Çocuğun Kendine Güveni için Asla Bunları Söylemeyin

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çocuğun Kendine Güveni için Asla Bunları Söylemeyin

Ebeveyn olmak kolay değildir. İki kişi bir çocuğa sahip olmaya karar verdiklerinde, birdenbire bebeğinizi nasıl büyüteceğinizi söyleyen çok sayıda insan olacaktır. Ayrıca, bazı çiftler için can sıkıcı olabilecek bir durum vardır ki, o da insanların ebeveynlik becerilerinizi sorgulamasıdır. Ebeveynler kusursuz değildir, ebeveynler çocuklar üzerinde soğukkanlılığını yitirirken bir sürü can sıkıcı şeyler söyler. Bazen sorun yok, ama eğer incitici şeyler söylemeyi alışkanlık haline getirdiyse, çocuğunuza yansıyabilir. Çocuğunuzun benlik saygısı ve güvenini tamamen elinizdedir. Sürekli çocuğunuza bağırırsanız çocuğun kendine güveni zedelenecektir. Ve bu yüzden, çocuğunuza asla söylememeniz gerektiğini düşündüğümüz 5 şey var.

çocuğun kendine güveni
Her Zaman Yanlış Kararlar Veriyorsun

Çocuklar hata yapmaz. Onları cezalandırmayın veya yanlış kararlar verdikleri için kendilerini suçlu hissettirmeyin. Bunu ebeveyn olarak mı söylüyorsun? Peki siz, her zaman mükemmel miydiniz? Çocuklar, yalnızca hatalara izin verildiği zaman öğreneceklerdir. Onlar adına her zaman siz karar vermeyin. Çocuğunuzla ilgili bir karar alınması gereken bir zaman geliyorsa, çocuğunuzun kendisinin yapmasına izin verin. Yanlış olabilir, ama bırakın olsun. Bir ebeveyn olarak, çocuğa rehberlik edin, onlara itaat etmeyin.

Elalemin Çocuğu Bak Neler Yapıyor

Karşılaştırmalar herhangi bir ebeveynin yapması gereken en son şey ve ne yazık ki bu da anne ve babaların yaptığı en yaygın şeylerden biri. Çocuğunuzun zihnini kıskançlık veya güvensizlik ile doldurmaktan kaçının. Çocuğunuzu asla başkasıyla kıyaslamayın. Karşılaştırma yapmak çocuğunuzun zihninde olumsuz düşünceler yaratacak ve büyüdükçe daha da kötüleşecektir. Çocuğunuzun yeteneklerini anlayın, gelişmesi ve daha iyi olması için destekleyin.

Ben Senin Yaşındayken …

Şimdi, çocuğun yaşındayken ne kadar uğraştığın önemli değil. Çocuğunuz farklı bir insandır ve buna saygı göstermelisiniz. Çocuğunuzun yaşındayken daha iyi ne yaptığınızı veya bugün olduğunuz yere ne kadar girmek için mücadele ettiğinizi söylemekten vazgeçin. Çocuğunuzun bile bir takım eksiklikleri olduğunu unutmayın; bu nedenle çocuğunuzun da onlara sahip olması normaldir. Hayat hikayelerinizi, mücadelelerinizi ve kusurlarınızı tartışabilirsiniz. Bunu karşılaştırma yapmadan bir hikaye olarak anlatın.

Keşke Senin Gibi Bir Çocuğum Olmasaydı

Bu ifade genellikle bir ebeveyn gerçekten duygusal olarak sinirli olduğunda ortaya çıkar ancak çocuğunuz üzerinde derin etkiler bırakabilir. Bu, çocuğunuzun zihnin çok uzun süre meşgul edecek tek bir cümledir. Ne kadar hüzünlü, sinirli olduğun fark etmez, çocuğuna asla ona sahip olduğun için pişman olduğunu söyleme. Çocuğunuzun sizden uzaklaşmasını istemiyorsanız, bunu söylemektan kaçının.

Sen Aynı Annen / Baban Gibisin

Sonsuz mücadele ve tartışmalar yaşayan evli çiftler var. Ancak çocuğunuz kötü bir şey yaptığında sadece babası ya da annesi gibi olduğunu söylerseniz, çocuk üzerinde yanlış etkiler yaratabilirsiniz. Çocuğunuzun ikinize de saygılı olmasını sağlamak, ne olursa olsun, bir ebeveyn olarak sizim sorumluluğunuzdur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)