Çocuğunuzdaki Hırçınlığın Nedeni Demir Eksikliği Olabilir

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çocuğunuzdaki Hırçınlığın Nedeni Demir Eksikliği Olabilir

Çocukluk çağında, çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında demir eksikliği anemisi geliyor. Bu hastalık yenidoğan döneminde sıklıkla görülüyor. Aynı zamanda hastalığın ortaya çıkmasında beslenmede yapılan hatalar da önemli rol oynuyor. Demir eksikliğinin görülmesi bağışıklık sisteminin zayıflamasından ruhsal sorunlara kadar birçok probleme yol açıyor. Pediatrik Hematoloji Bölümünden Prof. Dr. Atila Tanyeli, demir eksikliği anemisi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

demir eksikliği
Yenidoğanlarda 6. Aydan itibaren Demir ihtiyacı Artar

Demir eksikliği anemisinin üç şekilde görülmektedir. En sık görülen şekli demir alımının azlığıdır. Bunun yanında gastrointestinal sistemler ile enfeksiyon ve tüketime bağlı kayıplara da rastlanır. Kan kaybına yol açan enfeksiyonlar da bir başka demir eksikliğinde etken olarak öne çıkar. Anne sütünde demir olsa da ilk aylarda çocuğun hızlı büyüdüğü için özellikle altıncı aydan itibaren demir eksikliği ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu eksiklik sonucunda ihtiyacın karşılanması zor olmaktadır.

Dünyaya geldiğinde ortalama 3 kilo 300 gram bebek, bir yaşına geldiğinde 9-10 kilo olur. Bu da bebeğin kilosunda üç kat artış anlamına gelir. Bu artış hızına bağlı olarak uygun şekilde vitamin-mineral tüketimi ile beslenme şekli her zaman ihtiyacı karşılamayabilir. Özellikle anne sütü tam verilmediği durumlarda, çocuk inek sütüyle beslendiğinde ve beslenmede hata yapıldığında demir eksikliği daha net ortaya çıkar.

Demir ilacını Çocuğunuza Verirken Bu Hatalara Düşmeyin

Yeterli demir alınsa bile yapılan beslenme hataları da demir kayıplarına yol açabilir. Örneğin; çay içmek, süt ürünleri tüketimi ve tok karnına ilaç kullanımı gibi durumlar demir emilimini ya da faydasını azaltabilir. Enfeksiyonlar nedeniyle ise tüketim sorunları görülür. Doğumdan sonraki iki yılda bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemesi, çocuk anaokulu, kreş gibi kalabalık ortamlara girdiği zaman mikropla temas edildiğinde enfeksiyona yol açabilir. Çocukta kansızlık oluşması da demir kaybına sebep olur. Çocukta solukluk yani kansızlık oluşmasının yanı sıra iştahsızlık, uykusuzluk ve huzursuzluk da görülür.

Terlikleri ve Duvarları Yalayan Çocuklara Dikkat

Çocuklarda demir eksikliği arttıkça, toprak yeme, terlikleri, duvarları yalama gibi anormal davranışlar görülür. Sonrasında; huzursuzluk, gelişim bozukluğu, kalp yetmezliğine sebep olan nabız artışı, karaciğerde büyüme gibi semptomlar da görülmeye  başlanır. Eğer demir eksikliği anemisi uzun süre devam ederse okul döneminde unutkanlık, hırçınlık, uykusuzluk, iştahsızlık gibi sorunlarla karşılaşılır.

Aileler Bu Konuda Bilinçli Olmalı

Çocukta demir eksikliği belirtileri görüldüğü zaman ilk olarak ayrıntılı bir kan testi yapılır. Demir eksikliği tanısı alan çocukların tedavisi yaş ve kiloya göre değişir. Bununla birlikte günde 3-5 mg demir takviyesine başlanır. Uygulanan ilaçlar gastrointestinal sistemde hızla emilen formdadır. Demir eksikliği tedavisi en az bir-iki ay sürer. Tedavi sırasında aynı zamanda ailelere demirin nasıl ve hangi gıdalarla verileceği de öğretilmelidir. Bunun için şu kurallara dikkat edilmesi gerekir;

  • İlaç aç karnına alınacak denildiğinde birçok aile yemekten hemen önceki ‘açlık’ halini düşünüyor olsa da söz konusu açlık, iki öğün arasıdır.
  • Tedavinin beşinci gününde kanda demirin etkili olup olmadığını gösteren bir hücrenin çoğalıp, çoğalmadığının kontrol edilmesine yönelik yapılan ihmal edilmemelidir. Eğer test sonuçlarında demirde yükselme varsa tedavinin doğru yolda olduğu anlaşılır.
  • Belirli aralıklarla demirin seviyesi kontrol edilerek değerler normale gelene kadar tedaviye devam edilmelidir.
  • Demir eksikliği tedavisinin ihmal edildiği zaman, enfeksiyonlarda, bağışıklık sistemi ile ruh sağlığındaki bozukluklarda artış görülür.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)