Burnumuzu iklimler Şekillendirmiş

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Burnumuzu iklimler Şekillendirmiş

Burnumuz, tartışmasız bir şekilde yüzümüzün en belirgin olan parçasıdır ve bazı insanların burunları diğerlerinden daha belirgin ya da büyük olmasına rağmen genel haliyle burun şekilleri ve biçimleri insanlara özgü olur.

burun şekilleri
Burun Şekilleri ve iklim ilişkisi

Burun şekliniz elbette ki anne-babanın burun şekline, yani onlardan aldığınız genlere bağlı olarak şeklini alır. Peki, dünyadaki burun şekillerinde görülen varyasyonu yönlendiren başka bir element var mı? Evet, var. İklimler… Yapılan araştırmalar insanların yaşadığı bölgedeki iklim koşullarının burun şekilleri üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, burnumuz ve iklim ilişkisi hakkında şu bilgileri verdi:

Soğuk ve Kurak Bölgedekiler Uzun, ince Burunlu

“İngiliz anatomist ve antropolog Arthur Thomson, 1800’lü yıllara gelindiğinde daha soğuk, kurak bölgelerde uzun, ince burunların oluşma eğilimi gösterdiğini, buna karşın daha kısa, daha geniş burunların daha sıcak, daha nemli bölgelerde daha sık göründüğünü belirtti. Bu kural şimdi Thomson’un burun kuralı olarak anılmaktadır.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nde ilk kez canlı insan ve üç boyutlu yüz görüntüleme yöntemiyle bu teori test edildi. Araştırmacılar, burun büyüklüğünün iklim için bir adaptasyon olarak gelişip gelişmediğini ortaya çıkarmak için yola çıktılar.

Batı Afrika, Doğu Asya, Güney Asya ve Kuzey Avrupa kökenli insanların burunları incelendi. Her birinin burun deliği genişliği, burun delikleri arasındaki mesafe, burun yüksekliği, burun sırtının uzunluğu, burun çıkıntısı, dış burun bölgesi ve burun delikleri ölçüldü.

Geniş Burun Deliklilerin Ataları

Üç boyutlu veriler analiz edildikten sonra, burun deliklerinin genişliği ve burun ölçütlerinin tek başına tesadüfen açıklanamayacağı sonucuna varıldı. Ayrıca, geniş burun deliklerinin, ataları daha sıcak, daha nemli bölgelerde gelişen popülasyonlarla ilişkili olduğu keşfedildi. Bu, iklimin burun şekli evriminde itici bir faktör olduğu fikrini ortaya çıkardı.

Teori, burun deliklerinin daralması hava akışını, mukusla örtülü nazal membranın içeri giren havayı daha verimli bir şekilde ısıtıp nemlendirebileceği şeklindedir. Bu, daha dar burunları olan kişilerin daha soğuk iklimlerde daha iyi ayakta kalmasına yardımcı olur ve bu nedenle üreme olasılığını artırır.”

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)