Cilt Sorunları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Cilt Sorunları

Cildiniz kaşıntılı, kırılmış, döküntü veya garip lekeler içeriyor mu? Deri enflamasyonu, doku veya renk değişikliği ve lekeler enfeksiyon, kronik cilt rahatsızlığı veya bir alerjen veya tahriş edici madde ile temastan kaynaklanabilir. Bu yaygın erişkin cilt sorunlarından birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza kontrol ettirin. Çoğu cilt sorunları küçüktür, ancak daha ciddi bir şeyin sinyalini veriyor olabilir.

cilt sorunları
Zona (Herpes Zoster)

Ağrılı kabarcıklara dönüşen artmış noktalar döküntüsü cildinizin yanmasına, kaşınmasına, sarkmasına veya çok hassas olmasına neden olur. Zona genellikle gövde ve kalçalarınızda görülür. Ancak vücudunuzun herhangi bir yerinde de görünebilir. Salgın iki hafta kadar sürer. İyileşeceksiniz, ancak ağrı, uyuşukluk ve kaşıntı aylar, yıllar ya da hayatınızın geri kalan kısmında sürebilir. Tedavi, cildiniz için kremler, antiviral ilaçlar, steroidler ve hatta antidepresanlar içerir.  Kalp ağrısı gelişmemesi için erken tedavi edilmesi önemlidir.

Sedef Hastalığı

Beyaz veya gümüşi pullarla kaplı kalın, kırmızı lekelerden oluşan psoriyaz bulgularıdır. Bağışıklık sistemi yeni cilt hücrelerini hızla büyütüyor – ancak bunun neden olduğunu doktorlar bilmiyorlar. Yamalar, kafa deriniz, dirsekler, dizleriniz ve belinizin alt kısmında görülür. Tedaviler arasında cildiniz için kremler, hafif terapi ve ağızdan, enjeksiyonluk veya IV alınan ilaçlar bulunur.

Egzama

Egzama, iltihaplı, kırmızı, kuru ve kaşıntılı cilde neden olan bulaşıcı olmayan çeşitli durumlarla örtüşen bir terimdir. Doktorlar öncelikle egzamayı başlatan şeyden emin değiller, ancak stres, tahriş edici maddeler (sabunlar gibi), alerjenler ve iklime bağlı olarak tetikleyebileceğini biliyorlar. Yetişkinlerde sıklıkla dirseklerde, ellerde ve cilt kıvrımlarında görülür. Çeşitli ilaçlar egzamayı tedavi eder. Bazıları deriye sürülür, bazıları ağız yoluyla  alınır.

 

Uçuk

Uçuk virüsü ağzınızda veya burnunda küçük, ağrılı, sıvı dolgulu kabarcıklara neden olur. Uçuk yaklaşık 10 gün sürer ve kişiden kişiye kolayca bulaşır. Tetikleyiciler ateş, aşırı güneş, stres ve regl gibi hormonal değişiklikler içerir. Üzücü yaraları antiviral haplarla veya kremlerle tedavi edebilirsiniz. Dudaklarınız pus içeriyorsa, kızarıklık yayılırsa, ateşiniz varsa veya gözleriniz tahriş olursa doktorunuzu arayın. Bunlar reçeteli haplarla veya kremlerle tedavi edilebilir.

Bitkilerden Kaynaklı Döküntü

Zehirli sarmaşık, meşe veya sumak gibi bitkilerle temas birçok insanda döküntü yaratır. Kızarıklık ve şişme başlar ve sonra kaşıntılı hale gelir. Kabarcıklar genellikle bitkiye dokunduktan sonra 12 ila 72 saat içinde ortaya çıkar. Tipik bir döküntü, kırmızı bir çizgiye benziyor, bu da bitkinin cildinize sürtmesinin sonucudur. Genellikle 2 haftaya kadar sürer. Tedavi deri üzerine sürebilir krem veya ağız yoluyla alınan ilaç içerebilir. Reçeteyle verilen veya tezgah üstü ilaçlar kaşıntının rahatlatmasına yardımcı olabilir. Soğuk kompresleri ve yulaf ezmelerini de deneyin. Doktorunuz ciddi bir döküntü ve enfeksiyon için antibiyotik tedavisi verebilir. Doğrudan temas kurmaktan kaçınabilmeniz için bu bitkilerin yerlerini öğrenin. Genel olarak, zehirli meşe kayaların batısından büyür; doğuda ise zehirli sarmaşık.

Traş Makinesi Darbeleri

Bu tahriş, sivilcelere ve hatta yara izlerine neden olabilir. Tıraş bükmelerini en aza indirgemek için tıraş yapmadan önce sıcak bir duş alın, bıçağınızı kılların büyüdüğü yönde çekin ve tıraş bıçağını kendinize çekerken cildinizi germeyin. Daima bir tıraş kremi veya köpüğü kullanın. Soğuk su ile durulayın, sonra nemlendirici kullanın.

 

Akne

En sık görülen cilt sorunları arasında akne yer alır. Sivilce yağ ile tıkanmış gözenek olduğunda patlar ve ölü cilt hücreleri iltihaplanır. Açık duran ve karanlığa dönüşen gözeneklere siyah nokta denir; tamamen tıkanmış gözenekler beyaz kafa olarak bilinir. Bakteriler ve hormonlar sivilceleri tetikler, çoğu zaman yüzünüzde, göğsünüzde ve sırtta ortaya çıkar. Ayrıca pus dolu sivilce ve kistler de görülebilir. Sivilceleri kontrol altına almak için yağlı alanları temiz tutun ve sıkmayın (aksi enfeksiyon ve yaralara neden olabilir).

Mantar

Bu ayağınızı soymasına, kırmızıya dönmesine, kaşınmasına ve yanmasına neden olur. Kabarıklık ve kaşıntı da görülebilir. Mantar enfeksiyonu bulaşıcıdır ve direkt temasla geçer. Bunu önlemek için, enfekte biriyle ayakkabı paylaşmayın veya soyunma odalarında veya havuzların yakınında çıplak ayakla yürümeyin. Topikal antifungal losyonlarla tedavi edin. Daha şiddetli vakalar için doktor ilaç reçete edebilir. Tedavi sırasında ayaklarınızı ve ayakkabılarınızın iç kısımlarını temiz ve kuru tutmalısınız.

Benler

Genellikle kahverengi veya siyah olan benler, vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Yalnız veya grup halinde ortaya çıkabilir ve genellikle 20 yaşından önce ortaya çıkarlar. Bazı benler yıllar içinde yavaş yavaş değişirler. Renk değiştirebilirler. Benlerinizi yılda bir kez bir dermatolog tarafından kontrol ettirin. Bu değişikliğe, düzensiz sınırlara, sıradışı veya pürüzlü bir renge, kanama veya kaşıntıya dikkat edin.

 

 

Gebelik Maskesi

Melasma (kloazma) yanaklarında, burun, alnında ve çenesinde bronz veya kahverengi yamalardır. Genellikle “gebelik maskesi” olarak adlandırılır, çünkü tüm gebe kadınların yarısında bu cilt sorunları olur. Erkeklerde de görülebilir. Bebek doğduğunda kendiliğinden kaybolmazsa, reçeteli kremler, tezgah üstü ürünler veya lazer tedavileri ile tedavi edebilirsiniz. Güneş ışığı daha da kötüleştirir, bu yüzden daima geniş spektrumlu bir SPF 30 güneş kremi kullanın.

Siğiller

Çoğu durumda, yaygın cilt sorunları arasında yer alan siğiller parmaklarda veya ellerde görülür. Bunlara insan papilloma virüsü neden olur. Virüsü olan birinin kullandığı bir şeye dokunduğunuzda, siğiller yayılır. Daha fazla siğili önlemek için, sargı bezi ile örtün, kuru tutun. Genellikle zararsız ve acısızdırlar. Onları topikal ilaçlarla tedavi edebilirsiniz veya bir doktor onları yakabilir. Daha gelişmiş kaldırma teknikleri cerrahi, lazerler ve kimyasalları içerir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)