Anne ve Bebek Çocuk Gelişimi

Boşanmanın Çocuğa Etkileri

boşanmanın çocuğa etkileri

Boşanmanın Çocuğa Etkileri

Boşanma, evli bir çiftin hayatının en zor aşamasıdır. Ancak bu durumdan en çok çocuklar etkilenir. Ebeveynleri sonsuza dek böldüklerinde bir şok durumuna girerek boşanmanın çocuğa etkileri ortaya çıkmaya başlar. Boşanmanın olumsuz etkileri çocuklarda uzun sürebilir ve kendi ilişkilerini etkileyebilir. Boşanmanın çocuğa etkileri uzun vadeli ve kısa vadeli olmak üzere iki şekilde görülür.

boşanmanın çocuğa etkileri
Boşanmanın Çocuklara Kısa Dönemli Etkileri

1. Kaygı: Boşanma çocuğun gergin ve endişeli hale gelmesine sebep olur. Küçük çocuklar, anne ve babalarına büyük ölçüde bağımlı oldukları için daha çok etkilenirler. Endişeli bir çocuk konsantre olmayı zorlaştırır ve bir zamanlar cazip bulduğu faaliyetlere olan ilgisini kaybedebilir.

2. Sürekli Stres: Araştırmalara göre pek çok çocuk ebeveynlerinin boşanmasının ardındaki nedenlerden kendini sorumlu tutarak yanlış düşünür ve ilişkiyi düzeltmek için sorumluluk üstlenirler. Bu, genç düşünceler üzerinde büyük strese ve baskıya yol açabilir; bu da olumsuz düşünceler ve kabuslar gibi çeşitli yankı uyandırabilir.

3. Ruh Hali Değişimi ve Sinirlilik: Küçük çocuklar ruh hali değişimlerinden muzdarip olabilirler ve tanıdık insanlarla etkileşimde bulunduklarında bile rahatsız olabilirler. Bazı çocuklar, konuşmayı bırakıp kendilerini kapatacakları bir çekilme moduna girer. Bu durumda çocuk sessizleşir ve yalnız vakit geçirmeyi tercih eder.

4. Yoğun Üzüntü: Hüzün çocuğun kalbinde ve zihninde yoğunlaşır. Hayatta hiçbir şey iyi değilmiş gibi hisseder ve çocuk sonunda bu üzüntünün uzun vadeli bir tezahürü olan depresyona girebilir.

5. Hayal Kırıklığı ve Sıkıntı: Boşanma durumunda çocuklar, ebeveynlerinden kapsamlı bir duygusal desteğe sahip olmadıkları için umutsuz ve hayal kırıklığına uğrayabilirler. Çocuğun diğer ebeveyne erişimi olmayan tek bir ebeveyn tarafından bakılması durumunda bu durum daha da kötüleşebilir.

Boşanmanın Çocuklara Uzun Süreli Etkileri

1. Davranışsal ve Sosyal Problemler: Anne ve babası boşanan çocuk şiddet ve antisosyal davranış geliştirme riski taşır. Çok çabuk öfkelenebilir ve birine saldırma konusunda tereddüt göstermez. Çalışmalar, boşanma çocuklarının çoğunun değişen yoğunluk derecesine sahip saldırganlık ve itaatsizliğin karakteristik özelliklerini gösterdiğini göstermektedir. Bu koşulların aşırı durumda olması çocuğu sosyal bir uyumsuzluk yaşamasına neden olur.

2. ilişkilerle ilgili Sorun: Çocuklar ilişkideki sevgi ve uyum konusunda şüpheler geliştirirler. Güven sorunları oluşur ve bir ilişkide çatışmaları çözmenin zor olduğunu düşünürler. Böyle çocuklar, yetişkin olduklarında, ilişkilerinde olumsuz bir zihniyet edinirler.

3. Madde Bağımlılığına Eğilim: Uyuşturucu ve alkol, ergenlerin hayal kırıklıklarını ve kaygılarını ortadan kaldırdığını düşündükleri bir yol haline gelir. Araştırmalar, ebeveynleri boşanmış olan gençlerde uyuşturucu kullanımının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

4. Depresyon: Ebeveynlerin boşanmasının neden olduğu ıstırap ve kalp kırıklığı hissi çocuğun depresyona girmesine neden olabilir. Depresyon ruhsal bir sağlık sorunudur. Boşanmaya tanık olan çocukların depresyon ve sosyal geri çekilme insidansı daha yüksektir. Araştırmacılar, çocuklarda gözlenen bipolar bozukluk vakalarında boşanmanın katkıda bulunan bir faktör olabileceğini belirtmektedirler.

10. Kötü Eğitim ve Sosyo-Ekonomik Durum: Boşanmanın olumsuz psikolojik etkileri çocuğun eğitim konusundaki ilgisini azaltıyor. Ebeveynleri boşanan çocuklar, okul notlarında büyük bir düşüş gösterirler. Bir çocuğun öğrenebilme yeteneğini önemli ölçüde engelleyebilir. Eğitimdeki bodur bir gelişme çocuğun bir yetişkin olarak kariyer beklentilerini engellemekte, bu da iyi bir sosyo-ekonomik statüye sahip olmayı zorlaştırmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir