Cilt İçin Kuru Fırçalama

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Kuru Fırçalama ve Cilde Faydaları

Muhtemelen saçınızı fırçalarsınız, dişlerinizi fırçalarsınız, ancak derinizi fırçalar mısınız? Derinizin de fırçalanmaya ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz?  Cilt için kuru fırçalama uygulaması, son zamanlarda popülerlik kazanmaya başladı. Kuru fırçalama, daha pürüzsüz bir cildin lenfatik drenaja yardımcı olmak için birçok faydaya sahiptir. Kuru fırçalama, kuru bir fırça ile genellikle duştan önce, cildi belirli bir şekilde fırçalamaktır. Kuru fırçalamada, cilt genellikle kalbe doğru, ayak ve ellerden başlayarak göğse doğru fırçalanır.

kuru fırçalama
Kuru Fırçalamanın Faydaları

1. Lenfatik Destek

Lenf sistemi, vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Organlar ve lenf düğümleri, kanallar ve gövdede lenf nakli gemileri oluşturur. Bu lenf damarlarının çoğu cildin hemen altında ve kuru fırçalama savunucuları tarafından derinin düzenli olarak fırçalanması  vücudun içindeki lenf akışının uyarılmasına ve vücuda doğal olarak detoksifikasyona yardımcı olur.

2. Eksfoliyasyon

Sert, sağlam kıllı fırça ile cildinizi fırçalamanız ölü deri hücrelerini gevşetip kaldırmaya yardımcı olur. Kuru fırçalamaya başladıktan ve cilt yumuşadıktan sonra ilk birkaç gün ve hafta içinde çok daha yumuşak bir cilde sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Kuru fırçalama, cildi ölü hücrelerden kurtarmanın en basit ve doğal yollarından biridir.

3. Gözenekleri Temizler

Cildi ölü hücrelerden arındırmasının yanı sıra gözeneklerdeki yağ, kir ve kalıntıları temizler. Yüz için özel olarak daha nazik kuru bir fırça kullanarak, yüzünüzün daha yumuşak olduğunu ve gözeneklerin daha az farkedildiğini göreceksiniz.

4. Selülite Yardım

Kanıtlar fıkra niteliğindeyse de düzenli kuru fırçalamanın selülitinize büyük ölçüde yardımcı olduğunu iddia eden birçok görüş bulunmaktadır. Selülit iddialarını destekleyecek fazla araştırma yok, ancak kurumuş fırçalama harika hissediyor ve cildi daha yumuşak hale getiriyor, bu yüzden denemek gerçekten dezavantaj değil!

5. Doğal Enerji Artışı

Nedeni tam olarak açıklanamasa da kuru fırçalama her zaman doğal bir enerji artışı sağlıyor. Bir teori, kan dolaşımını arttırdığı için enerjiyi de arttırdığı yönündedir.

 

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır

Kuru fırçalama her gün, tercihen sabahları duştan önce yapılabilir. Hafif bir fırça ve yumuşak basınç ile başlayın. Daha sonra daha sağlam bir fırça ile daha sıkı bir baskı uygulayabilirsiniz. Ayaklardan başlayarak ayaklarınızın tabanlarını, daha sonra bacaklarınızı uzun ve düzgün vuruşlarla fırçalayın. Genellikle derinin her bölümünü 10 kez fırçalamaya dikkat edin. Lenf akışı için, hep lenf sisteminin boşaldığı kalp göğüs bölgesine doğru yani vücudunuzun merkezine doğru fırçalayın. Ellerin avuç içlerinden başlayarak kolu kalbe doğru fırçalayarak aynı işlemi tekrarlayın. Yine, derinin her bölümünü 10 kez fırçalayın. Fırçayı karında ve koltuk altı kısımlarında, dairesel saat yönünde hareket ettirin. Sonra karnınızı, sırtınızı ve yüzünüzü daha hassas bir fırça ile fırçalayın.
Not: Çok sert fırçalamayın! Yumuşak ve pürüzsüz vuruş çoğu zaman en iyi sonucu verir. Cildiniz fırçalandıktan sonra biraz pembeye dönebilir, ancak asla kırmızı olmamalıdır. Eğer acı hissederseniz daha az baskı uygulayın! Fırçalama işlemini duştan önce yapın ve duş aldıktan sonra doğal bir losyon kullanabilirsiniz. Fırçanızı 6-12 ayda bir değiştirin, çünkü fırça kılları sonunda aşınır. Ölü cilt hücrelerini çıkarmak için fırçayı her birkaç haftada bir yıkamalısınız.

Kuru Fırçalama işe Yarıyor Mu?

Kanıtlar bölünmüş ve çeşitli kaynaklar bariz bir gerçeğe işaret ediyor. Kuru fırçalama ile ilgili herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Kanıtların çoğu, özellikle de selülit yararına ilişkin, fıkra niteliğindedir ve dermatologlar meşru bir tıbbi tedavi olarak kabul etmeden önce çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır. Mesele şu: Tıbbi bir tedavi olarak düşünülmemiştir. Dermatologlar, selülitin genetik olduğunu ve tedavinin olmadığını ileri sürdüler. Kuru fırçalama destekçileri, lenf sistemini uyarabildiğini, vücudun toksinlerden kurtulduğunu ve dolaşımı veya enerjiyi artıracağını iddia ediyor. Dermatologlar bile hafifçe cildin fırçalanmasının eksfoliye edici faydaları olduğunu kabul ediyor. Vücuda masaja benzer şekilde teşvik edebilir ve kesinlikle belgelenmiş faydaları vardır.

 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)