Çocuklar ve Teknoloji Hakkında 5 ipucu

Çocukların teknoloji cihazlarına ayırdıkları zaman ile gerçek yaşam arasındaki dengeyi kurmalarında anne ve babaları etkisi büyüktür. Küçük çocuklar teknolojik aletleri nasıl kullanacaklarını ailelerinden öğrenmeye başlıyorlar. Teknolojik cihazlarla geçirilen zaman ile gerçek yaşam arasındaki dengeyi erken yaşta kurabilmeleri gerekir. Çocukların çoğu, anne ve babasını dakikalarca telefonda konuştuğunu görüyor. Anne ve babalar çocuklarının yanında telefon, tablet, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletler ile zaman geçirirken çocuklarının bu durumdan olumsuz yönde etkilendiklerini görmüyorlar.

teknoloji

8 ile 18 yaşında çocuk sahibi 2 bin ebeveyn üzerinde yapılan araştırma yapılıyor. Buna göre bu ebeveynler mesajlaşma, internette gezinme, havayı kontrol etme gibi faaliyetler için bir günde ortalama 9 saat 22 dakikasını ekran karşısında geçiriyor. Araştırmalar esnasındaki gözlemlere göre ebeveynlerin cihazlarla meşgul oldukları anlarda çocuklarının ilgi ve isteklerine karşı sert tepkiler verdikleri görülmüştür.

Teknolojik cihazlara ayrılan zaman ile gerçek yaşam arasındaki dengeyi kurmak için 5 ipucu;

1.Çocuklarınıza Örnek Olun

Çocuklar anne ve babalarından ne görüyorsa onu uygularlar. Bu nedenle çocuklar etrafınızda iken, onların cihazları ve teknolojiyi nasıl kullanmalarını istiyorsanız siz de aynı şekilde kullanın. Örneğin, yemek esnasında mobil cihazlardan uzak durun, izlenmediği zamanlarda TV’yi kapatın.

İyi Alışkanlıklar Oluşturmaya Erken Yaşta Başlayın

Cihazları ve teknolojiyi sağlıklı kullanmak için, kullanıma sınırlar koyun ve bu kurallara kendiniz dahil çocuğunuzun da uymasını sağlayın. Bu uygulamaya çocuklarınız küçükken başlamalısınız. Örneğin, yatmadan en az bir saat önce bilgisayar, telefon ya da tabletin kapanmasını sağlayın. Çünkü, ekranın yaydığı ışık, uyku için gerekli olan melatonin hormonunun salgılanmasına engel oluyor.

TV’yi Birlikte izleyin, Oyunları Birlikte Oynayın

Bir filmi izledikten sonra filmin içeriği hakkındaki fikirlerini sorun ve sonrasında kendi fikirlerinizi onunla paylaşın. Tablet ya da oyun konsollarındaki oyunları birlikte oynayın. Onunla oyun oynamanız çocuklarınızla daha yakın bir ilişki kurmanızı ve onların teknoloji bağımlılığının önüne geçmenizi sağlar. Bu şekilde oyunları zamanında bitirmek daha kolay olur.

Dikkatlerini Dağıtacak Şeyleri Minimumda Tutun

Ödevlerini yapmaları gerektiğinde onlara telefonlarını, televizyonu kapatmalarını söylerken aynı şeyi kendiniz de yapın. Telefonunuzun sesini kısın, televizyonu tamamen kapatın.

Çocuklarınıza Daha Fazla Vakit Ayırın

Anne babaların çoğu, kendilerini işlerini sürekli olarak takip etmek zorunda hissettiklerinden dolayı sürekli stres halindedirler. Ancak durum gerçekçi değildir. İş ve özel yaşamın birbirinden ayrılması kendinize ve çocuğunuza zaman ayırarak birlikte eğlenebileceğiniz aktiviteler yaratılması gerekir.

 

Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 1 Average: 5]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)