Çocuklarda Alerji’ ye Karşı 10 Etkili Önlem

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çocuklarda Alerji’ ye Karşı 10 Etkili Önlem

Çocuklarda Alerji – Hava sıcaklığının hızla değiştiği ve mikropların daha kolay bulaşma zemini bulduğu bugünlerde dikkat! Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, günümüzde hızla artış gösteren alerjinin özellikle yağmurlu ve nemli ortamları sevdiğini belirterek anne babaları uyarıyor. Alerjinin ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gülbin Bingöl “Hastalığın tıbbi olarak yapılan tedavisinin yanında ayrıca bazı birkaç önlem alarak alerjiyi tetikleyip harekete  geçiren etkenlerden de kesinlikle uzak durulması gerekir. Örnek olarak, evde çiçek bulunması dahi, alerjiyi olumsuz yönde etkileyebiliyor” diyor. Prof. Dr. Gülbin Bingöl, sonbaharda artış gösteren alerjileri ve alerjiden korunmada yüksek oranda etkili olan 10 yöntemi anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 

Çocuklarda Alerji

Çocuklarda Alerji

 

Camları düzenli olarak açın

Havalar soğudu diyerek camları açmamazlık yapmayın. Evin düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması çok önemli. Temizlik yaparken çocuğunuzu temizlik malzemelerinin kokusuna maruz bırakmayın. Kokulu malzemelerden kaçının, temizleyicilerin tozu iyi emmesine dikkat edin.

 

Evin nemini azaltın

Çocuğunuz alerjikse evin içinde ki nem oranını mümkün olduğunca azaltmaya yönelik gerekli önlemleri alın. Evde, duvarlarda ve bilhassa banyoda akan, kabaran yerlerin olmamasına mümkün olduğunca dikkat edin.

 

Çok fazla eşya bulundurmayın

Ev tozu alerjisi olan çocuklarda yatak odasında halı, çok fazla eşya, büyük giysi dolabı ve yüklü bir kitaplık olmamasına dikkat edin. Çünkü bu tür eşyalar ister istemez bünyesinde toz barındırıyor ve vücudumuzda ki alerjileri tetikleyebiliyor.

 

Evcil hayvanı odasından uzak tutun

Hayvanlara karşı, hayvan tüylerine karşı alerjisi olan çocukların, alerjisi saptanan hayvandan uzak durması gerekiyor. Evde daha önceden evcil hayvan varsa yatak odasından uzak tutarak önlem alabilirsiniz.

 

Hazır gıdalar tükettirmeyin

Prof. Dr. Gülbin Bingöl “Çocukların özellikle de okul kantinlerinde bulunan doğal besin olmayan ve katkı maddeli yiyecekleri ve fast food tarzında olan gıdaları tüketmelerine olabildiğince izin verilmemelidir. Kreşe giden çocukların besin alerjisi olup olmadığı sorgulanmalı ve alerjik besinlerin olduğu yiyecekler bu çocuklardan uzak tutulmalıdır. Yine besin alerjisi olan çocuklarda kaçak alımlar önemli sorunlara neden olabilmektedir. Okul ve kreş çalışanlarının bu konuda duyarlı ve uyanık olması gerekir” diyor.

 

Çiçeklerinizi iyice kontrol edin

Ev çiçekleri şüphesiz görüntü itibariyle cezbedici oluyor. Ancak evinizde çiçek varsa çiçek diplerinde küf olup olmadığına dikkat edin. Çünkü çiçeklerin diplerinde oluşabilen küfler alerjiyi tetikleyebiliyor. Çocuğunuzun odasında çiçek bulundurmamaya da özen gösterin.

 

Sigara içmeyin, içilmesine izin vermeyin

Sigara dumanı alerjiyi tetikleyen önemli bir etken olduğundan, çocuğun yanında hatta o sırada başka odada olsa bile evin içinde sigara içmeyin, içilmesine de izin vermeyin.

 

İlaç dozlarını ayarlatın

Sonbaharda görülen alerjenlere duyarlılığı olan çocuklarda ilaç dozlarının ayarlanması önemli. Bu nedenle ilaç dozları için doktor kontrolünü ihmal etmeyin.

 

El ve yüz yıkama alışkanlığı kazandırın

Çocuklarda Alerji konsundan biri olan, Polen alerjisi varlığında alerjik bulgular artabildiğinden dolayı, özellikle riskli ortamlarda dışarı çıkmamaya çalışın. Polenin yoğun olduğu günlerde maske kullanması fayda sağlarken, dışarıdan geldikten sonra ellerini ve yüzünü yıkamasına dikkat edin. El ve yüz yıkama alışkanlığını mutlaka kazandırın.

 

Grip aşısı yaptırın

Prof. Dr. Gülbin Bingöl “Özellikle astım hastalığı bulunan çocukların, grip aşısı yaptırması birçok etki eden faktörden korunmasında etkili oluyor. Grip aşısının kreşe giden çocuklara ya da evde bakılıp kreşe, okula gitmekte olan, kardeşi olan çocuklara, akciğer ve şeker hastalarına, kronik kalp,  kan hastalıkları tedavisi görenlere, bağışıklık sisteminde yetersizlik veya baskılanma durumu olanlara, yapılması gerekiyor” diyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)