Çalışma Hayatı Enerjinizi Tüketmesin

Çalışma hayatı içinde sıklıkla karşılaşılan ve performansı olumsuz yönde etkileyen durumlardan biri de kişinin kendini yorgun ve halsiz hissetmesidir. Gün içindeki yorgunluk ve halsizlik hissi güne nasıl başlandığıyla doğru orantılıdır. Güne başlarken sabah yürüyüşü gibi kendinizi enerjik hissedeceğiniz aktiviteler yapabilirsiniz. Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, çalışırken enerjinin tükenmemesi için de çeşitli önerilerde bulundu.

çalışma hayatı
Çalışma hayatında sürekli karşılaşılan ve kişinin performansını fazlasıyla etkileyen durumların başında halsizlik ve yorgunluk hissi geliyor. Sabahları yorgun uyanmak, işe başlayacak enerji bulamamak, öğle yemeklerinden sonra uyku hali gibi şikayetler, çalışanların en çok yakındıkları sorunlar oluyor. Bu sorunlarla başa çıkabilmek, zinde bir gün geçirmek, aktif ve üretken olabilmek için ihtiyaç duyulan enerjiyi yükseltecek ve dinç hissetmeye yardımcı olacak beslenme düzeni ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının oluşturulması gerekir.

Çalışanlara Gün Boyu Enerji Sağlayacak Öneriler

– Her şeyden önce güne nasıl başladığınız çok önemli. Uyanınca bir bardak su içmek metabolizmanızı harekete geçirir. Kalkınca sizi enerjik hissettirebilecek bir aktivite yapabilirsiniz. Bunun için en iyi seçim sabah yürüyüşü olacaktır.
– Yumurta, süt, peynir, tam tahıllı ürünler ile taze meyve ve sebze içeren bir kahvaltı da gün boyu ihtiyacınız olan enerjinin daha dengeli olmasını sağlar.
– Öğle yemeğinde proteinlerin gücünden yararlanabilirsiniz. Proteinler daha uzun sürede sindirildiği için daha uzun süre tokluk hissi oluşur. Öğleden sonra gereksiz atıştırmalıklardan uzak durabilirsiniz. Yağsız ve sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanan tavuk, balık, kırmızı et gibi protein kaynaklarının olduğu bir ana öğün tüketmek, yanında mutlaka pişmiş sebze ve salata yemek, içecek olarak serin bir ayran tercih etmek ana öğün için yapılabilecek iyi seçimlerdir.
– Öğle yemeği sonrasında yine de bir şeyler atıştırmak isterseniz yoğun miktarda şeker, un ve yağ içeren besinlerden uzak durun. Mevsiminde taze meyve veya kuru meyveler, kavrulmamış ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler, haşlanmış veya çiğ sebzeler, yulaf ezmesi veya tam tahıllı gevrekler, süt, peynir ve yoğurt gibi besinler ihtiyaç duyduğunuz enerji, vitamin ve mineral desteğini sağlayarak kendinizi enerjik hissetmenize yardımcı olur.
– Ertesi güne enerjik devam etmek için akşam yemeği de önemlidir. Akşam yemeğinde mutlaka yoğurt tüketin. Yoğurt tüketmek sindirim sistemini rahatlatır. Yatmadan iki saat önce yemek yemeyi bırakın, kafein içeren içecekler tüketmeyin.
– Gün içinde enerjik olmak için 7-8 saatlik düzenli gece uykusu da önemlidir.
– Kişinin kendini enerjik hissetmesine yardım eden önemli etkenlerden diğer ikisi de sıvı tüketimi ve aktivitedir. Sadece çay-kahve tüketmek sıvı ihtiyacını karşılamayacağı için, mutlaka gün içinde 8-10 bardak su içilmelidir. Kan dolaşımını arttırarak enerji sağlamaya yardımcı olması açısından gün içinde yürüyüş için tüm fırsatlar kullanılmalıdır.

Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 4 Average: 5]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)