Beyaz Saçlar Yeniden Siyaha Döndürülebilir mi?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Beyaz Saçlar Yeniden Siyaha Döndürülebilir mi?

Doğru teşhis ve tedaviyle, grileşme tersine çevrilebilir ve beyaz saçlar siyaha dönüşebilir. Ancak problem genetik veya yaşla ilgili ise süreci tersine çevirmek pek olası değildir. Bununla birlikte, dengeli bir beslenme ve iyi saç bakımı rejimi ile beyazlamayı yavaşlatmak mümkündür. Saçlarınızın pigmentasyonunu kaybetmesi doğaldır. Saçlarınızı renklendirmek ya da tüm ihtişamını göstermek sizin elinizdedir. Bu ilaçların tutarlı kullanımı, yavaşça saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Zamanla çalışabilirler, ancak sabır ile görünür sonuçlar göreceksiniz.

beyaz saçlar

Beyaz Saçlardan Kurtulmak için ipuçları

1. Vitamin B12 Alımını Arttırın

B12 vitamininin eksikliğinden dolayı saçlarınız beyaza dönüşebilir. Saç beyazlamasının sebebi bu ise yeterli miktarda vitamin tüketerek durum tersine çevrilebilir. Vitamin B12 eksikliği, pernisiyöz anemiye neden olur ve saç dökülmesinin bir belirtisidir. Bu durum, size doğru miktarda vitamini veren dengeli bir diyet sürdürerek saçlarınız kendi rengine dönebilir.

2. Tiroid Düzeylerini Kontrol Altında Tutun

Tiroid bezinizin vücudunuzun tüm hayati fonksiyonları üzerinde etkisi vardır. Düşük aktif bir tiroid veya hipotiroidizm, prematüre beyaz saçlara neden olabilir. Saçınızdaki pigment kaybına neden olup olmadığını öğrenmek için tiroid seviyenizi izlemek gereklidir. Hipotiroidizm ciddi bir kronik durumdur ve hormon takviyesi gerektirebilir. Bazı gıdalar tiroid bezi işinize müdahale edebilir. Tiroid seviyenizi kontrol altında tutmak için diyetinize sekmeler koyun.

3. Sigarayı Bırakın

Yaşam tarzınızın saçınızın sağlığı ve rengi üzerine büyük etkisi vardır. Sigara içmek vücudunuzu olumsuz etkiler ve beyaz saça katkıda bulunabilir. Bir araştırmada, sigara içenlerde saçlarının sigara içmeyenlere kıyasla pigment kaybetme şansının yüksek olduğunu tespit edilmiştir.

4. Antioksidanlar Üzerine Yükseltme

Diyetiniz beyaz saç oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Sadece yeterince antioksidan bakımından zengin yiyecek tükettiğinizden emin olun. Pigmentasyon kaybı oksidatif stres yüzünden hızlanabilir. Oksidasyon, doğal bir süreçtir ve serbest radikaller üretir. Yaşlandıkça üretilen miktar artar. Bu dengesizlik saçların pigmentini kaybetmesine ve beyazlaşmasına neden olur.

5. Beyaz Saçları Azaltmak için Beslenme

B12 vitamini eksikliği nedeniyle beyaz saç oluşmuşsa deniz ürünleri, yumurta ve et tüketmelisiniz. Süt ve peynir gibi süt ürünleri de iyi kaynaklardır. Bir vejetaryen veya vegan diyetini takiben, takviyeleri veya vitamin B12 ile zenginleştirilmiş ürünleri seçebilirsiniz. Ayrıca, çilek, üzüm, yeşil yapraklı sebzeler ve yeşil çay gibi antioksidan bakımından zengin gıdaları tüketilmelidir. Saçlarınızın pigmente edilmesine yardımcı olan gıdalar;
– Meyveler – C vitamini bakımından zengindir.
– Balık – Saçınızı pigmentli tutmanıza yardımcı olan çinko içerir.
– Karaciğer – Anemi ve demir eksiklikle mücadele eder.
– Havuç – A vitamini bakımından zengindir.
– Ispanak – Melanin üretiminde yardımcı olur.
– Yumurtalar – B12 vitamini bakımından zengindir.
– Fasulye – Zengin protein kaynağı.
– Ayçiçeği tohumları – Antioksidanlar ve mineraller açısından zengin.
– Cevizler – Melanin üretiminde yardımcı olan zengin bakır kaynağı.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)