıracaktır. Ayrıca bebeğinizin karnına biraz sıcak bir bez koymak, gazdan kurtulma sağlayabilir ve ağlamayı durdurabilir. Bebeğiniz gazla ilgili sorunlara yatkınsa, sırtüstü yatırın, ayaklarını tutun ve bacaklarını nazikçe bisiklet hareketleriyle hareket ettirin. Bu egzersiz, günde 2 veya 3 defa yapıldığında gazın giderilmesine yardımcı olur.

6. ilgi istiyor

Bebekler yalnız kalacak şekilde tasarlanmamıştır ve sosyal olmayı severler. Çoğu bebek insanlar etrafında olmak ister. Bebekler yalnız kaldıkları zaman ağlar. Aslında, bazı bebekler daha duyarlıdır ve kucaklanmaya ihtiyaç duyar. Bu bebekler, dokunmaya, konuşmaya ve kucaklaşmaya eşlik eden duyu uyarılmayı aldıktan sonra ağlamayı keserler. Ağlamayı durdurmak için bebeğinizi kalbinize yakın tutun. Kalp atışlarınızın ritmi, vücudunuzun sıcaklığı ve kokusu bebeğinizin ihtiyaç duyduğu şeydir.

7. Çok Soğuk veya Çok Sıcak Olması

Bebeğiniz çok sıcak veya çok soğuk hissettiğinde, ağlamak suretiyle bu konuda sizi bilgilendirebilir. Yenidoğan bebek kundaklanarak sıcak tutulur ancak bebek çok sıcak hissettiği zaman ağlamaya başlar. Soğuğa maruz kalmak da bebeği rahatsız edebilir. Ayrıca, bebeğinize fazla giydirmemeye özen gösterin. Uyurken, bebeğinizi fazla sıcak tutabileceğin, bebeğinizin üstünü gereğinden fazla örtmeyin. Bebeğinizin çok sıcak veya soğuk olup olmadığını kontrol etmek için, elinizle karnını kontrol edin. Eğer karnı çok sıcak ise üstünü açın ve eğer soğuk ise, üzerini örtün. Bebeğinizin odasının sıcaklığını her zaman yaklaşık 64 veya 65 Fahrenheit (18 derece C) değerinde tutun.

8. Hasta Olması

Bebekler genellikle hasta ya da ateşleri olduğunda çok ağlarlar. Bebeğiniz kendisini iyi hissetmediğini söyleyemez, bu yüzden ağlama yoluyla size bunu anlatmaya çalışırlar. Bir bebek iyi olmadığında, ağlaması alıştığınızdan farklı bir tonda olacaktır. Daha zayıf, daha acil, sürekli veya yüksek tonda olabilir. Hastalık, tıkalı burun veya burun akıntısı, düşük dereceli ateş, kuru öksürük vb. olabilir. Yaygın bir soğuk algınlığı veya ateş varsa, bebeğinize günde 2 veya 3 kez ılık bir duş aldırabilirsiniz. Ancak, hasta bir bebek söz konusu olduğunda, bir doktora danışmak şarttır. Doktora danışmadan bebeğinize herhangi bir ilaç vermeyin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)