Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Burun Ameliyatı Hakkında En Çok Merak Edilenler!

Burun ameliyatı anlayışına göre, yapılan ameliyat sonucu yüzün bütünsel güzelliğini ortaya çıkması, orantılı ve doğal görünümlü burunlar elde edilmelidir. Güzellik algısının dönem dönem değişmesi ve işlevsel bütünlük ile önemli olması için burun ameliyatlarındaki teknikler de değişmektedir. Günümüzde uygulanan ince ve zarif teknik yaklaşımlar sayesinde ameliyat sonrası dönemin en az şişlik ve morlukla atlatılması gündelik yaşama daha hızlı dönülmesi amaçlanmaktadır. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aydın Gözü burun ameliyatları hakkında sık sorulan sorulara cevap veriyor..

burun ameliyatıBurun yüz güzelliğinin önemli bir parçasıdır. Rinoplası yani estetik burun ameliyatı, burnun, yüz yapısıyla uyumlu olarak yeniden şekillendirilmesidir. Burnun boyutları uzunluk/kısalık, genişlik/darlık, yükseklik/düşüklük olmak üzere üç şekilde değiştirilir. Asimetri ve eğrilikler giderilir. Kemer ya da girintiler düzeltilir. Burun ucu ve delikler şekillendirilir. Hastaların da istekleri doğrultusunda yüz hatları ile uyumlu sonuçlar elde edilir. Burun estetiği ile amaçlanan ameliyat sonrası yüze düşen ışığın değişimi ile doğal güzelliği ön plana çıkarmaktır.

Kimlere Yapılmalı?

Burun şekli kalıtsaldır. Burnun kalıtsal şekli geçirilmiş kaza ya da ameliyat/lar sonrası değişebilir. Dudak ya da damak yarığı gibi bazı özel durumlar dışında burun estetiği için kişinin 17 yaşına girmesi beklenmelidir. Kişi ameliyat olmaya kendi isteği ile başkalarının etkisi altında kalmadan karar vermelidir.

Ameliyat Öncesinde Yapmam Gerekenler

Doktorunuzla görüşme sırasında, burnunuzla ilgili düşüncelerinizi, yapılmasını istediğiniz değişiklikleri ve varsa benzemek istediğiniz kişi ile ilgili resimleri doktorunuzla paylaşmalısınız. Yapılabilecek düzeltme ve değişiklikler ile ilgili doktorunuz sizi ayrıntılı bilgiler verecektir. Size bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası nasıl görüneceğiniz gösterilecektir. Ancak bunun sadece bilgilendirme amaçlı canlandırmalar olduğunu unutmamalısınız. Ameliyat sonrası değişiklikler, özellikle erken dönemde, bu görüntüler ile birebir uymayabilir. Ameliyat öncesinde solunum ile ilgili sorun yaşayıp yaşamadığınızı, geçirmiş olduğunuz tedavi ve girişimleri, kullanmakta olduğunuz ilaç ve bitkisel ürünleri doktorunuzla mutlaka paylaşın. Aspirin ve benzeri ilaçlar ile bitkisel ürünler, ameliyat sonrası kanamayı artırıcı etkilere sahiptirler. Bu nedenle bunların ameliyattan en az 2 hafta önce kesilmelidir. Sigaradan da ameliyat sırası ve sonrasındaki olumsuz etkilerinden dolayı uzak durmalısınız.

Ameliyatım Nasıl Yapılacak?

Ameliyatınız hastanede, genel anestezi altında estetik yani plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılacaktır. Öncesinde ameliyat sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için anestezi uzman hekimi tarafından gerekli kan testleriniz yapılacaktır. Ameliyat ortalama olarak 1-2 saat sürmektedir. Burun şeklindeki bozukluğa bağlı olarak açık ya da kapalı teknik kullanılabilir. Burun ucunuza yönelik bir girişim planlanıyorsa açık teknik kullanılır. Açık ameliyat sonrası burun direkçiğinde ince birkaç dikiş bulunur.

Ameliyat Sonrası Uymam Gerekenler?

Ameliyat sonrası burnun yeni şekli silikon tabaka ve bantlar aracılıyla iki hafta süreyle korunur. Ameliyat sonrası ilk geceyi hastanede geçireceksiniz.  Yüzünüze soğuk (buz) uygulaması yapılacaktır. Eğer tampon kullanıldıysa 2 gün sonra tampon alınır. Nefes almayı sürdürebilmeniz için delikli silikon ve stentler kullanılır. Çıkarma işlemi bilinenin tersine ağrısızdır. Takılan atel ameliyattan 1 hafta sonra alınır. Alınan atel yerine ince bantlar uygulanır. Eğer açık teknik ile ameliyat olduysanız burun direkçiğindeki dikişler de bu esnada alınır. Ameliyat sonrasındaki 1 ay boyunca zorlayıcı hareketler ve ağır egzersizler yapmamalısınız.

Ameliyat Sonucunu Ne Zaman Görebilirim?

Atel alındıktan sonra burnun yeni görüntüsü kabaca ortaya çıkar. Ancak; şişliklerin inip normale dönmesi zaman alır. Burnun son şeklini alması 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Bu süre içinde travmadan korunmanız gerekir.

istenmeyen Durumlar (komplikasyonlar) Nelerdir?

Her ameliyat için söz konusu olabilecek istenmeyen durumlar burun estetiği ameliyatı için de geçerlidir. Bunların yanı sıra solunum bozukluğu ya da küçük şekil bozukluklarına bağlı olarak ikincil girişimler nadir de olsa görülebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)