Çatlamış Topuklar için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çatlamış Topuklar için Doğal Çözümler

Kuru ve çatlamış topuklar, çoğu kadın için en kötü kabuslardan biridir. Topuklarda yağ bezleri olmadığı için ayaklardaki cilt daha kuru hale gelir. Bu kuruluk cildin çatlamasına neden olur. Nem kaybı, kirliliğe aşırı maruz kalma ve egzama, diyabet, tiroid ve sedef hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar kuru ve çatlamış topuklara neden olur. Çatlamış topuklar için evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal çözüm önerileri;

çatlamış topuklar
1. Limon, Tuz, Gliserin, Gül Suyu

Limon suyunun asitli özellikleri kuru cildin iyileşmesine yardımcı olur. Böylece ayak tabanlarının çatlamasını engeller. Limonun asidik özelliklerinin yanı sıra gül suyu ve gliserin kombinasyonu çatlamış topuklar için etkili bir tedavi yöntemidir. Gliserin cildi yumuşatır. Bu nedenle çoğu kozmetik ürünlerinde gliserin kullanılır. Gül suyu ise çatlakların iyileşmesine yardımcı olan anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.
Dikkat ! Limon suyu cildinize tahriş ve kurumaya neden olabilir. Alerjik reaksiyonları kontrol etmek için bir küçük bir bölgede uygulayarak test edin. Gerekli malzemeler; 1 çorba kaşığı tuz, 1/2 fincan limon suyu, 2 çorba kaşığı gliserin, 2 çay kaşığı gül suyu, ılık su, pomza taşı. Bir kap içine sıcak su koyun. 8-10 damla limon suyunu, ham tuzu, bir çorba kaşığı gliserini ve bir çay kaşığı gül suyunu ılık suyun içine koyarak karıştırın. Bu suyun içinde yaklaşık 15-20 dakika ayaklarınızı ıslatın. Bir ponza taşı ile topuklarınızı ve ayaklarınızın kenarlarını sürtün. Alternatif olarak; bir çay kaşığı gliserini, bir çay kaşığı gül suyunu ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı çatlamış topuklarınıza uygulayın. Yapışkan bir karışım olduğu için ayaklarınıza sürdükten sonra bir çift çorap giyin. Bir gecede beklettikten sonra sabah ılık su ile yıkayın. Topuklarınız yumuşayıncaya kadar birkaç gün boyunca tekrarlayın.

2. Muz ve Avokado 

Avokado, kuru cildi onarmaya yardımcı olan çeşitli uçucu yağlar ve vitaminler bakımından zengindir. Muz bir nemlendirici olarak çalışır. Cildinizi daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Olgun bir muz ile avokadonun yarısını karıştırın. Bu kalın, kremsi macunu topuk ve ayaklarınıza sürün. 15-20 dakika boyunca bekleyin. Sonra ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Topuklarınız yumuşayıncaya kadar her gün bunu yapabilirsiniz.

3. Vazelin ve Limon Suyu 

Limonun asidik özellikleri ve vazelinin nemlendirme özellikleri kuru ve çatlamış topuklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayağınızı ılık suda 15-20 dakika bekletin. Ayaklarınızı durulayıp kurutun. Bir çay kaşığı vazelin ve birkaç damla limon suyu karıştırın. Bu karışımı topuklarınıza masaj yarak sürün. Daha sonra yün çorap giyin. Gece boyunca bekletin ve sabah yıkayın. Yün çoraplar karışımın etkisini artırır. Yatmadan önce düzenli olarak bu uygulamayı yapmalısınız.

4. Bal

Bal, çatlamış topukları iyileştirmeye yardımcı olan doğal bir antiseptiktir. Balın yatıştırıcı özelliği cildi yeniden canlandırmaya yardımcı olur. Bir su bardağı baı yarım kova su ile karıştırın. Ayaklarınızı yaklaşık 15-20 dakika ıslatın. Yumuşak ve esnek ayak elde etmek için hafifçe ovun. Çatlak topuklardan kurtulana kadar bunu düzenli olarak yapabilirsiniz.

5. Zeytinyağı

Zeytinyağı, cildinizi yumuşak ve esnek hale getirmenin yanı sıra besleyici özelliklere sahiptir. Pürüzsüz, yumuşak ve sağlıklı topuklara sahip olamanın en doğal yollarından biridir. Biraz zeytinyağını pamuk yardımıyla topuklarınıza sürün. 10-15 dakika dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Bir çift kalın pamuklu çorap giyin. Bir saat bekledikten sonra ayaklarınızı yıkayın. Bunu her gün tekrarlayabilirsiniz.

6. Susam Yağı

Susam yağı çok besleyici ve nemlendiricidir. Kuru ve çatlamış ayakları yumuşatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olur. 4-5 damla susam yağını topuklarınıza sürün. Yatmadan önce her gün bu uygulamayı yapın.

7. Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı cildi nemlendirir ve ölü deri hücrelerini temizler. Cildin daha derin katmanlarına nüfuz eder. Ayrıca cildi besler. 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ayaklarınıza sürün. Çorap giyin ve yatın. Sabah ayaklarınızı yıkayın. Yumuşak ayak elde etmek için bunu birkaç gün tekrarlayın.

8. Kabartma Tozu

Kabartma tozu ölü hücreleri kaldırır ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için cildi rahatlatır. Bir kovanın üçte ikisini ılık suyla doldurun ve 3 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin. Kabartma tozu suda çözünene kadar iyice karıştırın. Ayaklarınızı 10-15 dakika bu suda bekletin. Ayağınızı sudan çıkarın ve pomza taşıyla hafifçe ovun. Temiz su ile yıkayın. Bunu haftada iki kez yapın.

9. Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan hafif asitler kuru ve ölü cildi yumuşatma özelliğine sahiptir. Cildin pul pul dökülmesini sağlayarak taze ve sağlıklı cilt ortaya çıkar. Bir kabı üç dört fincan su ayaklarınızı doldurun. Elma sirkesini ekleyin ve iyice karıştırın. Ayağınızı yaklaşık 15 dakika suda bekletin ve ölü cildi çıkarmak için daha sonra topuklarınızı fırçalayın. Daha etkili sonuç alabilmek için ertesi gün veya bir günlük boşluktan sonra bu uygulamayı tekrar yapın.

10. Aloe Vera 

Aloe vera kuru ve ölü cildi rahatlatır. Kolajen sentezini oluşturan ve arttıran sırtları ve çatlakları iyileştirir. İçindeki amino asitler cildi yumuşatır. Ayaklarınızı birkaç dakika boyunca ılık suda bekletin. Ayaklarınızı kuruttuktan sonra hafifçe aloe vera jeli ayağınıza uygulayın. Çorap giyin ve jelin bir gece ayaklarınızda kalmasını sağlayın. Dört ile beş gün bu uygulamayı her gece tekrar edin.

11. Pomza Taşı

Pomza taşının kaba yüzeyi yumuşatılmış ölü cildi kolayca sıyırabilir.
Dikkat! Cildin sağlıklı katmanlarına kolayca zarar verebileceğinden pomza taşıyla sertçe sürtmeyin. Ayaklarınızı 10-15 dakika boyunca ılık suya batırın. Şimdi yumuşayan ölü cildi çıkarmak için ayaklarınızı pomza taşıyla nazikçe sürtün. Su ile durulayın. Ayaklarınızı kuruttuktan sonra nemlendirici sürün. Bunu her gün yapabilirsiniz.

12. E Vitamini Yağı

E vitamini yağları cildi besler, nemlendirir ve topuklarınızı pürüzsüz olmasına yardımcı olur. Yaklaşık 3-4 tane e vitamini kapsülü alın ve bir delik açara kapsül içinde bulunan yağı alın. Etkilenen bölgeye bu yağı uygulayın ve bir dakika boyunca masaj yapın. E vitamini yağını günde 2-3 defa uygulayın.

Çatlamış topuklar için yukarıda bahsedilen uygun bakım ve gevşeme ile iyileşmenin ilk belirtilerini görmek yaklaşık 7-14 gün sürer. Çatlamış topukların iyileşme sürecini hızlandırmanın birçok yolu vardır. Bu doğal çözüm önerileri; topuklarınızı nemlendirir. Ayaklarınızı kirliliğe karşı korur. Ayaklarınızı rahatlatır. Doğal yağ bazlı ayak masajı yapar. Tıbbi koşulları ve cilt problemlerini tedavi eder.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)