Çocukların Gelişimine Odalarından Başlayın

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çocukların Gelişimine Odalarından Başlayın

Uzmanlara göre çocukların yaşadığı alanlar onların gelişimine, yaratıcılıklarına ve analitik düşünme kabiliyetli kazanmalarına büyük katkı sağlıyor. Anne ve babaların uzmanların tavsiyelerinden yola çıkarak minik prens ve prenseslerin dünyasına yaratıcı, renkli ve doğal çözümler ile sevgiyle hazırlanmış çocuk odaları oluşturmalıdır. İki çocuk annesi olan Mimar Gizem Büyüktürkoğlu çocuk odası dekorasyonu konusundaki görüşlerini bizlerle paylaştı.

çocuk odası dekorasyonu
Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Ailenin gelir düzeyi ne olursa olsun çocuk denilince akan sular duruyor. Çevremizde pek çok anne ve babanın tüm koşullarını zorlayarak, kendi telefonu eskimişken, çocuğuna ipad aldığın görüyoruz. Ancak çocuklar için yapılabilecek yatırımlar hakkında anne ve babaları bilinçlendirmek gerekiyor. Sağlıklı, yaratıcı ve mutlu çocuklar yetiştirmek için, çocukların içinde büyüyeceği mekanları doğru şekilde tasarlamak gerekiyor.

Çocuk odalarını düzenlerken odadaki ışığın yönüne, pencere ve kapının konumuna, tavan yüksekliğine göre yatak, dolap ve çalışma masasının yeri belirlenir. Çocuk odasına özellikle de çocuğun çalışacağı alana olabildiğince doğal ışığı alabilmek gerekir. Kapı yönüne göre oda metrekaresini en iyi şekilde kullanarak doğru planı oluşturabilmek gerekir. Daha sonra oda için en uygun rengi belirleyerek mobilya ve aksesuarlar seçilmelidir. Bu seçimi yaparken çocuğunuzun fikrini de almalısınız. Kendi odasını düzenlerken onun da fikrini almanız çocuğunuzun sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Odayı olabildiğince aydınlık ve ferah tutmak gerekir. Bunu sağlamada seçilen boya ve duvar kağıdının payı büyüktür. Çocuğun çalışması için ayrılan bölümde en az renk seçimi kadar sandalyenin ergonomisi konsantrasyon açısından kadar önemlidir. Seçilen malzemeler kansorejen maddeler ve alerjenler içermemelidir. Aynı zamanda çocuklara da çevre bilincini aşılamak adına mümkün olduğunca malzemelerin ham hallerini kullanmak ya da geri dönüşümlü malzemeler kullanmak gerekir.

Mobilya seçerken olası tehlikelere karşı önlem alabilmek adına mobilyaların köşe ve kenarlarının sivri olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer alacağınız yatağın altı boş ise yatağı tutan sütunların sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Mobilya seçiminden sonra odanın genel havasına ve rengine uygun olarak perde ve halı seçimi yapılmalıdır. Çocuk odalarının daha çabuk kirlenebileceği göz önünde bulundurularak seçilen halının kolay temizlenebilir özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)