Buzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Buzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Soğuk kahve, bir smoothie ya da en sevdiğiniz meyve suyu içine birkaç buz küpü bir atarsınız. Ancak buz küplerinin kullanımı sadece içeceklere soğuk bir etki yaratmakla sınırlı değildir aynı zamanda buzun cilde faydaları da bulunmaktadır. Mütevazı görünen buz küpleri de güzellik rejiminizin bir parçası olabilir. Buz küplerini yüzünüze kullanmanın etkileri inanılmazdır. Buz küpleri yapmak kolaydır ve çok yönlüdür. Buz küpü tepsisinde suya farklı malzemeler ekleyerek bile yapabilirsiniz. Dahası, pratik olarak ücretsizdirler! İşte güzellik amacıyla buzun cilde faydaları ;

 

buzun cilde faydaları

Buzun cilde faydaları

 

1. Cildi Sıkılaştırır ve Sivilce Oluşumunu Önler

Kör, sivilce veya ağrılı bir sivilceniz olsun, buz küpleri çok yardımcı olabilir. Buz küpleriyle yapılan soğuk kompresin uygulanması, etkilenen ciltte kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca açık gözenekleri küçültmeye ve sivilcelerin neden olduğu iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur . Buz küplerini temiz bir beze sarın ve birkaç saniye boyunca etkilenen bölgeye hafifçe bastırın. Birkaç dakika bekleyin, ardından sıkıştırmayı tekrar uygulayın. İşlemi 3 veya 4 kez tekrarlayın. Bunu günde iki kez yapın. İlave faydalar için, salatalık suyunu bir buz kalıbına dökün, dondurun ve yukarıda tarif edilen şekilde kullanın. Salatalık, aknenin tedavi edilmesine yardımcı olan anti-inflamatuar ve soğutma özelliklerine sahiptir.

 

2. Cildinize Sağlıklı Bir Parlaklık Verir

Sağlıklı ve kusursuz bir cilde sahip olmak için günlük rutinlerinizde buz küplerini kullanabilirsiniz. Soğuk hava, cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur, böylece kırışıklıkları ve erken yaşlanmayı önler. Aynı zamanda geniş gözenekleri azaltır ve cildinizdeki bezler tarafından üretilen doğal bir yağ olan sebum üretimini en aza indirir. Yüzünüzü sabah yıkadıktan hemen sonra, cildi ince bir havluyla sarılmış buz küpleriyle ovalayın. Buz küpleri eriyene kadar yapın. Cildinizi kurulayın ve hafif bir nemlendirici uygulayın. Suyun dışında, soğutma etkisi eklemek için nane ile infüze edilmiş su ile de buz küpleri yapabilirsiniz.

 

3. Güneş Yanığını Rahatlatır

Güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kalmak güneş yanığına neden olabilir. Güneş yanıkları zamanla cildinize zarar verir ve çok acı verici olabilir. Cildin soyulmasına veya kabarmalara bile yol açabilir. Güneş yanığına hızlı bir şekilde davranmak için buz küpleri çok etkilidir. Ancak aloe vera buz küpleri ek faydalar sağlayacaktır. Aloe vera, güneş yanığının çeşitli belirtileriyle başa çıkmaya yardımcı olan mükemmel bir anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, güneş yanığına bağlı ağrıyı hafifletebilecek yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Saf aloe vera jelini bir buz kalıbına dökün ve dondurun. 1 veya 2 aloe vera buz küpünü ince bir havluya sarın. Anında rahatlama için güneşten yanmış deri üzerine yerleştirin. Rahatsızlıktan kurtulmak için günde birkaç kez yapın.

4. Göz Altı Torbasına iyi Gelir

Göz altı torbaları veya göz altındaki koyu halkalar, genetik, aşırı sigara, yetersiz uyku, uygunsuz beslenme, aşırı içme, fazla stres, kirlilik ve alerjiler gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Gözlerin altında koyu renkli daireler varsa, deneyebileceğiniz hızlı bir tedavi buz küpleridir. Salatalık ve gül suyu ile hazırlanan buz küpleri göz altı torbalarının tedavisinde faydalıdır. 1 adet salatalık suyunu bir buz kabını dökün ve dondurun. Salatalık küplerini ince bir havluya sarın ve göz altına uygulayın. 5 ila 10 dakika kadar yapın, sonra ılık su ile yıkayın. Bunu günde birkaç kez yapın. Alternatif olarak, gül suyunu bir buz kalıbına dökün ve dondurun. Sonra bunları yukarıda açıklandığı şekilde kullanın.

 

5. Göz Şişliğini Azaltır

Bütün gece ağladın mı? O zaman, ertesi gün kabarık ve şişmiş gözler ile uyanacaksın. Göz şişliği ile başa çıkmak için yeşil çay çok faydalıdır. Bol miktarda antioksidan ve bir miktar kafein ile gözlerinizi yumuşatmaya ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Benzer şekilde, papatya çayı göz şişliklerinin tedavisine yardımcı olur. Anti-inflamatuar yapısı gözlerinizdeki şişliği azaltır. Bir fincan kuvvetli yeşil veya papatya çayı demleyin. Bir buz küpü kalıbına dökün ve dondurun. Donmuş küpleri ince bir havluya koyun. Kabarık gözlerinize 5 dakika boyunca uygulayın. 1 dakika bekleyin ve işlemi 4 veya 5 kez tekrarlayın. Günde birkaç kez tekrarlayın.

 

6. Yüz Temizleyici Olarak Çalışır

Evde buz küpü temizleyicileri yapmak için salatalık suyu ve bal kullanabilirsiniz. Salatalık cilt için yatıştırıcı olsa da, bal en iyi doğal nemlendiricilerden biridir . Ekstra pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlamak için nemi cildinize kilitlemeye yardımcı olur. Bir adet salatalığı püre haline getirin. Biraz bal ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı bir buz kalıbına dökün ve dondurun. Dondurulmuş küpleri ince bir havluya sarın. Buz neredeyse eridiğinde, cildinizi pul pul dökmek için yüzünüzü ve boynunuzdaki kalan sulu suyu nazikçe ovalayın. Suyu durulamadan önce yüzünüzde 5 ila 10 dakika bekletin. Haftada 2 veya 3 kez kullanın.

 

7. Ağrısız Kaş Almanızı Sağlar

Kaşlarınızı almak acı verici olabilir. Ama şimdi bir buz küpü kullanarak daha az ağrılı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Soğuk hava, cildi uyuşturacak ve aynı zamanda cımbız sonrası kızarıklık ve iltihaplanmayı da azaltacaktır. Kaş alma işlemine başlamadan önce kaşlarınızın üzerine bir buz küpü sürün. Yine, kızarıklığı önlemek için alanın üzerini bir buz küpü ile ovun.

 

Önemli ipuçları

Buzun cilde faydaları konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Buz küpleri kullanırken, onları çok uzun süre cildinizde tutmayınız. Problemi daha da kötüleştirebilecek cilt problemlerine yol açabilir.
  • Buz küplerini doğrudan yüzünüzde kullanmayın, çünkü cildin altındaki kılcal damarların kırılmasına ve aynı zamanda donmalarına neden olabilir.
  • Buz küplerini daima temiz bir bezle sarmanız tavsiye edilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)