Çocuk Odası Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çocuk Odası Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk odası tasarımı yaparken kullanılan ürünlerin, kişinin fiziksel sağlığını desteklemenin yanı sıra pedagojik gelişimine de katkı sağlamasına dikkat edilmelidir. Anne ve babaların çocukları kendi odalarında kaliteli ve doğru zaman geçirebilmeleri için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekir. Bu süreçte anne ve babaların çocuklarını doğru yönlendirmelidirler. Çocuk odalarının, çocukları ders çalışmaya teşvik edici özellikte ve rahatlıkta olmasına dikkat edilmelidir.  Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan, ideal çocuk odası için dikkat edilmesi gereken noktaları bizlerle paylaşıyor.

çocuk odası
Bebek, çocuk ve gençlerin, kendi odalarında kaliteli vakit geçirebilmeleri için gerekli ortamın oluşturulması anne ve babalara düşüyor. Bebeklikten ergenlik çağına kadar geçen dönemin, bireylerin psikolojik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Çocuk odalarının, çocukların fiziksel sağlığına katkıda bulunmasının yanı sıra aynı zamanda pedagojik gelişimine de destek olması çocuk gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.

Okul çağına gelmiş çocukların odaları onların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yeniden şekillendirilmesi gerekir. Anne ve babalar çocuğun da bir birey olduğunu unutmamalıdır. Odalarını dekore ederken çocuğun fikirlerini, beğenilerini ve tercihlerini dikkate almaları önemlidir. Eşyalara karar verilirken çocuğun fikrinin alındığı gibi sonrasında oda içinde yerleştirilmesi ve odanın düzeninin oluşturulmasında da yine çocuğun fikirlerini almak gerekir. Çocuğu bu sürece dahil etmek çocuğun odasını kendine ait hissetme ve sahiplenme hissini artıracaktır. Böylece çocuğun kendi odasıyla ilgili sorumlulukları üstlenme ve benzeri becerilerini geliştirme açısından katkı sağlamış olacaktır.

Tüm bu düzenlemede önemli olan konunun çocuğun da bir birey olduğunu unutmamaktan geçer. Çocuk odası dekore edilirken çocuğun fikirlerinin, beğenilerinin ve tercihlerinin dikkate alınması gerekir. Bu sayede çocuk odasında vakit geçirmekten ve ders çalışırken hem keyif almasını sağlar hem de motivasyonunu artırır. Böylesine kurgulanmış bir aile ortamı da çocuğun yaşamında kendisinin de söz hakkına sahip olduğunu hissettirmiş olur. Özgüven gelişimine olumlu katkılar sunar. Psikolojik bir ihtiyaç olan kendini bir yere ait hissetme/ait olma ihtiyacının karşılanmasına da destek olur. Diğer yandan, mobilyaların eğitici ve bilgilendirici özelliklerinden de dekorasyon yaparken faydalanmak gerekir. Tasarımları sayesinde çocukların öğrenme becerilerine de katkı sunabilen mobilyalar seçmeye özen gösterilmelidir. Böylece çocuğun hayal gücü gelişimi de desteklenmiş olur.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)