Bebeğiniz ilk Adımlarını Sağlıkla Atsın

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bebeklerin ilk Adımları Sağlıkla Atsın

Bebeklerin Yürümesi Konusunda Dikkat Edilecek Noktalar

Bebeğin ayakta durmaya başlaması ve ilk adımlarını amaları anne babalar için en heyecan verici bir olaydır. Birçok aile bebeği ayağa kalkmaya başladığı zaman vakit kaybetmeden ilk adım ayakkabısı ve yürüteç alıyor. Fakat bebekler yaklaşık 2 yaşına gelene kadar ayakkabıya ihtiyaçları olmaz. Yürüteç ise halk arasında bilinenin aksine yürümeyi hızlandırmak yerine tam tersine yavaşlatabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İncilay Üstündağ, bebeklerin yürümesi ile ilgili önemli önerilerde bulundu.

bebeklerin yürümesi
Bebekler 2 Yaşına Gelene Kadar Yalnızca Dışarı Çıkarken Ayakkabı Giymeli

Bebekler ayakta durmaya başlar başlamaz hemen ilk adım ayakkabısı almak doğru değildir. Bebekler 2 yaşına gelene kadar ayakkabıya ihtiyaç duymazlar. Bu süreçte bebeğin ayak tabanlarının yere değmesi ayak kaslarının gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Yaygın inanışın aksine bebeğin yalın ayak yürümesi düz tabanlık sebebi değildir. Bebeklerin yürümesi konusunda en doğru yaklaşım düz zeminde altı kaydırmayan çorap ve patiklerle ev içinde bebeğin yürümesini sağlamaktır. Ancak dışarıya çıkarken bebeğin ayağını sıcaktan, soğuktan, yerdeki sivri-keskin tehlikelerden korumak için bir ayakkabı giydirilmelidir. Ayakkabının ortopedik ilk adım ayakkabısı olması şart değildir. Bebek için doğru ayakkabı; ayağı sarmalı, yere temas hissi vermeli, hafif, yumuşak olmalıdır. Ayakkabının arkası bileği kavrayıp destekleyen yani yüksek konçlu, önü ise yumuşak ve geniş olmalıdır. Ayakkabının önünde bir parmak boşluk kalmalıdır. Ancak ayağı hızlı büyüyor diye çok büyük ayakkabılar alınmamalıdır.

6-15 Ay Arası Bebeklerin Yarısı Yürüteç Kullanıyor

Ayakta durmaya başlayan bebeklere yürüteç almak yanlıştır. Yapılan araştırmalar, yürütecin yürümeyi hızlandırmak yerine tersine bir miktar geciktirdiğini göstermektedir. Ailelerin sahip olduğu bu yanlış inanç nedeniyle 6-15 ay arası bebeklerin yarıdan fazlası yürüteçle yürütülmektedir. Yürüteçle yürütülmeye çalışılan bebeğin vücudunda pozisyona bağlı omurga değişiklikleri, kalça eklemine baskı, parmak ucuyla itme nedeniyle kas gruplarında dengesiz gelişim problemleri oluşmaktadır.

Ev Kazalarına Dikkat!

Yürüteçten kaynaklanabilecek güvenlik sorunları da göz ardı edilmemelidir. Hastanelerin acil servislerine yürütecin neden olduğu kazalar sonucunda yaralanan çok sayıda bebek getirilmektedir. Yürüteçten kaynaklı kazaların birçoğu anne babanın gözü önünde olmaktadır. En çok da merdivenden düşme sonucu kırık ve ağır kafa travmaları yaşanmaktadır. Bebek yürüteçle yüksek yerlere daha kolay ulaşabilmektedir. Bu yüzden üzerine televizyon gibi büyük cisimlerin düşmesi, masa örtüsünü çekerek sıcak su-çay-kahve ile yanması, küvete-havuza düşüp boğulması sık karşılaşılan kazalardır. Bu bilgiler ışığında, bebek yürümeyi öğrenirken ona; oturup kalkarken, tutunup sıralarken, ayağıyla yeri hissederek yürüyebileceği ve bu sayede kendine güvenmeyi öğreneceği emniyetli alanlar yaratmak gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)