Bebeklik Ve Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

​Bebeklik Ve Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi

Aşı Takvimi – Bebeklik döneminden okula başlayana kadar çocuklar aile kontrolünden oldukları için bulaşıcı hastalıklar onları çok fazla etkilemez ya da daha az görülür. Okul döneminde çocukların hastalanması hatta ateşlenmesi onun bağışıklık sisteminin gelişmesi için gereklidir. Fakat, sık hastalanması bir tehlike işareti olabilir.

aşı

Çocukluk döneminde en sık görülen hastalıkların başında soğuk algınlıkları gelir. Yetişkinler yılda ortalama 2 -4 kere, ise çocuklar 6-10 kez soğuk algınlığı geçirirler.  Soğuk algınlığı çocuklarda yetişkinlere göre hem daha ağır hem de daha uzun sürer. Çocuklarda görülen bu hastalıklarla ilgili olarak, Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Karaca Bebek ve Çocuklarda Aşı Takvimi konusunda bilgi verdi.

Aşı yapılırken amaç vücuda bağışıklık kazandırmaktır. Bağışıklığın amacı, bebek ve çocuklarda hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, bu hastalıklardan kaynaklanan ölümler ve sakatlıkları önlemektir. Aşılama sırasında mikroorganizmaların tamamı ya da belirli işlemlerden geçmiş parçalar canlara verilir. Onlarda önemli bir sorun oluşturmadan, doğal enfeksiyon sonrası oluşan bağışık cevaba benzer cevap alınmasıdır.
[irp posts=”4136″ name=”Bebek Odası için Dekorasyon Fikirleri”]

Bu amaca ulaşmak için bebeklik döneminde aşılanmaya başlanması gerekir. En kısa sürede tüberküloz, difteri, boğmaca, tetanos, polio, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit B, Hemophilus infuenzae tip b, Streptococcus pneumonia, hepatit A ve suçiçeği hastalıklarına karşı tam bağışıklık kazanmaları gerekir.

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan çocukluk dönemi aşı takvimi dışında rutin programda olmayan aşılar da mevcuttur.

Aşı Takvimine Göre Uygulanan Aşılar

  • Hepatit B aşısı: Doğumda, 1.ve 6. ay sonunda olmak üzere üç doz;
  • BCG(verem) aşısı: 2. ay sonunda tek doz;
  • Konjuge pnömokok aşısı(zatürre): 2.ay,4.ay,6.ay ve 12. ay sonunda,
  • Oral polio (çocuk felci) aşısı: 6.ay ve 18.ay sonunda,
  • Difteri-aselllüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio, haemophilus influanza tip b (beşli karma): 2.ay, 4. ay, 6. ay,18.ay sonunda uygulanır. Hatırlatma dozu ise Hib içermeyen dörtlü karma şeklinde ilköğretim 1. sınıfta uygulanmaktadır.
  • Kızamık-kızamıkçık-kabakulak karması: 12.ay sonunda ve ilköğretim 1.sınıfta
  • Suçiçeği: 12.ayda
  • Hepatit A aşısı: 18.ay ve 24. ay sonunda
  • Erişkin tip difteri-tetanoz aşısı:  ilköğretim 8.sınıfta uygulanmaktadır.

Aşı Takvimine yeni eklenen aşılar nelerdir?

Sağlık Bakanlığı rutin aşı takvimi dışında uygulanan aşılar da vardır. Bu aşılar rota virüs aşısı ve menengokok(menenjit) aşısıdır.
Rota virüs aşısı: 2. aydan itibaren 2 ya da 3 doz şeklinde,
Menenjit aşısı: 9.aydan itibaren 3 ay ara ile 2 doz şeklinde uygulanır.
Ayrıca bu ikisi dışında suçiçeği aşısı son yıllarda 4-6 yaş arası tekrarlanır.

Aşının Zamanında Yapılması Önemli Midir?

Öncelikle bazı hastalıkların  aşılarının olması, aşılar ile önlenebilir olmalarının çocuklar için şans olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle eğer aşı yaptırmamanın bilimsel bir gerekçesi yoksa aşıların aksatılmadan zamanında yapılması gerekir. Bunların dışında herhangi bir salgın hastalık olması durumunda Sağlık Bakanlığı gerekli önlemleri alır ve aşı kampanyaları düzenler. Böyle durumlarda uygun görülen aşılar yaptırılmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)