Ciltteki Ölü Deri Nasıl Temizlenir

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ciltteki Ölü Deri Nasıl Temizlenir

Cansız cildinizden mutsuz musunuz? Cildiniz ölü hücreleri parçalayıp cılız ve daha koyu renkte görünür. Büyüme ayrıca teninizin lekelenmesine ve ince çizgiler haline gelmesine neden olur. Yaşlanma ile doğal cilt döngüsü yavaşlar, çünkü ciltteki ölü deri hücresinin oluşumuna neden olur. Koyu ve mat bir görünüm kazanır.

ciltteki ölü deri
Cildinizi sabun ve suyla temizlemek ölü cilt tabakasını temizlemek için yeterli değildir, yumuşak ve pürüzsüz bir cildi geri almak için cildinizi düzenli olarak pul pul dökmeniz gerekir. Eksfoliasyon, tüm cilt tipleri için gereklidir. Yüz cildi ve vücudun geri kalan kısmında, özellikle de dirsek, diz, karanlık olma eğiliminde olan ayaklarda pul pul dökülmelidir.

Ölü ciltten kurtulmak için çok sayıda ürün mevcut olsa da, kimyasal ürünleri kullanmanız gerekmez. Mutfak dolabınızdaki doğal malzemeler, ciltteki ölü deri hücrelerinden ve donuk cildinizden kurtulmanıza ve cilt parlaklığını geri almanıza yardımcı olacaktır. Bu ev ilaçları ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

1. Kahve

Kahve, ölü cilt hücrelerini temizlemek için iyi bir exfoliator olarak kullanılabilir. Ayrıca, kahve flavonol bakımından zengindir; bu ciltte doğrudan kullanıldığında cilt dokusunu iyileştirir ve parlayan bir cilt elde etmenizi sağlar. Bir kasede, 3 çorba kaşığı kahveyi, 1 çorba kaşığı zeytinyağı veya badem yağını, 1 çorba kaşığı balı ve 1 çorba kaşığı ince şekeri karıştırın. Bu macunu yüzünüze, boynunuza, dizlerinize, dirseklerinize ve ayağınıza dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. 5-10 dakika bekletin ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Cildinizi kuruttuktan sonra nemlendirin. Farkı görmek için haftada bir kez bu uygulamayı yapın.

2. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin kaba ve taneli dokusu ciltteki ölü deri hücrelerini atmak için tüm cilt tiplerinde iyi çalışır. Oluşan ölü cildin yanı sıra fazla sebumdan da kurtulmaya yardımcı olur. Aynı zamanda cildi nemli tutar. 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini, 2 çorba kaşığı yoğurdu ve 1 çorba kaşığı balı iyice karıştırın. Karışımı yuvarlak hareketlerle yüzünüze uygulayın. 10-15 dakika bekleyin, yüzünüzü serin su ile yıkayın. Yumuşak bir havlu ile kurulayın ve sonra nemlendirici sürün. Bu uygulamayı haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

3. Portakal Kabukları

Portakal kabuğu çok iyi bir ölü hücre temizleyicisi olarak kullanılabilir. Tek yapmanız gereken portakal kabuklarını saklamak ve güneş ışığında birkaç gün kurutmaktır. Onları toz haline getirin ve hava geçirmez bir kapta saklayın. Portakal kabuğu fırçalamak sadece ölü deri hücrelerinden kurtulmakla kalmaz aynı zamanda kirleri de temizler ve cildi canlandırmaya yardımcı olur. Portakal kabuklarını kullanmak için, eşit miktarda portakal kabuğu tozu ve yoğurt karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Daha sonra, ıslak ellerle dairesel harekette macunu hafifçe ovun. Bu yöntemi haftada bir kez kullanın.

4. Şeker ve Zeytinyağı

Şeker parçacıkları cildi ölü cilt hücrelerini arındırır. Zeytinyağı ise güzel bir nemlendirici olarak çalışır. Bu nedenle şeker ve zeytinyağı karışımını rahatça kullanabilirsiniz. Ayrıca koyulaşmış dudaklardan kurtulmak için dudaklarınızda da kullanabilirsiniz. Yarım fincan ince şeker ve 2-3 çorba kaşığı sızma zeytinyağını karıştırın. Ayrıca 2-3 çay kaşığı bal ekleyin ve bunun için biraz limon suyu sıkın. Cildinize uygulayın ve birkaç dakika için dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu şeker ovmayı haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

5. Badem

Badem antioksidan ile  A ve E vitaminleri bakımından zengindir. Badem kullanmak sağlıklı ve daha genç görünümlü bir cilt kazanmanıza yardımcı olur. Bir gece boyunca 10 bademi suda veya sütte bekletin. Sabah cildi bademleri soyarak macun haline getirin. Bu macun içine 2 çay kaşığı bal ilave edin ve birkaç dakika dairesel hareketlerle yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayıp kurutun. Bu fırçayı haftada iki veya üç kez kullanabilirsiniz.

6. Kuru Fırçalama

Kuru fırçalama, ölü deri hücrelerini temizlemenin etkili bir yoludur. Kuru fırçalama ciltteki ölü deri hücresinin oluşumunu etkili bir şekilde yok edebilir ve gözeneklerinizi açabilir. Bunu yaparak, ölü cilt hücrelerinden kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi sıkar ve dokusunu geliştirir. Banyoda dik durun ve ayaklarınızı fırçalamaya başlayın. Daha sonra bacaklar, uyluklar, karın, göğüs, sırt, kollar ve omuzlara doğru hareket edin. Bunu yapmak için özel zaman ayırın ve bunu yaklaşık 10-20 dakika yapın. Bütün vücudunuzu fırçaladıktan sonra, duş alın ve nemlendirici uygulayın. Kuru fırçalama haftada birkaç kez yapılabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)