Boğaz Ağrısı için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Boğaz Ağrısı için Doğal Çözümler

Boğaz ağrısı, ağız arkasından yemek borusuna uzanan borunun farenks iltihabının bir sonucudur. Bu durumun başlıca nedenlerinden bazıları viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyonlar; kirlilik, sigara, asit reflüsü veya kuru hava gibi tahriş edici maddeler; aşırı bağırma ya da bir çeşit alerjik reaksiyon olabilir. Boğaz ağrısı genellikle baş ağrısı, mide ağrısı, boyundaki soğuk ve şişmiş bezlerin eşlik etmesine neden olur.boğaz ağrısı

Boğaz ağrısı çok yaygın iken ağrılı ve rahatsız edici olabilir. Bir doktordan randevu almak yerine, acıyı hafifletmeye ve nedene bağlı olarak muhtemelen sorunu tedavi etmeye yardımcı olacak bazı kolay, doğal ilaçları deneyebilirsiniz. İşte boğaz ağrısı için evde kolayca yapabileceğiniz doğal ilaçlar;

1. Limon

Boğaz ağrısı mukus kaldırmaya yardımcı olarak rahatlamak için taze limon kullanabilirsiniz. Bir fincan ılık suyun içine yarım limon su ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Yavaşça yudumlayın. Bir başka seçenek, eşit miktarda ılık su ile taze sıkılmış limon suyunu karıştırarak gargara yapmaktır. Ayrıca yarım limon alıp üzerine tuz ve karabiber serpebilirsiniz. Limonu yavaşça yiyin.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyel özelliklerinden dolayı boğaz ağrısı tedavisinde yardımcı olur. Bir çorba kaşığı elma sirkesine, bir çay kaşığı limon suyu ve bal ekleyerek bir bardak ılık su ile karıştırın ve yavaş yavaş için. Bunu günde iki veya üç kez yapın. Ağrı ve iltihaplanmanın geçtiğini göreceksiniz. Elma sirkesi ile gargara da çözüm olabilir. Bir çay kaşığı tuz ve bir çorba kaşığı elma sirkesini bir fincan ılık su ile karıştırın. Bununla günde birkaç kez gargara yapın.

3. Tarçın

Tarçın, yaygın soğuktan kaynaklanan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir. Ilık suya bir çay kaşığı tarçın ve karabiber ekleyin. Ayrıca kakule de ekleyebilirsiniz. Günde 2-3 kez gargara yapın. Bir başka seçenek ise birkaç damla tarçın yağı ve bir tatlı kaşığı balı karıştırmaktır. Günde iki kez bu karışımı yiyin.

4. Tuzlu Su

Boğaz ağrısından kurtulmanın en iyi yollarından biri tuzlu sudur. Tuz bir antiseptik olarak çalışır. Boğazdaki mukus zarlarından su çekilmesine yardımcı olur. Bu, balgamı keser ve iltihaplanmayı azaltır. Anında rahatlama sağlar. Bir buçuk tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırın. Tuz tadını sevmiyorsanız, az miktarda bal ekleyebilirsiniz. Bu karışım ile gargara yapın ama yutmayın. En iyi sonuç için günde en az dört kez yapın.

5. Sarımsak

Sarımsak, boğaz ağrısı tedavisinde veya boğaz ağrısını önlemede yardımcı olabilecek diğer tıbbi özelliklere sahiptir. Bununla birlikte antibakteriyel ve antiseptik özellikleri bulunur. Günlük olarak çiğ sarımsak yiyin, bıçak ağrısına neden olabilecek bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Alternatif olarak, sarımsak yağı kullanabilirsiniz. 4 bardak suya birkaç damla sarımsak yağı ekleyin ve günde bir kez gargara yapın. Ayrıca çiğ ve pişmiş biçimde sarımsak yemeyi deneyin. Tadı sevmiyorsan, sarımsak haplarını alabilirsin.

 

7. Bal

Bal enfeksiyonla savaşabilen ve iyileşme sürecini hızlandıracak antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca, hipertonik bir ozmotik gibi çalışır; bu, iltihaplı dokudan su çekmesine yardımcı olur ve böylece şişmeyi azaltır. Bir bardak sıcak suya iki çorba kaşığı bal ekleyin ve günde birkaç kez için. Favori bitki çayınıza bal da ekleyerek içmeniz aynı etkiyi yaratacaktır. Yatmadan önce, bir çay kaşığı bal yiyin; yatıştırıcı rahatlama verecek ve uyumanızda size yardımcı olacaktır.

8. Zerdeçal

Boğaz ağrısı için bir diğer büyük çare, güçlü antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip zerdeçaldır. Çeyrek çay kaşığı zerdeçalı bir bardak ılık su ile karıştırın. Sabahları aç karnına yavaşça için. Bunu günde bir kez üç veya dört gün süreyle yapın. Alternatif olarak, bir fincan zerdeçal ve bir çay kaşığı karabiberi bir bardak sıcak süte ekleyebilir ve yatmadan önce içebilirsiniz. Ayrıca ağrıyan boğazı rahatlatmak için zerdeçal ile gargara yapabilirsin. Bir buçuk çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir buçuk tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suya ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışım ile günde iki kez gargara yapın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)